Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Odsouzený za vraždu Housky se odvolal proti vině, trestu i odškodnému

  9:26aktualizováno  9:26
Bývalý voják Michal Krnáč odsouzený za vraždu bosse severočeské ČSSD Romana Housky se odvolal proti všemu, co mohl. Vyplývá to z odůvodnění, které nyní dorazilo na krajský soud. Dosud podrobnosti Krnáčova odvolání známé nebyly, jeho advokát koncem listopadu odevzdal jen prázdný blanket.

Michal Krnáč u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Obžalovaný si podal odvolání proti všem výrokům rozsudku,“ sdělila mluvčí ústeckého krajského soudu Lenka Lasovská.

Krnáč napadl výrok soudu o své vině, odvolal se proti uložené výši trestu 17,5 roku vězení i nařízené náhradě škody Houskovým pozůstalým přes 2,3 milionu korun.

Odvolací Vrchní soud v Praze se tak bude v odvolacím řízení zabývat všemi třemi částmi původního rozsudku, spis by se mu měl dostat na stůl v příštích měsících.

Krnáč zastřelil Housku v garáži jeho domu v Chomutově loni 18. listopadu, na politika vypálil celkem čtyřikrát. Soudce Jiří Bednář to označil za vraždu s motivem majetkového prospěchu. Krnáč takovou kvalifikaci svého činu odmítá a postup soudu při projednávání své kauzy považuje za špatný.

Vražda Romana Housky

Michal Krnáč zastřelil Romana Housku loni 18. listopadu, vraždu spáchal v garáži jeho domu v Chomutově.

Nejprve Housku omráčil paralyzérem, potom na něj čtyřikrát vypálil z pistole Glock 17. Jednou mířil do břicha, ostatní rány mířily na hlavu.

Poslední kulka šla do Houskovy hlavy zezadu. Soudce Jiří Bednář označil čin jako popravu.

Krajský soud Krnáče odsoudil k 17,5 roku vězení. Rozsudek zatím není pravomocný, Krnáč se proti němu odvolal.

„Namítá zejména nesprávná a neúplná skutková zjištění a vady řízení,“ upřesnila mluvčí Lasovská.

Krnáčovi obhájci k důvodům mlčí

Přesné podrobnosti ke Krnáčovým výhradám však nejsou jasné.

„Mám zakázané věc komentovat, nemůžu se k tomu vyjadřovat,“ sdělil MF DNES advokát Narcis Tomášek, jehož kancelář Krnáče zastupovala.

Krnáče obhajoval Tomáškův kolega Tomáš Oujezký, který se však už dříve s odkazem na závazek vůči klientovi odmítl vyjádřit. „Omlouvám se, ale s ohledem na povinnost mlčenlivosti nebudu sdělovat žádné informace k tomuto řízení,“ řekl před časem.

Z argumentace advokáta Oujezkého u soudu však vyplývá, že bude u vrchního soudu prosazovat změnu kvalifikace činu na zabití v sebeobraně. Oujezký trvá na verzi, že Krnáč šel náhodou kolem Houskova domu, s politikem se ostře pohádal a pistoli na něj vytáhl ze strachu.

Advokát u soudu také zpochybnil, že měl bývalý voják loupežný motiv. Krnáč totiž po činu sice prohledal Houskův dům, nic ale neukradl.

„Obžalovaný se šel podle obžaloby zmocnit něčeho. Nevíme ale čeho a ani nevíme, jestli se toho zmocnil, protože poškozená (Houskova partnerka Jana Vaňhová) tvrdí, že jí nic nechybí,“ poznamenal mimo jiné u soudu.

Advokáta Michaela Kise, který byl zmocněncem Houskových pozůstalých, Krnáčovo odvolání nepřekvapilo. „Na obžalovaném Krnáčovi už během hlavního líčení bylo vidět, že se odvolá. Bylo to zřejmé,“ poznamenal Kis. Podle jeho mínění ale vrchní soud původní verdikt měnit nebude.

Krnáč zůstává ve vazbě, aby neutekl

Kis přitom míní, že Houskova vražda nebyla činem jednotlivce. Poukázal na to, že expertiza neurčila Krnáčovu zbraň se stoprocentní jistotou jako vražednou, zanechané stopy Krnáče coby pachatele jen nevyloučily, a že se na místě nenašly nábojnice. Bývalý voják je přitom podle svých slov neposbíral.

„Někdo musel zahlazovat stopy. Mám za to, že se jedná o více pachatelů,“ tvrdí Kis.

Kisova kolegyně z případu advokátka Marie Benešová vraždu rovnou označila za spiknutí. „Pan Krnáč je jen koncovým článkem organizované skupiny, která vraždu zosnovala, naplánovala a pana Krnáče vybrala jako člověka, který to vezme na sebe,“ řekla.

I soudce Jiří Bednář připustil, že v kauze zůstávají otazníky. „Vina obžalovaného byla nade vší pochybnost prokázána,“ zdůraznil však.

Krnáč sedí od svého zadržení letos v březnu ve vazbě v Litoměřicích, naposledy mu v ní soud prodloužil pobyt v říjnu. „O důvodech trvání vazby se musí znovu rozhodnout nejpozději 3. ledna 2015,“ řekla mluvčí krajského soudu Lasovská. Soud se obává, že by Krnáč kvůli vysokému trestu uprchl.

Rozsudek padl na konci října:

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz