Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Těžké časy Šluknovska. Ubývá tam práce i služeb. Šance je v turistice

  11:11aktualizováno  11:11
Od roku 2009 ubývá obyvatel Děčínska. Hlavně na severu bývalého okresu není situace růžová. Je tam méně služeb i pracovních možností. Někteří lidé kvůli tomu odcházejí do velkých měst, jiní navzdory tvrdším podmínkám zůstávají, třeba sourozenci Baštovi, jimž patřila většina klubů na Šluknovsku.

Zdeněk a Martin Baštovi (zprava) před svou hospodou v Dolní Poustevně, kde dnes chovají i osla. | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

„Balím to tady,“ říká s trochou nostalgie Jiří Marciňák, když se přehrabuje ve starých kazetách. Vyklízí svůj dům v Dolní Poustevně na rodném Šluknovsku. Chce ho prodat a odstěhovat se do Liberce.

Fotogalerie

„Pracuji už tři roky v Liberci a domů za rodinou jsem jezdil jen o víkendech,“ vysvětluje hlavní důvod svého stěhování dvaačtyřicetiletý muž.

V Liberci, stejně jako dříve ve firmě v Dolní Poustevně, dělá konstruktéra. Ale za dvojnásobné peníze. Právě nízké mzdy a velký nedostatek pracovních míst vyhánějí mladou a střední generaci z nejsevernějšího cípu země.

„K tomu ještě přidejte mizernou dopravní obslužnost, téměř všechny lékaře v důchodovém věku, podfinancovanost státní zprávy a máte ten správný koktejl,“ hořce se pousměje Marciňák, který dříve bydlel v Mikulášovicích.

Zlatá 90. léta, vzpomínají majitelé klubů

Opačným směrem, tedy do Šluknovského výběžku, se v divokých 90. letech přistěhovali bratři Martin a Zdeněk Baštovi. Rodáci z Tachova se zde usadili a momentálně nikam odcházet nechtějí.

A to ani přesto, že se jim už nedaří tak dobře jako v roce 1993, kdy koupili v privatizaci v Dolní Poustevně ubytovnu. V ní provozovali Fajn club. V přízemí měli kabaret, v 1. patře restauraci, ve 2. poschodí diskotéku.

„Měli jsme plný dům, nahoře na diskotéce 250 lidí, narvanou hospodu a dole další stovku lidí. Peníze se tu do roku 1999 pěkně točily, jenže pak přišlo do Německa euro a tržby nám rázem spadly na půlku,“ říká Martin Bašta.

Dvaačtyřicetiletý muž tak připomněl odloučenou polohu Šluknovského výběžku, který je ze tří stran obehnaný hranicemi se Saskem.

Němci přijíždějí už jen málokdy

Dříve provozovali „Bašťáci“, jak jim místní říkají, čtyři noční kluby z celkových sedmi, které ve Šluknovském výběžku fungovaly. Dnes zůstaly jen dva a o jeden se stará v Dolní Poustevně Zdeněk Bašta.

„Němci už tolik nejezdí a Češi, kteří tu berou 10 tisíc hrubého, to nezachrání,“ uvědomuje si devětačtyřicetiletý bývalý kulturista.

Bratři se tak museli přizpůsobit nové době. Místo několika desítek zaměstnanců se věnují svému podnikání téměř výhradně s rodinnými příslušníky.

Martin Bašta provozuje restauraci Fajnšmekr a z bývalé diskotéky dělá byty. Zdeněk má noční klub Relax. „Nelitujeme, že jsme se sem přistěhovali, je tu krásná příroda,“ usmívají se.

Práce za hranicí

Vazba k Německu je pro Šluknovský výběžek klíčová. Většina lidí jezdí za hranice nakupovat, ale také za zábavou. Například koupaliště a kryté bazény tam jsou skoro v každém menším městě.

Také tam nachází stále více lidí práci a už nejde jen o místa kuchařů, pokojských a servírek. „Schopní lidé bydlí v Čechách za české náklady a dělají v Německu za jejich peníze,“ všiml si Martin Bašta.

Shodou okolností hned u vedlejšího stolu místní restaurace sedí osmatřicetiletý Martin Švitorka, který je přesně takovým příkladem. „Jezdím do Poustevny jako na víkendovou chatu,“ potvrzuje.

Přes týden pracuje jako technik na montážích mobilních sítí v Německu, na volno se vrací bydlet do pohraničního městečka.

„Velký profit z blízkosti s hranicí má ale hlavně místní vietnamská komunita, které nabízí různé zboží ve svých stáncích podél silnice. A k Německu se váže ještě jeden problém, Šluknovsko se stalo varnou pervitinu pro Sasko,“ říká na rovinu Marciňák.

Místo diskoték drogy v parku

Jeho slova potvrzují i bratři Baštové. „To je všeobecně známé. Jednou za rok přijede policejní komando, sebere pár Vietnamců kvůli vaření drog a za rok přijede znovu,“ líčí běžnou praxi.

S tím souvisí i to, jak se mladí ve Šluknovském výběžku baví. Například klasické vesnické diskotéky téměř vymřely. „Mladí chodí kouřit trávu do parku nebo se opíjejí v zaplivaném nonstopu,“ všiml si Martin Bašta.

Jeho bratr Zdeněk zase tvrdí, že dnešní mládež už vůbec nesportuje. „Místní kurty na tenis i beach volejbal jsou prázdné, mladí si raději zahraji na počítači a dají si nějaký psychodelický výlet s kamarády v pronajatém bytě,“ krčí rameny.

„Zachránit“ Šluknovský výběžek by mohla turistika. Krásná Lípa je centrem Národního parku České Švýcarsko, ovšem dál na sever stále chybí infrastruktura.

„Určitě by pomohlo budování cyklostezek,“ navrhuje Martin Bašta. „Kdo ale hledá klid, tak ho tady najde,“ dodal.

Sázka na turistický ruch

Starosta Dolní Poustevny Robert Holec uvedl, že počet obyvatel hraničního města se od roku 2011 příliš nezměnil. Zatímco před pěti lety měla Poustevna 1 660 obyvatel, dnes to je 1 644.

„Největší rozdíl v počtu přistěhovaných a odstěhovaných byl v tomto období v roce 2013, kdy nám kvůli odstěhování ubylo 26 obyvatel,“ upřesnil Holec.

Sedmadvacetiletý starosta by rád do Poustevny přilákal lidi na turistický ruch, který by následně přinesl práci místním ve službách.

„Máme velký handicap v dopravní infrastruktuře. Naopak výhodou je krásné prostředí, chalupáři z velkých měst si k nám jezdí odpočinout,“ poznamenává Holec.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Najdete na iDNES.cz