Někdejší vicehejtman Pavel Kouda strávil loni ve vazbě přes 50 dní.

Někdejší vicehejtman Pavel Kouda strávil loni ve vazbě přes 50 dní. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Kauza ROP Severozápad podruhé u soudu, obžalovaní jsou Kouda a spol.

  • 2
Státní zástupce Vladimír Jan obžaloval v kauze dotačního úřadu Severozápad osm lidí, k soudu míří i bývalý vicehejtman Pavel Kouda. Bude to už druhý proces, v kterém se budou projednávat machinace v dotačním úřadu.

"Je to podáno na osm osob, ne všichni mají stejnou kvalifikaci. V zásadě se tam promítá právní kvalifikace zločin zneužití pravomoci úřední osoby a zločin poškození finančního zájmu evropských společenství," řekl šéf Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem Jan Jakovec.

Machinace v ROP Severozápad

Kvůli netransparentní správě dotací v programu Severozápad, z kterého se rozdělují dotace v Ústeckém a Karlovarském kraji, Brusel v červnu 2011 zastavil proplácení, stát pak program pozastavil v červnu o rok později. Za machinace nakonec Evropská komise uložila Česku sankci 2,7 miliardy korun, z této pokuty zaplatí Ústecký kraj zhruba 598 milionů a Karlovarský kraj 308 milionů. Ústecký kraj splácí 80 milionů korun ročně.

Horní sazba daných činů je 12 a 8 let. Vedle Koudy jsou obžalovaní i bývalí ředitelé dotačního úřadu Pavel Markvart (ODS), Petr Kušnierz a Petr Vráblík. Dále podle informací MF DNES míří k soudu bývalá vedoucí územního odboru dotačního úřadu Irena Kotlanová, někdejší šéfová odboru administrace projektů Klára Odvárková a jeden z právníků úřadu Jan Martinovský.

Tisíce stran spisu, odposlechy a projekty s tečkou

Podle Jakobce spis k případu čítá několik tisíc stran, mezi důležité důkazy patří například nahrávky s odposlechy telefonických hovorů. Skupina měla nezákonně ovlivňovat, kterým projektům se schválí dotace. MF DNES už dříve napsala, že preferované projekty byly na seznamu označené tečkou.

Velkou roli měl sehrát při manipulaci hodnocení právě Kouda, který například při jednání řídícího výboru dotačního úřadu v září 2011 hrozil právě Kotlanové vyhazovem, pokud požadované projekty neprojdou. Podle informací MF DNES šlo například o projekty na modernizaci lyžařského střediska na Klínovci či v Novém Městě nebo propagaci rekultivovaných území.

V první kauze 5 let pro Kušnierze

Je to už podruhé, co se praktiky v dotačním úřadu Severozápad budou projednávat před soudem. Ve vězení už sedí právě druhý ředitel úřadu Petr Kušnierz (nyní žalovaných skutků se měl dopustit ještě před svým prvním zatčením), kterého soud loni poslal na pět let do vězení za braní úplatků.  

Kušnierz spolu s třemi společníky za úplatky ovlivňoval, které projekty mají získat dotaci. Exředitel se označil za oběť spiknutí, jakoukoliv vinu opakovaně odmítal. "Jsem nevinný. V celém spisu není jediný přímý důkaz, že jsem úplatek přijal," řekl třeba u soudu Kušnierz (o trestu pro Kušnierze zde).

Práce policie přitom nekončí, ÚOOZ prověřuje okolnosti schválení u dalších více než deseti projektů, dva z nich, projekt na rozšíření turistických služeb v Krušných horách a vybudování muzea myslivosti na zámku v Libouchci, mají kvůli tomu zastavené proplacení dotace (o zastaveném proplácení zde).

,