Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ředitel „čistí“ Dopravní podnik v Ústí, teď za to hrozí vyhazov i jemu

  11:01aktualizováno  11:01
Odbory Dopravního podniku v Ústí nad Labem chtějí docílit odvolání ředitele Petra Koreně, který je ve funkci teprve půl roku. Odboráři tvrdí, že propouští zaměstnance, aniž by to s nimi projednal, a ohrožuje tím chod firmy.
Propouštění už podle odborů vedlo například ke zpomalení oprav a údržby trolejového vedení. Ilustrační snímek

Propouštění už podle odborů vedlo například ke zpomalení oprav a údržby trolejového vedení. Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Šéf odborů Martin Dvořák tvrdí, že když vedení Koreně neodvolá, spustí petici a nevylučuje ani stávku.

"Člověk dnes chodí do práce s obráceným žaludkem," popisuje náladu ve firmě Dvořák. Říká, že mluví za většinu svých kolegů. Podle Dvořáka už Koreň vyhodil zhruba 15 lidí, aniž by se o tom s odboráři předem poradil.

"Tím nedodržuje základní ustanovení kolektivní smlouvy a zákoníku práce," uvedl  Dvořák. Zároveň si stěžuje i na to, že Koreň odmítá s odboráři probírat provozně-technické záležitosti firmy.

"Na jeho jednání jsem ho upozorňoval už loni v září po jeho nástupu do funkce písemně a pak opakovaně ústně. Nic se nezměnilo," stěžuje si Dvořák.

Kvůli propouštění se například snížilo obsazení pracovních čet elektrodispečerů ze tří lidí na dva, což podle Dvořáka vede ke zpomalení oprav a údržby trolejového vedení.

Kvůli neshodám se Dvořák snažil s ředitelem sejít osobně, Koreň však podle něj schůzku pokaždé stornoval. Proto si šéf odborářů písemně stěžoval vedoucím orgánům firmy - představenstvu a dozorčí radě.

Kritikou se bude v úterý zabývat představenstvo

S kritikou ředitele Dvořák nakonec vystoupil i na posledním zasedání dozorčí rady. Podle něj mu dozorčí rada dala za pravdu, její představitelé to ale komentovat nechtějí.

"Nepovažuji za vhodné se vyjadřovat," uvedl předseda dozorčí rady Václav Červenka.

Kritizovaný ředitel podniku Koreň výhrady odborů odmítá. "Řeči se vedou a voda teče, nechť odboráři svá tvrzení písemně doloží. Za vedení podniku s nimi vždy konzultovali organizační změny mnou pověření pracovníci, povětšinou náměstci. Nejsem si vědom žádného pochybení," tvrdí Koreň.

Šéf představenstva podniku Jakub Zavoral však určitou nespokojenost s prací ředitele Koreně připustil. "Jeho vztahy se zaměstnanci nejsou ideální. Je to jeden z minusů jeho práce," poznamenal.

Na úterním zasedání představenstva proto chce Zavoral slyšet Koreňovo stanovisko. Do té doby nechce své výtky vůči řediteli rozvádět. "Chci od něj vysvětlit, jak k tomu došlo a proč k tomu došlo," uvedl Zavoral.

Pokud ředitel nepadne, odbory sepíší petici

Představenstvo, jehož je Koreň členem, má pravomoc ředitele odvolat. Šéf odborů Dvořák naznačil, že je Koreňův konec ve funkci ve hře. "Myslím, že tahle varianta je aktuálně na stole," uvedl.

Zatím je ale z podniku jediný, kdo o tom mluví nahlas. Jasně však naznačil, že odvolání ředitele je pro něj jediným řešením nynější krize ve firmě.

Pokud představenstvo Koreně nezbaví funkce, chce Dvořák mezi zaměstnanci podniku rozjet petici za ředitelovo odvolání a předat ji zástupcům města, které je majitelem Dopravního podniku. "O stávce jsme nejednali. Zatím," poznamenal Dvořák.

Představitelé ústecké radnice v této chvíli odmítají napjatou atmosféru ve firmě komentovat. "Ponechám si čas na jakoukoli reakci až po jednání představenstva," uvedl náměstek primátora Pavel Boček, který sedí v představenstvu podniku.

Ředitel Koreň uvedl, že ve své práci hodlá pokračovat. "Prozatím mám chuť pokračovat v realizovaných reformních krocích," řekl.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz