Trestní oznámení podala iniciativa Stop tunelům, která proti územnímu plánu s mosty a tunely u soukromých pozemků protestuje.

Trestní oznámení podala iniciativa Stop tunelům, která proti územnímu plánu s mosty a tunely u soukromých pozemků protestuje. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Policie obvinila bývalého úředníka magistrátu kvůli územnímu plánu Ústí

  • 1
Policie obvinila ze zneužití pravomoci bývalého vedoucího odboru územního plánování magistrátu v Ústí nad Labem Luboše Pauera, který chystal územní plán. Podle policie bez vědomí radních pozměnil smlouvu mezi městem a firmou, která plán připravovala.

Na Pauera podala v dubnu trestní oznámení iniciativa Stop tunelům kvůli zakázce na zhotovitele územního plánu. Ještě o něco dříve vyšlo najevo, že podle ministerstva pro místní rozvoj výběrové řízení provázelo sedm porušení zákona o veřejných zakázkách.

"Nejzávažnější pochybení je, že město neuzavřelo smlouvu s vybranou firmou v souladu s návrhem, jejž firma nabídla v soutěži," sdělil mluvčí resortu Marek Ženkl.

Kvůli těmto chybám pak město od ministerstva nezískalo dotaci tři miliony korun, s nimiž počítalo. A to byl také důvod, proč iniciativa trestní oznámení podala.

"Chceme, aby policie vyšetřila, kdo je za tuto škodu zodpovědný," řekl Jan Kvapil, který oznámení za iniciativu Stop tunelům podal.

Policie Pauerovi obvinění sdělila na konci října. "Obviněný pozměnil část smlouvy na zhotovení plánu, kdy tuto verzi nepředložil k řádnému schvalovacímu procesu, čímž překročil svou pravomoc," řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Úředník spoléhal na administrátora

Pauer pro MF DNES přiznal, že smlouvu proti původnímu návrhu vítězného uchazeče (Sdružení Arcadis, Casua a architekt Petr Vávra) skutečně změnil. Tedy udělal to, co ministerstvo pro místní rozvoj městu nejvíce vytklo.

"Zpřesňovaly se obchodní podmínky smlouvy. Upravená verze smlouvy po obchodní i faktické stránce více chránila zájmy města," zdůvodnil svůj krok.

Současně ale bývalý vedoucí odboru uvedl, že změny provedl až na doporučení administrátora zakázky, a proto věřil, že se ničeho nezákonného nedopouští. "Administrátor nás měl provést právní stránkou celého procesu," řekl Pauer.

Zakázku městu připravila a administrovala firma Varia. MF DNES se ji snažila zkontaktovat, ale nikdo ve firmě nebral telefon.

Základem Pauerova obvinění je, že novou smlouvu nenechal schválit orgány magistrátu. "Dělá se kolečko právní oddělení, tajemník, pan náměstek, ale nepovažoval jsem za podstatné, aby po těch úpravách proběhlo," uvedl Pauer.

Prý ho navíc tlačil čas, aby se mohl plán začít připravovat. Smlouva byla podepsána v listopadu 2008, Pauer ji změnil krátce předtím.

Podle policie žádná škoda nevznikla

Navzdory zmařené dotaci policie tvrdí, že Pauer svým činem nepoškodil město ani firmu a ani z toho neměl žádný zisk. "Nebyla způsobena žádná škoda. Obě strany splnily své závazky," uvedla policejní mluvčí Hyšplerová. Pauerovi nicméně hrozí až tři roky.

Nový územní plán, který určuje, kde se co může stavět, platí od posledního dne loňského roku. Obvinění Pauera přitom na jeho platnost nebude mít vliv. "Z právního hlediska je územní plán platný," řekl radní za ČSSD Pavel Dlouhý.

Vznik dokumentu provázel výrazný nesouhlas veřejnosti v čele s iniciativou Stop tunelům. Lidem nejvíce vadil systém mostů a tunelů, s jejichž výstavbou plán počítá a které už teď omezují dotčeným lidem vlastnická práva k pozemkům.

Kvapil a spol. se domáhali jejich vyjmutí u krajského soudu, ten to ale odmítl. Kvapil tak podal kasační stížnost, kterou řeší Nejvyšší správní soud. Zastupitelé čekají, jak rozhodne. Po verdiktu pak chtějí v plánu provést změny. Paradoxně i politici totiž považují tento dokument za nekvalitní.