Lososů se vrací vytřít do Kamenice jen zlomek. Ilustrační snímek

Lososů se vrací vytřít do Kamenice jen zlomek. Ilustrační snímek | foto: Tomáš Salov, Správa Národního parku České Švýcarsko

Lososů se vrací do Kamenice málo, ochranáři je chtějí lákat na chuť vody

  • 4
Vysazování lososů do říčky Kamenice na Děčínsku drhne. V dospělosti se sem vrací vytřít jen zlomek ryb, které tu ochranáři vypustí. Pracovníci Národního parku České Švýcarsko přišli s nápadem, jak to změnit. Do říčky umístí inkubátory jiker, jež mají rybám pomoct "zapamatovat si" zeměpisnou polohu a chuť vody.

Právě teď ochranáři do Kamenice umístili schránky s deseti tisíci jiker, které pečlivě vybírali. „Jikry i mlíčí pocházejí ze Švédska, z řeky Lagan, která je velmi podobná Labi. V době posledního zalednění Země zhruba před deseti tisíci roky obě řeky ústily do moře nedaleko sebe a také jsou téměř stejně dlouhé,“ přibližuje mluvčí národního parku Tomáš Salov.

Metodu líhnutí jiker v inkubačních boxech zkouší pracovníci parku už potřetí. První rok byl úspěšný, vykulilo se 95 procent rybek, ale druhý rok jen asi 40 procent. Proto se teď upravily i samotné schránky.

„Letos jsme poprvé instalovali plovoucí boxy, jež jsou odolné vůči usazování sedimentů, hlavně jemného písku, a mají dvě části – jikry se uloží do jedné a rybky, které se vykulí, se pak schovají do druhé, v níž jsou hrubé kameny ze dna řeky. Je to jejich přirozený instinkt, do tmy pod kameny se schovávají i v přírodě, aby se nestaly kořistí jiných zvířat,“ vysvětluje Salov.

Lososi se vrací do Kamenice od roku 1998

Jikry se vykulí zhruba v březnu. Pak je pracovníci parku začnou pouštět do Kamenice. „Než se vykulí, musí nasbírat tzv. 460 denních stupňů. Je to vlastně součet denních teplot v řece,“ popsal Salov.

Malá rybka ještě asi rok žije v Kamenici a pak putuje Labem k moři, aby tam dospěla. Dospělí jedinci se pak vracejí do domovských řek. Do přítoků Labe v Českosaském Švýcarsku poblíž Děčína se ale vrací průměrně zatím jen desítky jedinců. Dříve se přitom lososi v českých řekách vyskytovali běžně.

Vyhubilo je ale znečištění vod a příčné stavby na řekách. Snaha o jejich návrat začala roku 1998, spočívá v každoročním jarním vysazení plůdků, podzimním vypouštění odrostlejších rybek i budování rybích přechodů na jezech.