Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Most a Jirkov oceňují zóny bez doplatku na bydlení. Funguje to, říkají

  12:12aktualizováno  12:12
Opatření omezující doplatky na bydlení pro nově přistěhované platí v Jirkově tři měsíce a v Mostě měsíc. Obě města už naznačují, že to byl správný krok. V určených lokalitách přináší minimálně zklidnění dlouhodobě neutěšené situace. Nestěhují se sem problémoví sociálně slabí odmítající práci.

„Opatření bereme jako určitou prevenci před zhoršováním současné situace ve vybraných lokalitách. Rozhodně to tam teď není horší než dříve,“ řekl starosta Jirkova Radek Štejnar, kde opatření platí v části Nových Ervěnic, Chomutovské a Krušnohorské ulici.

Most má nejširší počet vybraných lokalit s omezením doplatku v kraji. „Opatření si pochvalují v ulici Javorová, kde je podle nás druhá nejhorší situace ve městě. Podle posledních zpráv se tu od konce roku uvolnilo už deset bytů a zatím se do nich jiní problémoví nájemníci nestěhují,“ poukázala na skutečnost náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará.

Celé problematice se chtějí v Mostě věnovat více. „Pravidelně provádíme mapování sociální situace a teď chceme mít i zpětnou vazbu, jak funguje toto nové obecné opatření,“ dodala náměstkyně s tím, že vyhodnocení situace chystá město za dva měsíce.

Z hlediska klidu je nejhorší lokalitou v Mostě zřejmě blok domů Stovky, který leží hned na dohled od mosteckého magistrátu. 

Paní Ivana, která žije v této oblasti už čtrnáct let a doplatek na bydlení tak dostává, si nestěžuje. „Od té doby, co odsud odešla v létě jedna rodina olašských Romů, která tu několik let všem znepříjemňovala život, je tu klid. Do našeho domu se nedávno přistěhovaly tři nové rodiny. Ty už tedy doplatek asi nemají, ale vím, že pracují, tak si asi na nájem vydělají,“ sdělila Ivana.

Více volných bytů

V Jirkově, kde uvedli omezení doplatků na bydlení do praxe jako první v kraji  (už v listopadu 2017), mají podle Štejnara více volných bytů.

„Těžko ale říct, jestli je úbytek nájemníků jen kvůli zmíněnému doplatku. Počet obyvatel Jirkova posledních pět let klesá, tak ani toto zjištění není zatím tak jednoznačné. Minimálně se ale situace v dotčených domech uklidnila,“ poznamenal starosta.

Od prosince platí opatření i ve Varnsdorfu nebo Děčíně. „Vzhledem k tomu, že se opatření týká jen nově příchozích a omezení doplatku platí pouze v jednom panelovém domě v Zelené ulici, tak se o nějakém zásadním zklidnění zatím nedá hovořit. Na hodnocení je ještě moc brzy,“ uvedla Markéta Lakomá, mluvčí Děčína. Obdobně to vnímají i ve Varnsdorfu.

Ani v jednom městě zatím nezaznamenali, že by se problémoví nájemníci začali ve větším počtu stěhovat do jiných částí města, kde doplatky dostávat mohou.

Radnice dostaly nástroj na omezení přílivu nekontrolovatelného množství nových nájemníků v polovině loňského roku. 

„Teď jenom doufáme, že nám tato možnost zůstane. Jak se ukazuje, tak je to první skutečně účinný nástroj v boji s problémovými nájemníky,“ přiblížila Markéta Stará na aktivitu části senátorů, kteří chtějí omezování doplatků zarazit.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz