Nynější starostka Kateřina Mazánková na loňské demonstraci, po které se opozici podařilo sesadit tehdejší vedení Klášterce nad Ohří.

Nynější starostka Kateřina Mazánková na loňské demonstraci, po které se opozici podařilo sesadit tehdejší vedení Klášterce nad Ohří. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Starostku Klášterce nad Ohří obvinila policie, radnice dostala dozor

  • 0
Starostku Klášterce nad Ohří Kateřinu Mazánkovou obvinila policie ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Chomutovský státní zástupce kvůli tomu přidělil městu takzvaného opatrovníka neboli kontrolora, který má dohlédnout na hospodaření města.

"Opatrovník se přiděluje v případech, kdy obviněný zároveň zastupuje poškozeného. Což je tento případ," uvedla státní zástupkyně Alena Koubková.

Spory v Klášterci nad Ohří

Osočování, trestní oznámení a žaloby provázejí politiku v Klášterci nad Ohří několik let.

Na bývalého starostu Jana Houšku podali členové tehdejší opozice asi deset trestních oznámení.

Naopak Houška a dva místostarostové podali žalobu na autory loňské petice, jež je osočovala ze špatného vedení města.

Vrcholem vyhrožování jsou nábojnice, symbol mafiánského varování, které několikrát dostal Houška.

Spíš než o politický boj jde v Klášterci o osobní spory. Důkazem je rozdělení na opozici a koalici, kdy se zastupitelé neodlišují podle politických stran, ale podle aktuálních vzájemných sympatií.

Zločinu sjednání výhody při zadání veřejné zakázky se podle policie Mazánková dopustila v době, kdy ještě pracovala jako úřednice na klášterecké radnici.

Spolu s ní je obviněný také tehdejší místostarosta Tomáš Šroubek, jenž míval v Klášterci na starosti i získávání dotací.

Trestní oznámení na Mazánkovou podal před časem bývalý starosta Jan Houška, jehož Mazánková nahradila. Dostal se prý k dokumentům, z nichž vyplývalo, že dávala k proplacení faktury za jiné, vyšší částky, než jaké předtím schvalovali radní.

"Předkládala objednávky ke schválení za cenu do sta tisíc, ve skutečnosti pak ale na papírech byly částky vyšší," tvrdí Houška. Řádově tak podle něj město vyplatilo statisíce korun navíc.

"Výhodu pak při veřejné zakázce zajistila pro vybranou firmu, když jí předala informace před výběrovým řízením," dodal Houška.

Mazánková obviňovala bývalé vedení z tunelování

Mazánková byla ještě coby opoziční zastupitelka jednou z organizátorek protestů proti Houškovi a místostarostům Stanislavu Stehlíkovi a Miroslavu Bilíkovi. Všichni tři byli odvolaní ze svých funkcí v závěru loňského roku.

"V tom jejich slavném výčtu důvodů bylo třeba to, jak město tunelujeme nebo dohazujeme obchody spřáteleným firmám. Jak je vidět, oni sami to naplňují velmi dobře," komentoval obvinění Mazánkové Houška.

Starostka Mazánková jakékoliv porušení zákona odmítá. "Byla jsem jen vedoucí odboru, neměla jsem kompetence podepisovat nějaké zakázky," upozornila.

Svoji kauzu považuje jen za součást politického boje. "K tomu, z čeho jsem obviněná, mělo dojít v roce 2008. Pan Houška ale podal trestní oznámení až dva a půl roku poté. Tedy v roce 2010, kdy jsem se stala členkou zastupitelstva," upozornila starostka.

Dohled město neomezuje, říká starostka

Stanovení opatrovníka, kterého město nyní dostalo, nepovažuje starostka za nic zásadního.

"Týká se to jen věci, z níž jsem obviněná. Neznamená to, že by třeba město nemohlo nakládat s penězi. Je to spíš takový dohled navíc, protože město má kromě mne i druhého statutárního zástupce, pana místostarostu," zmínila.

Houška už Mazánkovou vyzval, aby se vzdala funkce. Ta to ale nemá v úmyslu.

"Nic jsem neudělala, nevidím k tomu důvod. A ze strany lidí spíš cítím podporu, abych to nevzdávala. Nakonec to stejně rozhodnou úřady, které jsou za to zodpovědné," dodala Mazánková.