Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Velká výběrová řízení prověříme, říká lídr vítězného hnutí v Chomutově

  16:28aktualizováno  16:28
O tři mandáty víc získalo proti loňskému podzimu při sobotních opakovaných komunálních volbách v Chomutově hnutí PRO Chomutov, které se stalo vítězem voleb. Lídr hnutí David Černý chce koalici sestavit s ANO a komunisty. Na radnici nejdříve hodlá prověřit výběrová řízení vypsaná v posledních měsících.

Primátor Chomutova Daniel Černý | foto: www.procv.cz

Hnutí PRO Chomutov získalo 26,97 procenta hlasů a proti podzimu, kdy vyhrálo s menším náskokem, si polepšilo o téměř 7 procent hlasů. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít v 11 mandátů.

„Je to super. Ukázalo se, že Chomutováci mají rozum, nenechají se zviklat negativní kampaní. Potvrdili nám, že to, co děláme jako opozice, děláme asi dobře,“ řekl lídr hnutí a pravděpodobný budoucí primátor Daniel Černý.

Co myslíte zmíněnou negativní kampaní?
Na Facebooku a v různých diskusích se objevovaly pošpiňující záležitosti, ke kterým se mi už ovšem nechce vracet.

K volbám přišlo pouze necelých 23 procent voličů. Překvapilo vás to nebo jste to čekal?
Já jsem tipoval, že bude o 10 procent nižší, překvapilo mě, že se lidé ještě dokázali vyburcovat. Zklamán jsem byl u řádných voleb na podzim, kdy jsem doufal, že bude účast větší. Nyní to spadlo jen o pár procent a z toho je zřejmé, že části obyvatel není lhostejné, kam bude město směřovat.

Už na podzim jste se domluvili na spolupráci s ANO a komunisty. Po sobotních volbách je to pohodlná koalice se sílou 23 hlasů. Je to stále pravděpodobná koalice na magistrátu?
Dosavadní koalice se opírala o jediný hlas, my máme mandát větší a kvalitnější. Já jsem vždy byl zástupcem poměrného zastoupení. Ovšem bez těch, kteří v Chomutově způsobili negativní věci, nebo s těmi, kde hrozí, že jsou spojeni s nějakou a ekonomicko-kriminální činností. Budeme si povídat se všemi, nicméně kostra je poměrně daná. Naše programové prohlášení podepsalo ANO a KSČM. Musíme hodně věcí probrat a chtěl bych každému dát šanci, aby se s námi podílel na očištění Chomutova.

Pokud hovoříte o očištění Chomutova, budete jednat i s dosud vládnoucí ČSSD, která rozhodovala o tom, co se ve městě dělo?
Je to druhá nejsilnější strana, určitě se s nimi potkám, ale vidím to hodně skepticky.

Jedním z vašich partnerů je ANO. To ale proti podzimním volbám ztratilo 3 mandáty. Čím si to vysvětlujete a bude to silný spojenec?
ANO začalo pracovat krátce před volbami, nemají takovou základnu. Nejvíc je poškodilo, že krátce před sobotními volbami jejich dva kandidáti odstoupili. A jakým způsobem. To bylo nepříjemné a nečekané poškození strany, kterému se těsně před volbami nemohli moc bránit a lidem to vysvětlit. ANO ví, z které strany vítr vane a tam možná potom bude také těžká diskuse o koaličním partnerství.

Nebýt kupčení s hlasy mohl magistrát fungovat dávno. Jak podle vás opožděný start městu uškodil?
Ztratili jsme pár měsíců, byla uzavřena dvě velká výběrová řízení na skládku a revitalizaci kulturního zařízení, která už měla rozhodovat nová kolice. Já doufám, že výběrová řízení proběhla v pořádku, my si je ale pečlivě prověříme. Byl velký tlak rychle zakázky uzavřít, což je podezřelé. Počkejme však na audity.

Co bude vaší prioritou, co město nejvíc potřebuje od nové vlády?
Nejdůležitější je podívat se na ekonomiku, některé obchodní společnosti. Magistrát a jeho úředníci fungují špičkově, my se jen pokusíme nastavit nějaké ekonomické parametry jinak. Zprůhlednit zakázky a umožnit ostatním firmám, aby se mohly účastnit výběrových řízení, ne aby to mohla jen úzká vzájemně propojená skupina.

Pak budeme muset hodně řešit sociální otázky, bezpečnost. Jsou to věci, které potřebují hodně času a výsledky se dostaví pomalu. Budeme muset být trpěliví.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Advantage Consulting, s.r.o.
ODBORNÍK OPTICKÝCH SYSTÉMŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz