Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Most a Jirkov oceňují zóny bez doplatku na bydlení. Funguje to, říkají

  12:12aktualizováno  12:12
Opatření omezující doplatky na bydlení pro nově přistěhované platí v Jirkově tři měsíce a v Mostě měsíc. Obě města už naznačují, že to byl správný krok. V určených lokalitách přináší minimálně zklidnění dlouhodobě neutěšené situace. Nestěhují se sem problémoví sociálně slabí odmítající práci.

„Opatření bereme jako určitou prevenci před zhoršováním současné situace ve vybraných lokalitách. Rozhodně to tam teď není horší než dříve,“ řekl starosta Jirkova Radek Štejnar, kde opatření platí v části Nových Ervěnic, Chomutovské a Krušnohorské ulici.

Most má nejširší počet vybraných lokalit s omezením doplatku v kraji. „Opatření si pochvalují v ulici Javorová, kde je podle nás druhá nejhorší situace ve městě. Podle posledních zpráv se tu od konce roku uvolnilo už deset bytů a zatím se do nich jiní problémoví nájemníci nestěhují,“ poukázala na skutečnost náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará.

Celé problematice se chtějí v Mostě věnovat více. „Pravidelně provádíme mapování sociální situace a teď chceme mít i zpětnou vazbu, jak funguje toto nové obecné opatření,“ dodala náměstkyně s tím, že vyhodnocení situace chystá město za dva měsíce.

Z hlediska klidu je nejhorší lokalitou v Mostě zřejmě blok domů Stovky, který leží hned na dohled od mosteckého magistrátu. 

Paní Ivana, která žije v této oblasti už čtrnáct let a doplatek na bydlení tak dostává, si nestěžuje. „Od té doby, co odsud odešla v létě jedna rodina olašských Romů, která tu několik let všem znepříjemňovala život, je tu klid. Do našeho domu se nedávno přistěhovaly tři nové rodiny. Ty už tedy doplatek asi nemají, ale vím, že pracují, tak si asi na nájem vydělají,“ sdělila Ivana.

Více volných bytů

V Jirkově, kde uvedli omezení doplatků na bydlení do praxe jako první v kraji  (už v listopadu 2017), mají podle Štejnara více volných bytů.

„Těžko ale říct, jestli je úbytek nájemníků jen kvůli zmíněnému doplatku. Počet obyvatel Jirkova posledních pět let klesá, tak ani toto zjištění není zatím tak jednoznačné. Minimálně se ale situace v dotčených domech uklidnila,“ poznamenal starosta.

Od prosince platí opatření i ve Varnsdorfu nebo Děčíně. „Vzhledem k tomu, že se opatření týká jen nově příchozích a omezení doplatku platí pouze v jednom panelovém domě v Zelené ulici, tak se o nějakém zásadním zklidnění zatím nedá hovořit. Na hodnocení je ještě moc brzy,“ uvedla Markéta Lakomá, mluvčí Děčína. Obdobně to vnímají i ve Varnsdorfu.

Ani v jednom městě zatím nezaznamenali, že by se problémoví nájemníci začali ve větším počtu stěhovat do jiných částí města, kde doplatky dostávat mohou.

Radnice dostaly nástroj na omezení přílivu nekontrolovatelného množství nových nájemníků v polovině loňského roku. 

„Teď jenom doufáme, že nám tato možnost zůstane. Jak se ukazuje, tak je to první skutečně účinný nástroj v boji s problémovými nájemníky,“ přiblížila Markéta Stará na aktivitu části senátorů, kteří chtějí omezování doplatků zarazit.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Boj o finanční vyrovnání za Kamencové jezero ani po dvou letech nekončí

Opravy mol a další nutné úpravy na Kamencovém jezeře.

Město Chomutov je ochotné bývalému nájemci Kamencového jezera uhradit 18 milionů korun za tři desítky staveb, které tam...

Pomocí virtuální reality tvoří na teplickém gymnáziu výukové hodiny

Kroužek virtuální reality funguje na teplickém gymnáziu každou středu po...

Unikátní zájmový kroužek virtuální reality nabízí svým žákům Gymnázium Teplice. Škola spolupracuje se společností...

Najdete na iDNES.cz