Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Z povodní se vzpamatovala hlavně města, vesnice nedosáhnou na dotace

  9:44aktualizováno  9:44
Půl roku od červnové povodně se s jejími následky vyrovnala na severu Čech hlavně města. Potíže však dál trápí vesnice, které kvůli tvrdým pravidlům nedosáhnou na dotace.

Křešice 5. 6. 2013 | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Například Křešice u Litoměřic hned po povodni opravily z vlastních peněz největší propadliny na silnicích a chodnících. Zaplatily za to půl milionu a doufaly, že další opravy udělají díky milionům od ministerstva dopravy. Žádné velké vylepšování cest ve vesnici se ale konat nebude.

Povodeň na severu Čech

Povodně v Ústeckém kraji začaly 2. června, kdy byly vyhlášené první evakuace, 3. povodňový stupeň přestal platit na dolním Labi až 12. června.

Záplavy postihly celkem 68 měst a obcí, a to nejen sídla u velkých řek. Trpěly také menší obce na Šluknovsku nebo Podbořansku, které kolem 8. června postihly přívalové deště a bleskové povodně.

Celková škoda v kraji byla vyčíslena na 3,5 miliardy korun, nejvíc bylo postižené Litoměřicko, Ústí nad Labem, Děčín a Hřensko.

"Žádali jsme o dotaci 5,5 milionu, chtěli jsme je na dvanáct různých položek. Peníze jsme dostali jen na tři, celkem jeden a půl milionu. A z toho je milion na veřejné osvětlení. Byli jsme docela zklamaní," říká starosta Křešic Václav Kovařík.

Města jsou na tom lépe. Například v Lovosicích a Roudnici se chystají otevřít kryté plavecké bazény. Stojí poblíž Labe, v červnu je povodeň zaplavila, a tak je radnice musely nechat kompletně rekonstruovat. Podobně je na tom Děčín.

"Po povodni jsme museli opravit většinu městských sportovišť na levém břehu Labe. Některé opravy jsou už dokončeny, některé před dokončením," říká mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá. Například fotbalový stadion ale bude celý opravený až začátkem příštího roku.

Terezín právě opravuje čtyři silnice, jež voda zničila na území spádových Českých Kopist, Počapel a Nových Kopist. Od ministerstva dopravy na to radnice dostala 11,5 milionu. Mnohem větší pomoc od státu ale Terezín teprve čeká.

"Připravujeme žádost o dotaci na ministerstvo pro místní rozvoj, podat ji musíme do konce roku. Spočítali jsme škody na 500 milionů, hlavně na pevnostním systému. Výhodou je, že bychom neměli nic přidávat ze svého. Když jsou škody vyšší než roční rozpočet, má být dotace stoprocentní," přiblížil tajemník terezínské radnice Miloslav Kubíček.

Starostům vadí, že dotace lze čerpat jen do konce roku

Ministerstvo dopravy vypsalo své podmínky jako první, a protože povodeň poničila z veřejného majetku hlavně cesty, je jeho pomoc obcím nejvýraznější.

"Žádné jiné dotační tituly zatím nebylo možné využít," konstatuje Lakomá s tím, že Děčín vyčíslil škody na komunikacích a na cyklostezce na 18 milionů.

Po malé obce je ale těžké peníze na obnovu získat i v této oblasti. Na opravy silnic a chodníků musí totiž radnice přispět z 15 procent vlastními prostředky, kterých přitom mají právě vesnice málo. Navíc musí být opravy hotové do konce roku. Právě tuto podmínku starostové kritizují nejvíc.

"Pro někoho je to zcela nemožné. Asi by bylo lepší, kdyby bylo čerpání těchto peněz povolené ještě v příštím roce, třeba do června," uvedla starostka Chodoun na Roudnicku Marie Cimrová.

Pod její správu patří i Lounky, kde obecní úřad už opravil obchod, zastávku a chodníky. Další práce, jako třeba terénní úpravy, se ale budou dělat až na jaře.

Pomoc nešla jen od státu

I přes výhrady k pomoci státu ale zástupci obcí na severu Čech uznávají, že okamžitá pomoc i následná podpora při odstraňování povodňových škod byla účinná.

"Nestěžuji si, docela to šlo. Pomoc ale nešla jen od státu, dostali jsme ji také od okolních obcí, firem a kraje," upozornila Cimrová.

Lidé na opravy svých domovů dostali letos od státu méně peněz než při povodni v roce 2002. Zatímco tehdy byl příspěvek až 200 tisíc, nyní je to jen 30 tisíc.

Peníze ale proudily také od dárců a od charitativních organizací. V Lounkách, Křešicích i Děčíně úřady rozdělovaly mezi obyvatele peníze ze sbírek, Ústecký kraj zajistil dotaci na obnovu kotlů pro vytápění.

"Nejde ale jen o peníze. Často lidem chybí síla něco opravovat, když slyší, že voda může přijít zase. To si pak říkají, že je možná lepší nemít žádný nábytek, než o něj zase přijít," poznamenala Cimrová.Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

V lomu na Mostecku se topili otec se synem, zachránit se povedlo jen dítě

Vodní nádrž Matylda v Mostě.

Na koupališti mosteckého Benediktu se odpoledne topil otec se synem. Muže se nepodařilo ani přes několik desítek minut...

Další z rubriky

Za odpojení příbuzného od nemocničních přístrojů dostal muž podmínku

Obžalovaný František Rajz.

Ústecký krajský soud potrestal podmínkou devětatřicetiletého Františka Rajze za to, že se podle obžaloby pokusil...

V lomu na Mostecku se topili otec se synem, zachránit se povedlo jen dítě

Vodní nádrž Matylda v Mostě.

Na koupališti mosteckého Benediktu se odpoledne topil otec se synem. Muže se nepodařilo ani přes několik desítek minut...

Děčínská firma na opravu vagonů má novou halu za čtyřicet milionů

Opravna železničních vagonů Ryko - provoz.

Novou výrobní halu na demontáž nákladních vagonů za 40 milionů korun právě dokončila děčínská firma Ryko, která je...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZKUŠENÝ SERVISÁK AUTOMATIZACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz