Advokátní kancelář Marie Benešové zastupuje Ústecký kraj od roku 2009.

Advokátní kancelář Marie Benešové zastupuje Ústecký kraj od roku 2009. | foto: Petr Topič, MAFRA

Kraj snížil odměny Benešové, i tak dává za advokáty hodně

  • 12
Ústecký kraj snížil odměny právní kanceláři poslankyně ČSSD Marie Benešové. Ještě před rokem si za právní služby krajské samosprávě účtovala 2 500 korun za hodinu, její hodinová účast na jednání pak stála kraj 1 500 korun.

"Za poskytování právních služeb se odměna snížila na 1 400 korun a za účast na jednání také na částku 1 400 korun," sdělila mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková.

Kromě toho samospráva snížila celkovou částku, kterou může kancelář dostat. V minulosti byla 1,5 milionu korun, nyní smlouva vyprší už při vyčerpání milionu.

Advokátní kancelář Benešová, Beránek, Blaha zastupuje Ústecký kraj od roku 2009. Po zániku předchozího kontraktu musela o zakázku na právní služby soutěžit znovu, kraj přitom v podmínkách řízení tlačil na snížení nabídkových cen.

"Snažíme se ušetřit, takže kdo nabídne ve výběrovém řízení nižší taxu, má šanci uspět," poznamenal hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM.

Ve srovnání s některými jinými kraji ale Ústecký kraj platí za externí právníky stále výrazně víc. Kromě Benešové využívá i služeb dalších čtyř advokátů nebo advokátních kanceláří.

Jiné kraje stojí externí advokáti méně

Najatí advokáti pomáhají na severu Čech v oblasti evropského práva, občanského zákoníku nebo s dopravou. Na tyto externí služby odchází z rozpočtu kraje zhruba milion korun ročně.

Třeba Pardubický kraj spolupracuje jen s jednou advokátní kanceláří a za advokáty utratil v minulém roce 371 tisíc korun. Jedinou externí právní kancelář využívají také v Libereckém a Jihočeské kraji, Vysočina má tři externí advokáty. Třeba Liberecký kraj přitom od roku 2010 nevyčerpal na právní služby ani milion.

Podle hejtmana Bubeníčka využívá Ústecký kraj tolik externích právních kanceláří proto, že má na vlastním právním odboru podstav. "Zatímco právník na kraji je placený podle tabulek, v soukromé sféře je odměna podstatně zajímavější," podotkl hejtman.

U ostatních zmíněných krajů je však počet lidí na právních odborech srovnatelný a někde dokonce i menší než v Ústeckém kraji.

"V případě, že se krajskému úřadu podaří získat další odborníky do svých řad, bude zadávání v dalším období omezeno," dodala mluvčí kraje Hanáčková.