Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obžaloba: Exhejtman vymýšlel „zlatý padák“ pro zatčeného šéfa dotací

  18:04aktualizováno  18:04
Kdysi nejmocnější muž Ústeckého kraje Jiří Šulc z ODS velmi stál o mimořádnou odměnu pro ředitele dotačního úřadu, kterého právě zatkla policie. Dosud neznámé okolnosti Šulcovy kauzy vyplývají z obžaloby, kterou získala MF DNES. Šulcovi hrozí až deset let vězení.

Jiří Šulc může jako hlavní aktér kauzy skončit za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku až na deset let ve vězení. Ostatním obžalovaným hrozí až pět let. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Šulc byl hejtmanem, poslancem a řídil i výbor dotačního úřadu Severozápad, který na severu Čech rozděloval miliardy z Evropské unie. Tehdejšího šéfa dotačního úřadu Petra Kušnierze sebrala 22. března 2011 policie a obvinila ho z braní úplatků za ovlivňování dotací. Šulc podle obžaloby obratem začal vymýšlet, jak Kušnierzovi vyplatit odstupné.

„V období ode dne 22. 3. 2011 do dne 18. 9. 2011 opakovaně instruoval dalšího obviněného, aby nalezl způsob vyplacení prostředků (...) Petru Kušnierzovi,“ píše se v obžalobě.

Proč Šulc považoval za vhodné dát odstupné člověku stíhanému za korupci, není jasné. MF DNES se bývalého hejtmana přes opakované pokusy nepodařilo zastihnout.

„Pravomoci úřední osoby jsem nezneužil a neporušil jsem ani své povinnosti při správě cizího majetku,“ reagoval Šulc loni v březnu, když ho policie začala stíhat.

Plán na to, jak zajistit Kušnierzovi odstupné, vzešel z jednání Šulce s pověřeným šéfem dotačního úřadu Jiřím Červinkou a vedoucím odboru vnitřních činností Pavlem Markvartem. Trojice se dohodla na tom, že uzavře s Kušnierzem konkurenční doložku.

„Bude vyplaceno peněžité vyrovnání ve výši osmi průměrných měsíčních výdělků,“ píše žalobce. Kušnierz tak ještě ve vazbě dostal 385 tisíc korun.

Konkurenční doložka je podle policie nelegální

Jenže konkurenční doložka je podle policie nelegální, protože její uzavření s pracovníky dotačního úřadu zakazuje zákon o úřednících samosprávných celků, jemuž zaměstnanci dotačních úřadů podléhají. Žalobce navíc nepřímo poukázal na to, že doložka je v případě dotačních programů účelová.

„Neexistuje reálný konkurent v této oblasti činnosti,“ upozornil.

Konkurenční doložku podle obžaloby vymyslel Markvart, Šulc ji odsouhlasil a Červinka nařídil její sepsání. Text doložky pak zformuloval právník úřadu Jan Martinovský, který stejně jako celá trojice míří k soudu také. Státní zástupce všechny obžaloval z porušení povinnosti při správě cizího majetku, exhejtmana navíc ze zneužití pravomoci úřední osoby.

„K tématu se nechci vyjadřovat. Vnímám to jako svou soukromou záležitost,“ sdělil MF DNES Červinka, který nyní vede kancelář ředitele na karlovarském krajském úřadu.

Markvart pak ze svého nápadu rovněž těžil. Stal se totiž stálým ředitelem úřadu po Kušnierzovi. V jeho případě byla konkurenční doložka rovnou součástí jmenovací listiny, kterou Šulc podepsal.

Také Markvart skončil stejně jako Kušnierz v poutech. Policie ho v září 2012 obvinila z machinací s dotacemi. Úřad pak Markvartovi vyplatil 425 tisíc korun.

K soudu půjde i nynější ředitelka dotačního úřadu

Kvůli Markvartovi jde k soudu i poslední postava v této kauze, současná ředitelka úřadu Jana Havlicová. Státní zástupce ji obžaloval z porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli tomu, že nechala odstupné Markvartovi vyplatit.

Havlicová se hájila, že doložka podle tvrzení externího právníka nešla zrušit a že alespoň zařídila její snížení z 12 platů na osm. „Udělala jsem maximum, co jsem mohla,“ řekla.

Jenže z obžaloby plyne přesný opak, právník ji nabádal ke zrušení doložky. „Bylo jí jednoznačně doporučeno od sjednané konkurenční doložky odstoupit,“ píše žalobce.

MF DNES Havlicovou oslovila, aby se k rozporu vyjádřila. „Paní ředitelka oficiálně neobdržela od soudu žádné rozhodnutí, tedy ani obžalobu. Nemůže se tedy k dané věci vyjádřit,“ sdělila však mluvčí dotačního úřadu Eliška Štádlerová.

Dotační úřad přišlo odstupné pro oba exředitele včetně odvodů na 1,33 milionu korun. Úřad se přitom k trestnímu řízení jako poškozený dosud nepřipojil.

„Výši náhrady škody nelze v tuto chvíli stanovit, neboť neexistuje jednotný právní názor na režim pracovněprávních vztahů, a tedy konkurenčních doložek. Vůbec pak není zřejmé, vůči komu by se měla uplatnit náhrada škody,“ zdůvodnil to předseda výboru dotačního úřadu Milan Pipal. Současně podotkl, že výbor ředitelce Havlicové důvěřuje a nechá ji ve funkci.

Termín hlavního líčení s obžalovanými soud zatím nenařídil.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Z někdejší textilní manufaktury v Oseku budou sociální byty pro mladé

Současný pohled na bývalou textilní manufakturu v Oseku.

Téměř 300 let starou budovu bývalé textilní manufaktury plánuje opravit město Osek. Po deseti letech snahy radnice...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY A INVESTIC S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 65 000 Kč

Najdete na iDNES.cz