Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policie obvinila bývalého úředníka magistrátu kvůli územnímu plánu Ústí

  8:36aktualizováno  8:36
Policie obvinila ze zneužití pravomoci bývalého vedoucího odboru územního plánování magistrátu v Ústí nad Labem Luboše Pauera, který chystal územní plán. Podle policie bez vědomí radních pozměnil smlouvu mezi městem a firmou, která plán připravovala.

Trestní oznámení podala iniciativa Stop tunelům, která proti územnímu plánu s mosty a tunely u soukromých pozemků protestuje. | foto: Karel PešekMF DNES

Na Pauera podala v dubnu trestní oznámení iniciativa Stop tunelům kvůli zakázce na zhotovitele územního plánu. Ještě o něco dříve vyšlo najevo, že podle ministerstva pro místní rozvoj výběrové řízení provázelo sedm porušení zákona o veřejných zakázkách.

"Nejzávažnější pochybení je, že město neuzavřelo smlouvu s vybranou firmou v souladu s návrhem, jejž firma nabídla v soutěži," sdělil mluvčí resortu Marek Ženkl.

Kvůli těmto chybám pak město od ministerstva nezískalo dotaci tři miliony korun, s nimiž počítalo. A to byl také důvod, proč iniciativa trestní oznámení podala.

"Chceme, aby policie vyšetřila, kdo je za tuto škodu zodpovědný," řekl Jan Kvapil, který oznámení za iniciativu Stop tunelům podal.

Policie Pauerovi obvinění sdělila na konci října. "Obviněný pozměnil část smlouvy na zhotovení plánu, kdy tuto verzi nepředložil k řádnému schvalovacímu procesu, čímž překročil svou pravomoc," řekla policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.

Úředník spoléhal na administrátora

Pauer pro MF DNES přiznal, že smlouvu proti původnímu návrhu vítězného uchazeče (Sdružení Arcadis, Casua a architekt Petr Vávra) skutečně změnil. Tedy udělal to, co ministerstvo pro místní rozvoj městu nejvíce vytklo.

"Zpřesňovaly se obchodní podmínky smlouvy. Upravená verze smlouvy po obchodní i faktické stránce více chránila zájmy města," zdůvodnil svůj krok.

Současně ale bývalý vedoucí odboru uvedl, že změny provedl až na doporučení administrátora zakázky, a proto věřil, že se ničeho nezákonného nedopouští. "Administrátor nás měl provést právní stránkou celého procesu," řekl Pauer.

Zakázku městu připravila a administrovala firma Varia. MF DNES se ji snažila zkontaktovat, ale nikdo ve firmě nebral telefon.

Základem Pauerova obvinění je, že novou smlouvu nenechal schválit orgány magistrátu. "Dělá se kolečko právní oddělení, tajemník, pan náměstek, ale nepovažoval jsem za podstatné, aby po těch úpravách proběhlo," uvedl Pauer.

Prý ho navíc tlačil čas, aby se mohl plán začít připravovat. Smlouva byla podepsána v listopadu 2008, Pauer ji změnil krátce předtím.

Podle policie žádná škoda nevznikla

Navzdory zmařené dotaci policie tvrdí, že Pauer svým činem nepoškodil město ani firmu a ani z toho neměl žádný zisk. "Nebyla způsobena žádná škoda. Obě strany splnily své závazky," uvedla policejní mluvčí Hyšplerová. Pauerovi nicméně hrozí až tři roky.

Nový územní plán, který určuje, kde se co může stavět, platí od posledního dne loňského roku. Obvinění Pauera přitom na jeho platnost nebude mít vliv. "Z právního hlediska je územní plán platný," řekl radní za ČSSD Pavel Dlouhý.

Vznik dokumentu provázel výrazný nesouhlas veřejnosti v čele s iniciativou Stop tunelům. Lidem nejvíce vadil systém mostů a tunelů, s jejichž výstavbou plán počítá a které už teď omezují dotčeným lidem vlastnická práva k pozemkům.

Kvapil a spol. se domáhali jejich vyjmutí u krajského soudu, ten to ale odmítl. Kvapil tak podal kasační stížnost, kterou řeší Nejvyšší správní soud. Zastupitelé čekají, jak rozhodne. Po verdiktu pak chtějí v plánu provést změny. Paradoxně i politici totiž považují tento dokument za nekvalitní.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Mariánský most jednou může být delší, zavrtá se tunelem do skály

Mariánský most v Ústí nad Labem.

Mariánský most v Ústí nad Labem v budoucnu asi změní svůj vzhled. Radnice totiž hledá nejlepší řešení dopravy ve městě...

Policie má podezřelého z vraždy novorozence, jehož tělo našli mezi odpadky

(Ilustrační snímek)

Kriminalisté dopadli podezřelého z vraždy novorozeněte, jehož tělíčko ve čtvrtek objevil náhodný nálezce v kontejneru...

Najdete na iDNES.cz