Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na chaos při změnách zavedených krajem doplatili šéfové dopravní firmy

  13:48aktualizováno  13:48
Vedení dopravní společnosti Arriva odvolalo jednatele své teplické pobočky Jana Gaislera i jeho bratra, technického ředitele Miloše Gaislera. Doplatili na chaos, který začátkem roku zmítal teplickou autobusovou dopravou kvůli změnám zavedeným Ústeckým krajem.

Odvolaný jednatel dopravní společnosti Arriva Teplice Jan Gaisler | foto: Martin Adamec, MAFRA

Generální ředitel firmy Arriva Daniel Adamka o důvodech odvolání šéfů společnosti Arriva Teplice mluvit nechtěl.

„Detaily personálních změn uvnitř naší společnosti řešíme v celé skupině vždy výhradně interně s našimi zaměstnanci. Nerozebíráme detaily v novinách, nehodnotíme naše zaměstnance přes média. Nebylo by to vůči nim správné,“ řekl.

Fotogalerie

Své odvolání nechtěl komentovat ani Jan Gaisler (rozhovor k chaosu v dopravě zde). Jen sdělil, že v Arrivě bude pracovat dál, přechází na centrálu do Prahy. Jeho bratr Miloš Gaisler ve firmě končí úplně.

Arriva Teplice se od začátku roku potýkala s hromadnými výpověďmi řidičů autobusů a trolejbusů. Z firmy jich odešla třetina. Kvůli změnám, které od 1. ledna zavedlo v dopravě vedení Ústeckého kraje, jim totiž přibylo mnohem víc povinností, přitom přišli o část platu, aby firma uspěla v nově vypsaném výběrovém řízení na další provozování dopravy.

Zatímco dříve se cestující odbavovali sami, letos dávají peníze řidičům a ti jim vyřizují jízdné, navíc vydávají a nabíjejí čipové karty. Nejvíc si ale řidiči stěžovali na to, že kvůli napjatějším jízdním řádům přicházeli o pauzy.

Fronty se už zkrátily. Ze tří hodin na hodinu

Změny v dopravě však dopadaly především na cestující. Protože přestaly platit staré čipové karty a už od Nového roku bylo potřeba jezdit s novou, u výdejního okénka Arrivy Teplice se hned tvořily až 50 metrů dlouhé fronty. Nyní se již zkrátily.

„Minule jsem tady stála tři hodiny a ani se nedostala na řadu. Dnes to šlo, za hodinu jsem byla venku,“ svěřila se v pondělí jedna z cestujících.

Zmatky ale dál panují třeba kolem platnosti starých karet. „Časové kupony z loňského roku ještě platí, ale pokud máte nabitou elektronickou peněženku, tak byste si měl požádat, aby vám peníze vrátili. Jenže někteří řidiči berou i staré peněženky z loňska,“ přiblížila zaměstnankyně za přepážkou.

Změny se netýkají jen Teplic, ale i meziměstských spojů, na kterých nově jezdí krajské zelené autobusy. Nové jsou tarify, časy i ceny.

Autobusy vozily školáky pozdě, jízdní řády se změní

Některé jízdní řády byly vytvořeny nesmyslně, což uznali i krajští úředníci. Třeba některé ranní autobusy vozí pozdě děti do škol. Vedení kraje se proto rozhodlo, že časy asi deseti spojů nejpozději do března ještě upraví.

První lednový týden kvůli zmatkům autobusy nabíraly zpoždění až 45 minut, některé dokonce vůbec nepřijely. Vedoucí krajského oddělení dopravní obslužnosti Jakub Jeřábek minulý týden sdělil, že zpoždění už bylo jen do tří až pěti minut a z celkových tří tisíc spojů se týkalo jen několika.

Vedení kraje vyzvalo cestující, aby se pořizovali výhodnější a zlevněné časové kupony, nebo nabíjeli karty, protože kupovat si jednotlivé jízdné při každé cestě zdržuje.

Ústecký kraj chce vytvořit jednotný systém, který by fungoval v celém regionu a na jednu kartu nebo jízdenku by lidé mohli cestovat ve všech MHD, autobusovými linkami i vlaky. Po Teplicích se v budoucnu mají do systému připojit i další města a už v létě i České dráhy.

Krajský radní pro dopravu řídil kvůli chaosu linkový autobus:
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz