Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Onkologie v Chomutově se bude rozvíjet, koupí se lineární urychlovač

  11:30aktualizováno  11:30
Znovu získaný status komplexního centra si chce onkologie v Chomutově udržet. Do budoucna slibuje obnovení zdravotnické techniky a nákup nových přístrojů. Onkologie získala status komplexního centra znovu po šesti letech, přiřkl jí ho ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
V budoucnu chce chomutovská onkologie koupit nový lineární urychlovač (ilustrační snímek).

V budoucnu chce chomutovská onkologie koupit nový lineární urychlovač (ilustrační snímek). | foto: MF DNES

Biologická léčba v Chomutově coby detašovaném pracovišti onkologie ústecké nemocnice začne nejspíš po prázdninách, podávat se bude moci právě díky statusu komplexního centra. Krajská zdravotní už uzavírá smlouvy s pojišťovnami. V Ústeckém kraji využívá šetrnější a efektivnější biologickou léčbu 179 lidí, dosud museli všichni dojíždět do Ústí.

Status komplexního centra neznamená konec rozvoje chomutovské onkologie, naopak se plánuje rozvoj technologického zázemí. "Rádi bychom tady revitalizovali přístrojové vybavení, to znamená koupit nový lineární urychlovač a obnovit techniku jako takovou," řekl místopředseda představenstva Krajské zdravotní Radek Scherfer.

Krajská zdravotní (KZ), která provozuje pět největších nemocnic v regionu, se o návrat statusu komplexního onkologického centra do Chomutova snažila celou dobu od roku 2008, kdy o důležité právo přišla. Její argumenty vyslyšel až čtvrtý ministr. Důvod, který jej přesvědčil, popsal současný šéf resortu Svatopluk Němeček jednoduše. "Byl to zdravý rozum," podotkl.

„Nevidím důvod, aby pacienti museli dojíždět“

Němeček onkologii v Chomutově navštívil v úterý, centru vyjádřil podporu. "Je vidět, že tahle nemocnice má svou strategii, ví, kam se pohybovat. Já budu dělat vše, abych kolegům pomohl," pronesl ministr poté, co si prohlédl některá opravená oddělení nemocnice a vyslechl si, co ještě by se mohlo vylepšit.

Chomutovské pracoviště bylo přitom na biologickou péči celou dobu připravené a zbytečně nebylo zcela využité. K argumentům Krajské zdravotní nicméně patřily i údaje o zvýšeném výskytu některých nádorových onemocnění na severu Čech. "To hrálo spíše podpůrnou roli. Zásadní je, že nevidím logiku, abychom nutili pacienty dojíždět výrazně dál. Je to spíš systémové řešení," upřesnil ministr.

Stejně tak to vidí Scherfer. "Transport pacientů do Ústí nad Labem, kde jim je podána biologická léčba, a následný transport zpátky sem, to je diskomfort. Nyní může být tato léčba opět poskytována v Chomutově a já doufám, že to tak bude už napořád," poznamenal.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Grafton Recruitment Praha
PLANT CONTROLLER- Rakovník

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 65 000 - 80 000 Kč

Najdete na iDNES.cz