Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za provoz ubytovny v Červeném Újezdu policie stíhá dva lidi, další hledá

  11:39aktualizováno  11:39
Policie obvinila dva lidi kvůli nelegálnímu provozování ubytovny v bývalém uprchlické táboře v Červeném Újezdu na Teplicku. Kromě nich se policie snaží obvinit i dalšího muže a ženu, ale nemůže je sehnat. Ubytovnou se zabývali úředníci, hygienici i politici, od konce loňského roku je areál prázdný.

Kriminalisté v areálu v Červeném Újezdu v dubnu 2013 | foto: Karel Pešek, MAFRA

Policie se o ubytovnu, která sloužila především starým a nemocným lidem, začala zajímat v dubnu 2013. Řešila podezření, že lidé žijí v nevyhovujících podmínkách, že se jim dostává mizerné péče a že jsou údajně týráni hladem. To se zatím nepotvrdilo, policie ale rozšířila svůj zájem i na chod zařízení, jeho hospodaření a financování.

Fotogalerie

„Policejní komisař zahájil v březnu trestní stíhání dvou osob, které jsou podezřelé ze spáchání přečinu neoprávněného podnikání. Další muž a žena jsou podezřelí ze spáchání stejného přečinu, usnesení o zahájení trestního stíhání jim však zatím nebylo doručeno,“ řekl mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Obviněným hrozí dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

Areál patří Lucii Zocherové, domov pro seniory a ubytovnu provozoval její druh Pavel Fousek. Kvůli tomu, že neměl licenci na provozování sociálních služeb už v minulosti dostal i pokutu 250 tisíc korun.

„Já jsem registraci nikdy nepotřeboval, měl jsem asistenty, kteří pracovali na základě asistenční služby. My jsme o ni ani nežádali, protože sociální služby neposkytujeme, my jsme ubytovna,“ hájil se již dříve Fousek.

Policie nevyloučila, že obvinění ještě rozšíří

Právě kvůli chybějící registraci však nyní padla i obvinění. Vítek nechtěl sdělit, kdo přesně byl obviněn. „Všichni čtyři měli nějaký vztah k provozu ubytovny,“ řekl jen. Navíc nevyloučil, že padnou i další obvinění.

„Vyšetřování kauzy i nadále pokračuje a nevylučujeme případné trestní stíhání osob, které se na provozu zařízení podílely, z dalších trestných činů,“ doplnil. Uzavřeno dosud nebylo ani prověřování podezření na týrání ubytovaných lidí.

Zařízení fungovalo od května 2012. Postupně se do něj nastěhovalo 90 lidí a měli přijít další. Lidé z okolních vesnic se obávali, že vznikne ghetto a upozorňovali na nárůst kriminality.

Hygienici mluvili o nedostatečné čističce odpadních vod, politici si lámali hlavu, jak se postarat o stovky lidí, kteří by do ubytovny přišli. Jak zajistit lékařskou péči, zaměstnání dospělým a vzdělání dětem.

Po mnoha jednání Zocherová s Fouskem nabídli areál k prodeji okolním obcím, ty ale odmítly. Nemají totiž miliony na nákup areálu a další desítky milionů na jeho demolici.

O obyvatele se nakonec musel postarat krajský úřad

Loni v červenci Fousek areál pronajal Romanu Volfovi s tím, že nový nájemce si ho následně odkoupí. „Jeho podnikatelským záměrem byly výrobní haly a kasino,“ přiblížila vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petra Lafková.

Jenže RWE areál kvůli milionovým dluhům odstřihlo od plynu a loni v listopadu v něm byla kvůli poruše přerušena dodávka vody a tepla. Původní provozovatel areálu, společnost Domov na kopci, kterou Fousek zastupoval, skončila v konkurzu.

Volf se nakonec dohodl s vedením Ústeckého kraje a areál zavřel. Převedl ho zpátky na Fouska.

Pracovníci krajského úřadu pak museli najít nové ubytování desítkám klientů pocházejícím většinou z Moravy. Rozvezli je po všech koutech Česka. Lidé skončili ve svých rodinách, v léčebnách dlouhodobě nemocných, ubytovnách nebo v domovech s pečovatelskou službou. Některé úředníci odvezli do ústavů a psychiatrických léčeben v Opavě, Kroměříži a Horních Beřkovicích.

Areál zůstává zavřený a nikdo neví, co s ním bude dál

Bývalý tábor zůstává zavřený dál. „Nikdo nám žádný nový záměr neoznámil. A my jsme rádi, snad to tak zůstane,“ sdělila starostka Hrobčic Jana Syslová.

Podle územního plánu totiž v areálu dál může být ubytovna nebo zařízení poskytující sociální služby, na které by ovšem provozovatel musel mít povolení. „Možnost zabránit další ubytovně nemáme,“ připustila vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petra Lafková.

Podle katastru nemovitostí areál dál patří Zocherové. Její plány nejsou jasné. MF DNES se s ní nepodařilo zkontaktovat a Fousek má mobil nedostupný.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Najdete na iDNES.cz