Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie obvinila bývalého úředníka magistrátu kvůli územnímu plánu Ústí

  8:36aktualizováno  8:36
Policie obvinila ze zneužití pravomoci bývalého vedoucího odboru územního plánování magistrátu v Ústí nad Labem Luboše Pauera, který chystal územní plán. Podle policie bez vědomí radních pozměnil smlouvu mezi městem a firmou, která plán připravovala.

Trestní oznámení podala iniciativa Stop tunelům, která proti územnímu plánu s mosty a tunely u soukromých pozemků protestuje. | foto: Karel PešekMF DNES

Na Pauera podala v dubnu trestní oznámení iniciativa Stop tunelům kvůli zakázce na zhotovitele územního plánu. Ještě o něco dříve vyšlo najevo, že podle ministerstva pro místní rozvoj výběrové řízení provázelo sedm porušení zákona o veřejných zakázkách.

"Nejzávažnější pochybení je, že město neuzavřelo smlouvu s vybranou firmou v souladu s návrhem, jejž firma nabídla v soutěži," sdělil mluvčí resortu Marek Ženkl.

Kvůli těmto chybám pak město od ministerstva nezískalo dotaci tři miliony korun, s nimiž počítalo. A to byl také důvod, proč iniciativa trestní oznámení podala.

"Chceme, aby policie vyšetřila, kdo je za tuto škodu zodpovědný," řekl Jan Kvapil, který oznámení za iniciativu Stop tunelům podal.

Policie Pauerovi obvinění sdělila na konci října. "Obviněný pozměnil část smlouvy na zhotovení plánu, kdy tuto verzi nepředložil k řádnému schvalovacímu procesu, čímž překročil svou pravomoc," řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Úředník spoléhal na administrátora

Pauer pro MF DNES přiznal, že smlouvu proti původnímu návrhu vítězného uchazeče (Sdružení Arcadis, Casua a architekt Petr Vávra) skutečně změnil. Tedy udělal to, co ministerstvo pro místní rozvoj městu nejvíce vytklo.

"Zpřesňovaly se obchodní podmínky smlouvy. Upravená verze smlouvy po obchodní i faktické stránce více chránila zájmy města," zdůvodnil svůj krok.

Současně ale bývalý vedoucí odboru uvedl, že změny provedl až na doporučení administrátora zakázky, a proto věřil, že se ničeho nezákonného nedopouští. "Administrátor nás měl provést právní stránkou celého procesu," řekl Pauer.

Zakázku městu připravila a administrovala firma Varia. MF DNES se ji snažila zkontaktovat, ale nikdo ve firmě nebral telefon.

Základem Pauerova obvinění je, že novou smlouvu nenechal schválit orgány magistrátu. "Dělá se kolečko právní oddělení, tajemník, pan náměstek, ale nepovažoval jsem za podstatné, aby po těch úpravách proběhlo," uvedl Pauer.

Prý ho navíc tlačil čas, aby se mohl plán začít připravovat. Smlouva byla podepsána v listopadu 2008, Pauer ji změnil krátce předtím.

Podle policie žádná škoda nevznikla

Navzdory zmařené dotaci policie tvrdí, že Pauer svým činem nepoškodil město ani firmu a ani z toho neměl žádný zisk. "Nebyla způsobena žádná škoda. Obě strany splnily své závazky," uvedla policejní mluvčí Hyšplerová. Pauerovi nicméně hrozí až tři roky.

Nový územní plán, který určuje, kde se co může stavět, platí od posledního dne loňského roku. Obvinění Pauera přitom na jeho platnost nebude mít vliv. "Z právního hlediska je územní plán platný," řekl radní za ČSSD Pavel Dlouhý.

Vznik dokumentu provázel výrazný nesouhlas veřejnosti v čele s iniciativou Stop tunelům. Lidem nejvíce vadil systém mostů a tunelů, s jejichž výstavbou plán počítá a které už teď omezují dotčeným lidem vlastnická práva k pozemkům.

Kvapil a spol. se domáhali jejich vyjmutí u krajského soudu, ten to ale odmítl. Kvapil tak podal kasační stížnost, kterou řeší Nejvyšší správní soud. Zastupitelé čekají, jak rozhodne. Po verdiktu pak chtějí v plánu provést změny. Paradoxně i politici totiž považují tento dokument za nekvalitní.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Chceme znovu nastartovat rozvoj Ústí, bez velrybářů, říká Tošovský

Před deseti lety se Pavel Tošovský z politiky stáhl, teď se do ní vrací jako...

Před dvaceti lety byl starostou ústeckých Neštěmic, který mimo jiné rozhodl o stavbě plotu v Matiční ulici, později...

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Ústecký soud zamítl část žaloby proti zastupiteli Hausenblasovi

Martin Hausenblas (vpravo) u ústeckého soudu.

Ústecký okresní soud se bude muset znovu zabývat sporem mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a někdejším...

Najdete na iDNES.cz