Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mentálně zaostalého okradli o desítky tisíc. Vydávali se za jeho spolužáky

  19:29aktualizováno  19:29
Mimořádně cynický případ vyšetřují policisté v Teplicích. Čtveřice zlodějů se vetřela do přízně mentálně zaostalého muže, od kterého opakovaně vylákali platební kartu. Z ní pak vybrali dohromady 30 tisíc. Z domova mu poté ukradli další hotovost i kameru. Pachatelům nyní hrozí až tři roky vězení.
Čtveřice pachatelů muže okrádla o 30 tisíc (Ilustrační snímek).

Čtveřice pachatelů muže okrádla o 30 tisíc (Ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Případ začal už v červenci, kdy si dva muži a dvě ženy ve věku od 23 do 38 let na teplickém autobusovém nádraží mentálně postiženého muže kolem 25 let vytipovali.

Jeho postižení odhadli z toho, jak vypadal. Trefili se. "Jeden z nich se mu představil jako bývalý spolužák a začal s ním mluvit. Když zbylí tři viděli, že to funguje, přidali se," uvedl teplický policejní mluvčí Daniel Vítek.

Muž jim vzhledem ke svému handicapu uvěřil, začal si s nimi povídat o svých koníčcích, zálibách a dal jim i svůj telefon. Čtveřice mu pak namluvila, že když jim půjčí platební kartu, něco mu koupí.

Podvedený muž jim kartu svěřil, zloději z něj dostali PIN a pak vybrali peníze. Zatímco dva z nich byli u bankomatu, zbylí dva se muži dál věnovali. Kartu mu pak vrátili a namluvili, že nic nevybrali.

Zloději se k postiženému pozvali do bytu

Po dalších dvou dnech mu zavolali, že se s ním potřebují sejít. Pod stejnou záminkou z něj znovu vylákali kreditní kartu. Snažili se z ní vybrat desítky tisíc, ale díky dennímu limitu z ní dostali jen pár stokorun.  "S poškozeným se proto sešli i další den, kdy mu přes bankomat z účtu vybrali třináct tisíc," dodal mluvčí Vítek.

První období svých podvodů zakončila čtveřice tím, že s k postiženému pozvala do bytu, odkud mu ukradli kameru a peníze v hotovosti.

Zloději pak nechali muže nějaký čas na pokoji, ale v září si ho našli znovu. Patrně jim došly peníze, tak chtěli nemocného znovu využít.

"Opět se k němu vnutili na návštěvu a stejně jako v předešlém případě ho připravili o finanční hotovost. Hned další den mu jedna z žen volala, že chtějí půjčit další peníze," popsal další část cynického příběhu mluvčí Vítek.

Muže druhý den odvezli na poštu, kde pro ně měl vybrat několik tisíc. Jenže nemocný měl mezitím novou kartu, k níž si nepamatoval PIN. Čtveřice si ale poradila, vzala ho do banky, kde muž dostal peníze ke kartě na svůj občanský průkaz. Díky tomu čtveřice inkasovala další tisíce korun.

Pachatelé už byli dříve trestáni

Podvod s nemocným v bance byl jejich poslední, kriminalisté je poté zadrželi. Jak na pachatele police přišla, mluvčí Vítek nesdělil. Podvod otrlé čtveřici prošel i díky tomu, že si muž zpětně nekontroloval, zda na jeho účtu došlo k výběru.

Proto jim věřil, že si vybírali jen malé částky nebo žádné. "Vytvořil si k nim důvěru, kterou pachatelé zneužili," poznamenal mluvčí Vítek.

Celkem zloději připravili poškozeného o 30 tisíc korun, díky ukradené kameře a hotovosti si přišli na dalších 10 tisíc. Všichni už byli v minulosti trestáni, soud je odsoudil za majetkové trestné činy.

Nyní je kriminalisté obvinili znovu. Za podvod, krádež a zneužití platební karty jim hrozí až tři roky vězení. U dvou pachatelů policie dala podnět na jejich vzetí do vazby, zbylé dva vyšetřuje na svobodě.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz