Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Za provoz ubytovny v Červeném Újezdu policie stíhá dva lidi, další hledá

  11:39aktualizováno  11:39
Policie obvinila dva lidi kvůli nelegálnímu provozování ubytovny v bývalém uprchlické táboře v Červeném Újezdu na Teplicku. Kromě nich se policie snaží obvinit i dalšího muže a ženu, ale nemůže je sehnat. Ubytovnou se zabývali úředníci, hygienici i politici, od konce loňského roku je areál prázdný.

Kriminalisté v areálu v Červeném Újezdu v dubnu 2013 | foto: Karel Pešek, MAFRA

Policie se o ubytovnu, která sloužila především starým a nemocným lidem, začala zajímat v dubnu 2013. Řešila podezření, že lidé žijí v nevyhovujících podmínkách, že se jim dostává mizerné péče a že jsou údajně týráni hladem. To se zatím nepotvrdilo, policie ale rozšířila svůj zájem i na chod zařízení, jeho hospodaření a financování.

Fotogalerie

„Policejní komisař zahájil v březnu trestní stíhání dvou osob, které jsou podezřelé ze spáchání přečinu neoprávněného podnikání. Další muž a žena jsou podezřelí ze spáchání stejného přečinu, usnesení o zahájení trestního stíhání jim však zatím nebylo doručeno,“ řekl mluvčí teplické policie Daniel Vítek.

Obviněným hrozí dva roky vězení nebo zákaz činnosti.

Areál patří Lucii Zocherové, domov pro seniory a ubytovnu provozoval její druh Pavel Fousek. Kvůli tomu, že neměl licenci na provozování sociálních služeb už v minulosti dostal i pokutu 250 tisíc korun.

„Já jsem registraci nikdy nepotřeboval, měl jsem asistenty, kteří pracovali na základě asistenční služby. My jsme o ni ani nežádali, protože sociální služby neposkytujeme, my jsme ubytovna,“ hájil se již dříve Fousek.

Policie nevyloučila, že obvinění ještě rozšíří

Právě kvůli chybějící registraci však nyní padla i obvinění. Vítek nechtěl sdělit, kdo přesně byl obviněn. „Všichni čtyři měli nějaký vztah k provozu ubytovny,“ řekl jen. Navíc nevyloučil, že padnou i další obvinění.

„Vyšetřování kauzy i nadále pokračuje a nevylučujeme případné trestní stíhání osob, které se na provozu zařízení podílely, z dalších trestných činů,“ doplnil. Uzavřeno dosud nebylo ani prověřování podezření na týrání ubytovaných lidí.

Zařízení fungovalo od května 2012. Postupně se do něj nastěhovalo 90 lidí a měli přijít další. Lidé z okolních vesnic se obávali, že vznikne ghetto a upozorňovali na nárůst kriminality.

Hygienici mluvili o nedostatečné čističce odpadních vod, politici si lámali hlavu, jak se postarat o stovky lidí, kteří by do ubytovny přišli. Jak zajistit lékařskou péči, zaměstnání dospělým a vzdělání dětem.

Po mnoha jednání Zocherová s Fouskem nabídli areál k prodeji okolním obcím, ty ale odmítly. Nemají totiž miliony na nákup areálu a další desítky milionů na jeho demolici.

O obyvatele se nakonec musel postarat krajský úřad

Loni v červenci Fousek areál pronajal Romanu Volfovi s tím, že nový nájemce si ho následně odkoupí. „Jeho podnikatelským záměrem byly výrobní haly a kasino,“ přiblížila vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petra Lafková.

Jenže RWE areál kvůli milionovým dluhům odstřihlo od plynu a loni v listopadu v něm byla kvůli poruše přerušena dodávka vody a tepla. Původní provozovatel areálu, společnost Domov na kopci, kterou Fousek zastupoval, skončila v konkurzu.

Volf se nakonec dohodl s vedením Ústeckého kraje a areál zavřel. Převedl ho zpátky na Fouska.

Pracovníci krajského úřadu pak museli najít nové ubytování desítkám klientů pocházejícím většinou z Moravy. Rozvezli je po všech koutech Česka. Lidé skončili ve svých rodinách, v léčebnách dlouhodobě nemocných, ubytovnách nebo v domovech s pečovatelskou službou. Některé úředníci odvezli do ústavů a psychiatrických léčeben v Opavě, Kroměříži a Horních Beřkovicích.

Areál zůstává zavřený a nikdo neví, co s ním bude dál

Bývalý tábor zůstává zavřený dál. „Nikdo nám žádný nový záměr neoznámil. A my jsme rádi, snad to tak zůstane,“ sdělila starostka Hrobčic Jana Syslová.

Podle územního plánu totiž v areálu dál může být ubytovna nebo zařízení poskytující sociální služby, na které by ovšem provozovatel musel mít povolení. „Možnost zabránit další ubytovně nemáme,“ připustila vedoucí krajského odboru sociálních věcí Petra Lafková.

Podle katastru nemovitostí areál dál patří Zocherové. Její plány nejsou jasné. MF DNES se s ní nepodařilo zkontaktovat a Fousek má mobil nedostupný.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz