Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velká výběrová řízení prověříme, říká lídr vítězného hnutí v Chomutově

  16:28aktualizováno  16:28
O tři mandáty víc získalo proti loňskému podzimu při sobotních opakovaných komunálních volbách v Chomutově hnutí PRO Chomutov, které se stalo vítězem voleb. Lídr hnutí David Černý chce koalici sestavit s ANO a komunisty. Na radnici nejdříve hodlá prověřit výběrová řízení vypsaná v posledních měsících.

Primátor Chomutova Daniel Černý | foto: www.procv.cz

Hnutí PRO Chomutov získalo 26,97 procenta hlasů a proti podzimu, kdy vyhrálo s menším náskokem, si polepšilo o téměř 7 procent hlasů. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít v 11 mandátů.

„Je to super. Ukázalo se, že Chomutováci mají rozum, nenechají se zviklat negativní kampaní. Potvrdili nám, že to, co děláme jako opozice, děláme asi dobře,“ řekl lídr hnutí a pravděpodobný budoucí primátor Daniel Černý.

Co myslíte zmíněnou negativní kampaní?
Na Facebooku a v různých diskusích se objevovaly pošpiňující záležitosti, ke kterým se mi už ovšem nechce vracet.

K volbám přišlo pouze necelých 23 procent voličů. Překvapilo vás to nebo jste to čekal?
Já jsem tipoval, že bude o 10 procent nižší, překvapilo mě, že se lidé ještě dokázali vyburcovat. Zklamán jsem byl u řádných voleb na podzim, kdy jsem doufal, že bude účast větší. Nyní to spadlo jen o pár procent a z toho je zřejmé, že části obyvatel není lhostejné, kam bude město směřovat.

Už na podzim jste se domluvili na spolupráci s ANO a komunisty. Po sobotních volbách je to pohodlná koalice se sílou 23 hlasů. Je to stále pravděpodobná koalice na magistrátu?
Dosavadní koalice se opírala o jediný hlas, my máme mandát větší a kvalitnější. Já jsem vždy byl zástupcem poměrného zastoupení. Ovšem bez těch, kteří v Chomutově způsobili negativní věci, nebo s těmi, kde hrozí, že jsou spojeni s nějakou a ekonomicko-kriminální činností. Budeme si povídat se všemi, nicméně kostra je poměrně daná. Naše programové prohlášení podepsalo ANO a KSČM. Musíme hodně věcí probrat a chtěl bych každému dát šanci, aby se s námi podílel na očištění Chomutova.

Pokud hovoříte o očištění Chomutova, budete jednat i s dosud vládnoucí ČSSD, která rozhodovala o tom, co se ve městě dělo?
Je to druhá nejsilnější strana, určitě se s nimi potkám, ale vidím to hodně skepticky.

Jedním z vašich partnerů je ANO. To ale proti podzimním volbám ztratilo 3 mandáty. Čím si to vysvětlujete a bude to silný spojenec?
ANO začalo pracovat krátce před volbami, nemají takovou základnu. Nejvíc je poškodilo, že krátce před sobotními volbami jejich dva kandidáti odstoupili. A jakým způsobem. To bylo nepříjemné a nečekané poškození strany, kterému se těsně před volbami nemohli moc bránit a lidem to vysvětlit. ANO ví, z které strany vítr vane a tam možná potom bude také těžká diskuse o koaličním partnerství.

Nebýt kupčení s hlasy mohl magistrát fungovat dávno. Jak podle vás opožděný start městu uškodil?
Ztratili jsme pár měsíců, byla uzavřena dvě velká výběrová řízení na skládku a revitalizaci kulturního zařízení, která už měla rozhodovat nová kolice. Já doufám, že výběrová řízení proběhla v pořádku, my si je ale pečlivě prověříme. Byl velký tlak rychle zakázky uzavřít, což je podezřelé. Počkejme však na audity.

Co bude vaší prioritou, co město nejvíc potřebuje od nové vlády?
Nejdůležitější je podívat se na ekonomiku, některé obchodní společnosti. Magistrát a jeho úředníci fungují špičkově, my se jen pokusíme nastavit nějaké ekonomické parametry jinak. Zprůhlednit zakázky a umožnit ostatním firmám, aby se mohly účastnit výběrových řízení, ne aby to mohla jen úzká vzájemně propojená skupina.

Pak budeme muset hodně řešit sociální otázky, bezpečnost. Jsou to věci, které potřebují hodně času a výsledky se dostaví pomalu. Budeme muset být trpěliví.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz