Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odvolání správní rady nerozumím, říká šéf ústeckého Činoherního studia

  10:59aktualizováno  10:59
Ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem Vladimír Čepek je stejně jako herci zaskočený krokem ústeckých radních, kteří bez varování a jakéhokoli vysvětlení odvolali správní radu divadla a dosadili do ní své lidi. Divadlo se o tom dozvědělo až 18 dní poté od redaktora MF DNES. "Nechápu to," říká Čepek.

Vladimír Čepek | foto: Činoherní studio Ústí nad Labem

Máte představu, proč město odvolalo kompletní správní radu?
Zákon udává čtyři důvody, proč může být správní rada odvolaná, a ani jeden z nich podle mého názoru naplněn nebyl. V rozhodnutí rady ani žádné důvody uvedené nejsou, takže je neznáme (o odvolání správní rady zde).

Změna správní rady činohry

Správní rada Činoherního studia kontroluje jeho hospodaření, rozhoduje o nakládání s nemovitostmi a má pravomoc odvolat a jmenovat ředitele.

Dosud ve správní radě seděli lidé, kteří nebyli nijak spojení s radnicí.

Rada města 20. září všechny členy odvolala a od 1. října na jejich místa jmenovala radního Jana Eichlera, vedoucího odboru školství magistrátu Janu Müllerovou a tajemníka městského obvodu Severní Terasa Petra Vlasáka.

Usnesení z rady se objevilo na webu města počátkem tohoto týdne. Do té doby o změně nikdo z divadla včetně odvolaných členů správní rady nevěděl, zjistili to až v úterý 8. října od redaktora MF DNES, který usnesení pročítal. "Že to nevím, je škoda. Protože je minimálně slušnost s tím seznámit členy správní rady,“ podotkl Čepek ke způsobu jejího odvolání.

Takže podle vás neexistuje objektivní důvod, proč musela celá správní rada skončit?
Ne. Kdyby to bylo pro porušení zákona, tak se většinou odvolává jeden člen. Ale ve chvíli, kdy je odvolána kompletní správní rada a přitom jí nevypršelo funkční období, tak tomu nerozumím.

Jak bude divadlo reagovat?
Herci byli zaražení, proto je vysvětlení je nejdůležitější krok. Požádám o schůzku kompetentní osoby, rád bych se s nimi sešel (rada města či primátor - pozn. aut.). Tento krok města je zvláštní tím, jakou formou byl proveden. Ale na druhou stranu nezakládá nic, co by mohlo činohru ohrozit.

V nové správní radě jsou zástupci městské samosprávy, magistrátu a městského obvodu. Je to podle vás dobře?
Ty lidi znám z jejich působení pro město. Ale neznám je natolik, abych se mohl vyjádřit, jestli je to dobře, nebo špatně.

Podle jedné spekulace je odvolání správní rady prvním krokem k opětovnému pokusu o sloučení činohry se Severočeským divadlem. Co si o tom myslíte?
To jsou spekulace, do kterých se nechci pouštět. Pokud by takováto varianta existovala, ale já o ní nevím, mohlo by to tak být. Ale když to sloučení ještě za pana primátora Kubaty poprvé hrozilo, tak jsme si jasně vysvětlili, že to pro město není ekonomické. Na rozborech se ukázalo, že se neušetří.

Představte si následující scénář: od vedení města vysvětlení odvolání správní rady nepřijmete, nepřijmete ani představy nové rady o fungování činohry. Co bude z vaší strany následovat?
To hodně předbíháme. Šlo by o to, jak rozdílné by byly představy. Konkrétní kroky říct nemůžu, ale snažili bychom se o zachování tradiční ústecké značky Činoherního studia.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz