Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie obvinila úředníky z Ústí, neřešili tisíc přestupků za parkování

  14:29aktualizováno  14:29
Policie obvinila tři úředníky odboru kontroly ústeckého magistrátu. Podle kriminalistů neevidovali přestupky za nezaplacené parkování a dopustili se tím zneužití pravomoci úřední osoby a maření úkolu úřední osoby z nedbalosti. Takových případů našli kriminalisté víc než tisíc.

Přestupky, třeba i špatné parkování úředníci neřešili, na konci roku pak skončily v archivu. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Obviněnými jsou podle informací ČTK vedoucí odboru Jana Sokolová, vedoucí oddělení přestupků v dopravě Marcela Rosenkrancová a referent téhož oddělení Josef Mansfeld.

„V tuto chvíli se k tomu nebudu vyjadřovat. S obviněním nesouhlasím,“ reagovala Sokolová. Zda podá proti obvinění stížnost, neuvedla. „Vše řeší můj právník,“ řekla.

Podle policie nejsou všichni úředníci stíhaní za totéž. „Každý z obviněných je stíhán pro jednání, jehož se dopustil on sám v rámci výkonu své činnosti,“ řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová. Kriminalisté podle ní nevylučují, že obviní ještě další lidi.

Obvinění se týká přestupků, které úředníci dostávají od městské policie. Ta podle zavedené praxe přestupky shromažďuje a odboru kontroly je pak předává k vyřešení a případnému potrestání viníků.

„Poté, co byly přestupky postoupeny příslušnému odboru, tak byly bez dalšího založeny. Byly vedeny v kanceláři příslušného úředníka, který je na konci roku odnesl do archivu. Toto se dělo celý minulý rok,“ uvedl dozorující státní zástupce Jan Řeháček.

Vedoucí parkoval v zákazu, úřednice přestupek odložila

Jedna z obviněných navíc odložila přestupek svého kolegy, vedoucího odboru dopravy Dalibora Dařílka. „Podle našeho názoru byl klientelisticky, protiprávně odložen přestupek jednoho ze zaměstnanců magistrátu,“ řekl dozorující státní zástupce.

Podle informací ČTK parkovalo Dařílkovo auto v zákazu vjezdu. Strážníci přestupek zaevidovali a předali odboru kontroly k dořešení. Úředníci si nejprve z evidence zjistili, komu vůz patří a přestupek následně odložili.

Dařílek odmítl, že o to kolegy žádal. „To bych byl blázen,“ reagoval.

Obvinění ze zneužití pravomoci čelil před lety i Dařílek a jeho někdejší podřízená za to, že nepotrestali za jízdu v opilosti bývalého radního Jiřího Madara. Soud nakonec oba zprostil viny. Konstatoval sice, že úředníci nepostupovali správně a poskytli Madarovi výhodu, soudu se ale nepodařilo prokázat, že tak učinili úmyslně.

Právě po této kauze změnil ústecký magistrát systém řešení dopravních přestupků a z odboru dopravy je přesunul na odbor kontroly.

Úředníci zůstávají na svých místech

Obvinění úředníci dál pracují na svých místech. „Úřad neměl a nemá právní důvod činit personální opatření v souvislosti s obviněním úředníků, ctíme presumpci neviny,“ řekla mluvčí magistrátu Romana Macová.

Řidiči, jejichž přestupky úředníci nezaevidovali, nemají vyhráno. Úřad totiž všechny takové přestupky za neplacené parkování zařadil zpětně k projednání.

To se netýká vedoucího Dařílka, jehož přestupek úřednice tehdy rovnou odložila.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Najdete na iDNES.cz