Most a Jirkov oceňují zóny bez doplatku na bydlení. Funguje to, říkají

  12:12aktualizováno  12:12
Opatření omezující doplatky na bydlení pro nově přistěhované platí v Jirkově tři měsíce a v Mostě měsíc. Obě města už naznačují, že to byl správný krok. V určených lokalitách přináší minimálně zklidnění dlouhodobě neutěšené situace. Nestěhují se sem problémoví sociálně slabí odmítající práci.

„Opatření bereme jako určitou prevenci před zhoršováním současné situace ve vybraných lokalitách. Rozhodně to tam teď není horší než dříve,“ řekl starosta Jirkova Radek Štejnar, kde opatření platí v části Nových Ervěnic, Chomutovské a Krušnohorské ulici.

Most má nejširší počet vybraných lokalit s omezením doplatku v kraji. „Opatření si pochvalují v ulici Javorová, kde je podle nás druhá nejhorší situace ve městě. Podle posledních zpráv se tu od konce roku uvolnilo už deset bytů a zatím se do nich jiní problémoví nájemníci nestěhují,“ poukázala na skutečnost náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará.

Celé problematice se chtějí v Mostě věnovat více. „Pravidelně provádíme mapování sociální situace a teď chceme mít i zpětnou vazbu, jak funguje toto nové obecné opatření,“ dodala náměstkyně s tím, že vyhodnocení situace chystá město za dva měsíce.

Z hlediska klidu je nejhorší lokalitou v Mostě zřejmě blok domů Stovky, který leží hned na dohled od mosteckého magistrátu. 

Paní Ivana, která žije v této oblasti už čtrnáct let a doplatek na bydlení tak dostává, si nestěžuje. „Od té doby, co odsud odešla v létě jedna rodina olašských Romů, která tu několik let všem znepříjemňovala život, je tu klid. Do našeho domu se nedávno přistěhovaly tři nové rodiny. Ty už tedy doplatek asi nemají, ale vím, že pracují, tak si asi na nájem vydělají,“ sdělila Ivana.

Více volných bytů

V Jirkově, kde uvedli omezení doplatků na bydlení do praxe jako první v kraji  (už v listopadu 2017), mají podle Štejnara více volných bytů.

„Těžko ale říct, jestli je úbytek nájemníků jen kvůli zmíněnému doplatku. Počet obyvatel Jirkova posledních pět let klesá, tak ani toto zjištění není zatím tak jednoznačné. Minimálně se ale situace v dotčených domech uklidnila,“ poznamenal starosta.

Od prosince platí opatření i ve Varnsdorfu nebo Děčíně. „Vzhledem k tomu, že se opatření týká jen nově příchozích a omezení doplatku platí pouze v jednom panelovém domě v Zelené ulici, tak se o nějakém zásadním zklidnění zatím nedá hovořit. Na hodnocení je ještě moc brzy,“ uvedla Markéta Lakomá, mluvčí Děčína. Obdobně to vnímají i ve Varnsdorfu.

Ani v jednom městě zatím nezaznamenali, že by se problémoví nájemníci začali ve větším počtu stěhovat do jiných částí města, kde doplatky dostávat mohou.

Radnice dostaly nástroj na omezení přílivu nekontrolovatelného množství nových nájemníků v polovině loňského roku. 

„Teď jenom doufáme, že nám tato možnost zůstane. Jak se ukazuje, tak je to první skutečně účinný nástroj v boji s problémovými nájemníky,“ přiblížila Markéta Stará na aktivitu části senátorů, kteří chtějí omezování doplatků zarazit.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Další z rubriky

Duhová koalice s UFO a PRO! Ústí by se mi velmi líbila, říká lídr ANO

Lídr vítězného ústeckého hnutí ANO Petr Nedvědický

Až příští týden by měla v Ústí nad Labem vzniknout nová koalice, o níž vyjednává vítězné ANO s druhým PRO! Ústí a...

Žáci se nehýbou a resort to neřeší. Zařídíme si to sami, říká Šťovíček

Poslanec VV Milan Šťovíček se stal starostou Litvínova.

Školáci v Litvínově budou mít v rozvrhu víc pohybu. Plavání, bruslení či lyžování jim přitom zaplatí radnice. „Pořád se...

Soud nepustil z vězení exsoudce odsouzeného za korupci

Pražský exsoudce Ondřej Havlín u teplického soudu.

Teplický soud zamítl podmíněné propuštění bývalého pražského soudce Ondřeje Havlína, který byl odsouzen za korupci k...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz