Studenti, rodiče a učitelé z litoměřického gymnázia přijeli na krajské zastupitelstvo s požadavkem odvolat ředitelku školy Evu Bulasovou. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Odvolání ředitelky gymnázia vzbouřencům neprošlo, rozhodnout má komise

  • 2
Přes tři sta nespokojených studentů, rodičů a učitelů z litoměřického Gymnázia Josefa Jungmanna přijelo vyzvat zastupitele Ústeckého kraje, aby odvolali ředitelku školy Evu Bulasovou. Podpořit je přijel i starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč. Zastupitelé nakonec jen jmenovali komisi, která rozhodne.

Chlupáč žádal, aby zastupitelé odvolání Bulasové zařadili na program jednání. "Situaci nelze stabilizovat jiným způsobem než odvoláním paní ředitelky. Největší problém je její selhání na manažerské pozici a malá komunikace se studenty a rodiči," řekl.

Co učitelé kritizují

nakládání s nadačním fondem

údajné neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků

přidělování zakázek firmě, kde pracuje ředitelčin manžel

zásahy do hodnocení jednotlivých dětí

neustálé změny učitelů ve třídách

Litoměřické zastupitelstvo doporučilo Bulasovou odvolat již třikrát, ale kraj pro to ani jednou nenašel důvod.

Do rozhodování se příliš nechtělo ani nyní krajským zastupitelům. Někteří žádali čas, jiní tvrdili, že o tomto silně medializovaném problému slyší poprvé. Komunista Stanislav Rybák dokonce tvrdil, že nelze rozhodovat, protože nespokojení studenti a rodiče nedodali potřebné podklady pro rozhodnutí.

Nespokojení studenti, učitelé a rodiče z Litoměřic zatím před sálem zřídili malé tiskové středisko, kde zájemcům rozdávali všechny informace a podklady. Vysvětlovali důvody své nespokojenosti a poukazovali na to, že ředitelka vyhazuje erudované učitele.

"Kraj zatím nenašel jediný důvod pro odvolání paní ředitelky. My jsme zastupitelům vypsali hned 10 zákonných důvodů a některé z nich schválila i Česká školní inspekce," řekla za rozzlobené rodiče Olga Kubelková.

Komise rozhodne do srpna

Kritici ředitelce vytýkají například nakládání s nadačním fondem, údajné neprůhledné zaměstnávání nových pracovníků, přidělování zakázek firmě, kde pracuje její manžel, zásahy do hodnocení jednotlivých dětí nebo neustálé změny učitelů ve třídách.

"Paní ředitelka propouští pro nadbytečnost doktory věd a místo nich bere učitele bez vzdělání. To nechápu," říká Miroslava Dolejší.

Protesty proti ředitelce

Nespokojení učitelé sepsali na školní inspekci stížnost s více než desítkou bodů, ve kterých vyjmenovali ředitelčina ekonomická i personální pochybení.

Inspekce většinu důvodů označila za neopodstatněnou.

Studenti proti ředitelce a na podporu učitelů uskutečnili už dvě demonstrace. Rodiče požadovali odvolání ředitelky krajskými radními, jimž kvůli tomu předali petici s 1 300 podpisy.

Radní odpověděli, že pro odvolání ředitelky nejsou zákonné důvody.

O odvolání ředitelky Bulasové nakonec zastupitelstvo nejednalo. Rozhodlo jen o ustavení speciální komise, která situaci prošetří a navrhne řešení. V komisi bude i starosta Chlupáč. Výsledky práce komise by měly být známé v srpnu, aby v září bylo jasné, kdo školu povede a jací profesoři tam budou učit.

Problém hýbe celými Litoměřicemi, město je polepeno transparenty s nápisy Bulasová ven. Zatím nic nepomohlo.

"Někteří radní se nás ptají, proč jsme nebili na poplach dřív, ale my už to děláme rok, a není nám to nic platné. Začali jsme stížnostmi na inspekci, ničeho jsme se nedovolali. Psali jsme petice, demonstrujeme. Máme začít rozbíjet okna, aby si nás všimli?" zlobil se student Petr Dlouhý.

Radní pro školství Petr Jakubec připomněl, že gymnázium pod vedením ředitelky Bulasové je podle tabulek výsledků státních maturit nejlepší školou kraje. Sama Bulasová ovšem připustila, že na tom mají lví podíl učitelé. Přesto propustí pět největších rebelů s odůvodněním, že poškozují pověst školy, a dalším pěti výpověď ještě hrozí (více zde).