Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odvolání správní rady nerozumím, říká šéf ústeckého Činoherního studia

  10:59aktualizováno  10:59
Ředitel Činoherního studia v Ústí nad Labem Vladimír Čepek je stejně jako herci zaskočený krokem ústeckých radních, kteří bez varování a jakéhokoli vysvětlení odvolali správní radu divadla a dosadili do ní své lidi. Divadlo se o tom dozvědělo až 18 dní poté od redaktora MF DNES. "Nechápu to," říká Čepek.

Vladimír Čepek | foto: Činoherní studio Ústí nad Labem

Máte představu, proč město odvolalo kompletní správní radu?
Zákon udává čtyři důvody, proč může být správní rada odvolaná, a ani jeden z nich podle mého názoru naplněn nebyl. V rozhodnutí rady ani žádné důvody uvedené nejsou, takže je neznáme (o odvolání správní rady zde).

Změna správní rady činohry

Správní rada Činoherního studia kontroluje jeho hospodaření, rozhoduje o nakládání s nemovitostmi a má pravomoc odvolat a jmenovat ředitele.

Dosud ve správní radě seděli lidé, kteří nebyli nijak spojení s radnicí.

Rada města 20. září všechny členy odvolala a od 1. října na jejich místa jmenovala radního Jana Eichlera, vedoucího odboru školství magistrátu Janu Müllerovou a tajemníka městského obvodu Severní Terasa Petra Vlasáka.

Usnesení z rady se objevilo na webu města počátkem tohoto týdne. Do té doby o změně nikdo z divadla včetně odvolaných členů správní rady nevěděl, zjistili to až v úterý 8. října od redaktora MF DNES, který usnesení pročítal. "Že to nevím, je škoda. Protože je minimálně slušnost s tím seznámit členy správní rady,“ podotkl Čepek ke způsobu jejího odvolání.

Takže podle vás neexistuje objektivní důvod, proč musela celá správní rada skončit?
Ne. Kdyby to bylo pro porušení zákona, tak se většinou odvolává jeden člen. Ale ve chvíli, kdy je odvolána kompletní správní rada a přitom jí nevypršelo funkční období, tak tomu nerozumím.

Jak bude divadlo reagovat?
Herci byli zaražení, proto je vysvětlení je nejdůležitější krok. Požádám o schůzku kompetentní osoby, rád bych se s nimi sešel (rada města či primátor - pozn. aut.). Tento krok města je zvláštní tím, jakou formou byl proveden. Ale na druhou stranu nezakládá nic, co by mohlo činohru ohrozit.

V nové správní radě jsou zástupci městské samosprávy, magistrátu a městského obvodu. Je to podle vás dobře?
Ty lidi znám z jejich působení pro město. Ale neznám je natolik, abych se mohl vyjádřit, jestli je to dobře, nebo špatně.

Podle jedné spekulace je odvolání správní rady prvním krokem k opětovnému pokusu o sloučení činohry se Severočeským divadlem. Co si o tom myslíte?
To jsou spekulace, do kterých se nechci pouštět. Pokud by takováto varianta existovala, ale já o ní nevím, mohlo by to tak být. Ale když to sloučení ještě za pana primátora Kubaty poprvé hrozilo, tak jsme si jasně vysvětlili, že to pro město není ekonomické. Na rozborech se ukázalo, že se neušetří.

Představte si následující scénář: od vedení města vysvětlení odvolání správní rady nepřijmete, nepřijmete ani představy nové rady o fungování činohry. Co bude z vaší strany následovat?
To hodně předbíháme. Šlo by o to, jak rozdílné by byly představy. Konkrétní kroky říct nemůžu, ale snažili bychom se o zachování tradiční ústecké značky Činoherního studia.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz