Ústecký magistrát se podle mnoha kritiků pod vedením primátora Víta Mandíka z ČSSD uzavírá veřejnosti. Mandík to tak nevidí. Ilustrační snímek

Ústecký magistrát se podle mnoha kritiků pod vedením primátora Víta Mandíka z ČSSD uzavírá veřejnosti. Mandík to tak nevidí. Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ústí dostalo anticenu, podle organizátorů považuje občany za nepřátele

  • 10
Ministerstvu vnitra se nepodařilo přimět Ústí nad Labem ke vstřícnějšímu přístupu k lidem, kteří se chtějí zapojit do debat na zastupitelstvu. Magistrát trvá na dodatku jednacího řádu, podle kterého veřejnost nemůže vstupovat do diskuse zastupitelů. Ústí za to nyní získalo druhé místo v anticeně Zavřeno.

"Postupné oklešťování práv občanů účastnit se projednávání v orgánech města považujeme za alarmující příznak, že vedení města považuje občany spíše za nepřátele," komentoval přístup ústeckého magistrátu Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti, která soutěž vstřícnosti samospráv a úřadů Otevřeno - Zavřeno pořádá (kompletní výsledky zde).

Otevřeno/Zavřeno

Letos sdružení Otevřená společnost pořádalo již 11. ročník soutěže. V anketě se nehodnotí všechny samosprávy a úřady v Česku, posuzovaly se jen instituce navrhnuté aktivisty a iniciativami z toho kterého regionu. Výsledky tak nelze zdaleka brát jako absolutní, ale pouze jako ilustraci vztahu samosprávy k občanům. V dané kategorii v části soutěže Zavřeno účast na rozhodování soupeřilo Ústí s dalšími 10 samosprávami, "vítězem" se stala obec Popůvky u Brna.

Náhubkový dodatek, jak se ve městě omezení říká, prosadila ústecká koalice vedená ČSSD loni v prosinci.

Veřejnost se na zasedání zastupitelstva může k jednotlivým bodům vyjádřit jen na začátku jejich projednávání, na vystoupení zastupitelů už reagovat nesmí (o dodatku zde).

"Nezákonným způsobem to omezuje právo veřejnosti vyjadřovat se ke všem projednávaným bodům," tvrdí mluvčí ústecké iniciativy Stop tunelům Jan Kvapil.

Iniciativa proto nařízení napadla u ministerstva vnitra.

"Kritizované ustanovení považujeme za problematické," konstatoval poté Břetislav Oliva z tiskového odboru ministerstva vnitra.

Ministerstvo chtělo po městě nápravu, ale neuspělo

Ministerstvo chtělo s Ústím vyjednat úpravu. Dvakrát představitele města vyzvalo ke schůzce o změnu jednacího řádu, ale marně.

"V souladu s principem minimalizace zásahů do práva na samosprávu pak již ministerstvo nevyvíjelo na město v této věci nátlak," podotkl mluvčí Oliva.

Vedení města od počátku dávalo najevo, že výtky ministerstva nebere vážně.

"Určité omezení bylo přijato, neboť některá vystoupení stále stejných jedinců postrádala věcnost a ze zastupitelstva se stával Hyde Park. Pokud chce ministerstvo něco dolaďovat, tak ať dolaďuje," uvedl už dříve náměstek primátora Pavel Boček. Poznamenal také, že opatření předchází nekonstruktivním hádkám s občany.

Primátor kritiku odmítá

K nelichotivému umístění Ústí v soutěži Otevřeno - Zavřeno přispělo i to, že zastupitelstvo zasedá od 14 hodin, kdy jsou lidé většinou ještě v práci, a také to, že rada města koncem loňského roku vyhodila z poradních komisí několik aktivistů (o vyhození aktivistů zde).

"Důvodem odvolání byla jejich nečinnost v komisích. O jejich nezávislosti svědčí, jak byli politicky angažovaní v hnutích nebo sdruženích," obhajuje čistku v komisích primátor města Vít Mandík z ČSSD.

K výsledkům soutěže řekl, že vycházela z lživých informací. Prostor pro občany na zastupitelstvu považuje za dostatečný. Odmítl i námitku, že zastupitelstvo zasedá v čase nevhodném pro veřejnost.

"Zkoušeli jsme čas posunout až na 18 hodin, ale nepřišlo více lidí," argumentuje Mandík.