Obyvatelé ústecké čtvrti Střekov říkají, že potíže začaly, když ubytovnu

Obyvatelé ústecké čtvrti Střekov říkají, že potíže začaly, když ubytovnu prodala Spolchemie soukromé firmě a ta do ní nastěhovala problémové nájemníky. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Obyvatele problémové ubytovny má zklidnit více strážníků. A také mráz

  • 3
Obyvatelé ústecké čtvrti, kterým vadí chování sociálně slabých lidí ze tří místních ubytoven, se dohodli s městskou policií na posílení hlídek. Společně s nevlídným počasím by to podle nich mohlo aspoň do jara zamezit nepořádku a kriminalitě.

Starousedlíci tvrdí, že za delikty stojí hlavně nájemníci tří zdejších ubytoven v Purkyňově a Truhlářově ulici. Jejich provozovatelka naopak říká, že problémové lidi z ubytovny už vyhodila.

Místním ovšem už došla trpělivost, sepsali petici, pod niž sehnali stovky podpisů, a žádají po samosprávě řešení problému. Iniciovali proto schůzku, na níž se minulý týden sešli se zástupci městského obvodu a magistrátu, strážníků, policie i majitele ubytoven.

"Máme od městské policie přislíbeno, že v okolí Purkyňovy ulice a Šafaříkova náměstí posílí své hlídky," popsala za starousedlíky Dita Šimáčková. Další schůzka proběhne v polovině ledna.

Zástupce šéfa městské policie Jan Novotný potvrdil, že se strážníci v rizikové lokalitě budou objevovat častěji. "Klid u ubytoven není, snažíme se to držet v normálních mezích, ale je to nyní už skoro nadlidský úkol," připustil Novotný, že posílit hlídky smysl má.

Strážníci budou tlačit na vyhazovy problémových lidí

Místním vadí mimo jiné přítomnost drogově závislých v parku přímo naproti Základní škole Karla IV. a hluk a nepořádek během vzájemných návštěv obyvatel ubytoven. Na denním pořádku jsou podle nich i krádeže kovů a drobná majetková kriminalita. To vše by se mohlo utlumit díky příhodné kombinaci většího počtu policistů a nástupu zimního počasí.

Starousedlíci pak hodlají veškeré přestupky nahlásit a strážníci pak budou po provozovatelce ubytoven chtít, aby největší potížisty ze svého zařízení vyhodila. Tento krok by ale paradoxně nemusel pomoci. Sociálně slabí se totiž po vyhazovu mohou přestěhovat do privátních bytových domů v okolí a státní správa by už v nich měla výrazně ztíženou možnost kontroly.

V jedné z ubytoven, které zdejší neřeknou díky její barvě jinak než modrá, žije přes padesát dětí. Kvůli péči o děti chtějí místní rovněž kontaktovat organizaci Člověk v tísni a ověřit u místní základní školy, zda tam děti chodí.

Lea Anderlová, provozovatelka dvou ubytoven, se odmítla o problému bavit. "Nebudu se k tomu vyjadřovat," uvedla.