Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obžaloba: Exhejtman vymýšlel „zlatý padák“ pro zatčeného šéfa dotací

  18:04aktualizováno  18:04
Kdysi nejmocnější muž Ústeckého kraje Jiří Šulc z ODS velmi stál o mimořádnou odměnu pro ředitele dotačního úřadu, kterého právě zatkla policie. Dosud neznámé okolnosti Šulcovy kauzy vyplývají z obžaloby, kterou získala MF DNES. Šulcovi hrozí až deset let vězení.

Jiří Šulc může jako hlavní aktér kauzy skončit za zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku až na deset let ve vězení. Ostatním obžalovaným hrozí až pět let. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Šulc byl hejtmanem, poslancem a řídil i výbor dotačního úřadu Severozápad, který na severu Čech rozděloval miliardy z Evropské unie. Tehdejšího šéfa dotačního úřadu Petra Kušnierze sebrala 22. března 2011 policie a obvinila ho z braní úplatků za ovlivňování dotací. Šulc podle obžaloby obratem začal vymýšlet, jak Kušnierzovi vyplatit odstupné.

„V období ode dne 22. 3. 2011 do dne 18. 9. 2011 opakovaně instruoval dalšího obviněného, aby nalezl způsob vyplacení prostředků (...) Petru Kušnierzovi,“ píše se v obžalobě.

Proč Šulc považoval za vhodné dát odstupné člověku stíhanému za korupci, není jasné. MF DNES se bývalého hejtmana přes opakované pokusy nepodařilo zastihnout.

„Pravomoci úřední osoby jsem nezneužil a neporušil jsem ani své povinnosti při správě cizího majetku,“ reagoval Šulc loni v březnu, když ho policie začala stíhat.

Plán na to, jak zajistit Kušnierzovi odstupné, vzešel z jednání Šulce s pověřeným šéfem dotačního úřadu Jiřím Červinkou a vedoucím odboru vnitřních činností Pavlem Markvartem. Trojice se dohodla na tom, že uzavře s Kušnierzem konkurenční doložku.

„Bude vyplaceno peněžité vyrovnání ve výši osmi průměrných měsíčních výdělků,“ píše žalobce. Kušnierz tak ještě ve vazbě dostal 385 tisíc korun.

Konkurenční doložka je podle policie nelegální

Jenže konkurenční doložka je podle policie nelegální, protože její uzavření s pracovníky dotačního úřadu zakazuje zákon o úřednících samosprávných celků, jemuž zaměstnanci dotačních úřadů podléhají. Žalobce navíc nepřímo poukázal na to, že doložka je v případě dotačních programů účelová.

„Neexistuje reálný konkurent v této oblasti činnosti,“ upozornil.

Konkurenční doložku podle obžaloby vymyslel Markvart, Šulc ji odsouhlasil a Červinka nařídil její sepsání. Text doložky pak zformuloval právník úřadu Jan Martinovský, který stejně jako celá trojice míří k soudu také. Státní zástupce všechny obžaloval z porušení povinnosti při správě cizího majetku, exhejtmana navíc ze zneužití pravomoci úřední osoby.

„K tématu se nechci vyjadřovat. Vnímám to jako svou soukromou záležitost,“ sdělil MF DNES Červinka, který nyní vede kancelář ředitele na karlovarském krajském úřadu.

Markvart pak ze svého nápadu rovněž těžil. Stal se totiž stálým ředitelem úřadu po Kušnierzovi. V jeho případě byla konkurenční doložka rovnou součástí jmenovací listiny, kterou Šulc podepsal.

Také Markvart skončil stejně jako Kušnierz v poutech. Policie ho v září 2012 obvinila z machinací s dotacemi. Úřad pak Markvartovi vyplatil 425 tisíc korun.

K soudu půjde i nynější ředitelka dotačního úřadu

Kvůli Markvartovi jde k soudu i poslední postava v této kauze, současná ředitelka úřadu Jana Havlicová. Státní zástupce ji obžaloval z porušení povinnosti při správě cizího majetku kvůli tomu, že nechala odstupné Markvartovi vyplatit.

Havlicová se hájila, že doložka podle tvrzení externího právníka nešla zrušit a že alespoň zařídila její snížení z 12 platů na osm. „Udělala jsem maximum, co jsem mohla,“ řekla.

Jenže z obžaloby plyne přesný opak, právník ji nabádal ke zrušení doložky. „Bylo jí jednoznačně doporučeno od sjednané konkurenční doložky odstoupit,“ píše žalobce.

MF DNES Havlicovou oslovila, aby se k rozporu vyjádřila. „Paní ředitelka oficiálně neobdržela od soudu žádné rozhodnutí, tedy ani obžalobu. Nemůže se tedy k dané věci vyjádřit,“ sdělila však mluvčí dotačního úřadu Eliška Štádlerová.

Dotační úřad přišlo odstupné pro oba exředitele včetně odvodů na 1,33 milionu korun. Úřad se přitom k trestnímu řízení jako poškozený dosud nepřipojil.

„Výši náhrady škody nelze v tuto chvíli stanovit, neboť neexistuje jednotný právní názor na režim pracovněprávních vztahů, a tedy konkurenčních doložek. Vůbec pak není zřejmé, vůči komu by se měla uplatnit náhrada škody,“ zdůvodnil to předseda výboru dotačního úřadu Milan Pipal. Současně podotkl, že výbor ředitelce Havlicové důvěřuje a nechá ji ve funkci.

Termín hlavního líčení s obžalovanými soud zatím nenařídil.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz