Odvolání správní rady nerozumím, říká šéf ústeckého Činoherního studia

  10:59aktualizováno  10:59
Ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem Vladimír Čepek je stejně jako herci zaskočený krokem ústeckých radních, kteří bez varování a jakéhokoli vysvětlení odvolali správní radu divadla a dosadili do ní své lidi. Divadlo se o tom dozvědělo až 18 dní poté od redaktora MF DNES. "Nechápu to," říká Čepek.

Vladimír Čepek | foto: Činoherní studio Ústí nad Labem

Máte představu, proč město odvolalo kompletní správní radu?
Zákon udává čtyři důvody, proč může být správní rada odvolaná, a ani jeden z nich podle mého názoru naplněn nebyl. V rozhodnutí rady ani žádné důvody uvedené nejsou, takže je neznáme (o odvolání správní rady zde).

Změna správní rady činohry

Správní rada Činoherního studia kontroluje jeho hospodaření, rozhoduje o nakládání s nemovitostmi a má pravomoc odvolat a jmenovat ředitele.

Dosud ve správní radě seděli lidé, kteří nebyli nijak spojení s radnicí.

Rada města 20. září všechny členy odvolala a od 1. října na jejich místa jmenovala radního Jana Eichlera, vedoucího odboru školství magistrátu Janu Müllerovou a tajemníka městského obvodu Severní Terasa Petra Vlasáka.

Usnesení z rady se objevilo na webu města počátkem tohoto týdne. Do té doby o změně nikdo z divadla včetně odvolaných členů správní rady nevěděl, zjistili to až v úterý 8. října od redaktora MF DNES, který usnesení pročítal. "Že to nevím, je škoda. Protože je minimálně slušnost s tím seznámit členy správní rady,“ podotkl Čepek ke způsobu jejího odvolání.

Takže podle vás neexistuje objektivní důvod, proč musela celá správní rada skončit?
Ne. Kdyby to bylo pro porušení zákona, tak se většinou odvolává jeden člen. Ale ve chvíli, kdy je odvolána kompletní správní rada a přitom jí nevypršelo funkční období, tak tomu nerozumím.

Jak bude divadlo reagovat?
Herci byli zaražení, proto je vysvětlení je nejdůležitější krok. Požádám o schůzku kompetentní osoby, rád bych se s nimi sešel (rada města či primátor - pozn. aut.). Tento krok města je zvláštní tím, jakou formou byl proveden. Ale na druhou stranu nezakládá nic, co by mohlo činohru ohrozit.

V nové správní radě jsou zástupci městské samosprávy, magistrátu a městského obvodu. Je to podle vás dobře?
Ty lidi znám z jejich působení pro město. Ale neznám je natolik, abych se mohl vyjádřit, jestli je to dobře, nebo špatně.

Podle jedné spekulace je odvolání správní rady prvním krokem k opětovnému pokusu o sloučení činohry se Severočeským divadlem. Co si o tom myslíte?
To jsou spekulace, do kterých se nechci pouštět. Pokud by takováto varianta existovala, ale já o ní nevím, mohlo by to tak být. Ale když to sloučení ještě za pana primátora Kubaty poprvé hrozilo, tak jsme si jasně vysvětlili, že to pro město není ekonomické. Na rozborech se ukázalo, že se neušetří.

Představte si následující scénář: od vedení města vysvětlení odvolání správní rady nepřijmete, nepřijmete ani představy nové rady o fungování činohry. Co bude z vaší strany následovat?
To hodně předbíháme. Šlo by o to, jak rozdílné by byly představy. Konkrétní kroky říct nemůžu, ale snažili bychom se o zachování tradiční ústecké značky Činoherního studia.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Další z rubriky

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Za jízdy autobusů kraj připlatí padesát milionů a krize stejně nekončí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Zajištění autobusové dopravy na Ústecku a Děčínsku, kterou od 15. září od soukromé firmy TD Bus převzala Dopravní...

V Ústeckém kraji se opět řeší množství stížností na regulérnost voleb

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...

Ve stížnostech na regulérnost komunálních voleb bývají Severočeši přeborníci. Nyní je u ústeckého krajského soudu...

Najdete na iDNES.cz