Zuzana Kailová

Zuzana Kailová | foto: Petr Kreutzer, MAFRA

Mluvit o stíhání Kailové po skončení mandátu je předčasné, říká žalobce

  • 0
Stopka, kterou sněmovna vystavila vyšetřování poslankyně ČSSD Zuzany Kailové, může být dlouhá. Policie nemusí uspět ani v případě, že se Kailovou podaří obvinit po vypršení mandátu. Vyšetřování jejího podílu na kauze předraženého ústeckého projektu Vítání občánků se tak může táhnout roky.

"Během probíhajícího volebního období je stíhání poslankyně v této věci vyloučené, neboť sněmovna už jednou rozhodla o tom, že ji nevydá," říká Pavel Kaláb, šéf Okresního státního zastupitelství v Ústí nad Labem, které vyšetřování kauzy dozoruje (o rozhodnutí sněmovny zde).

Jestli policie počítá se stíháním Kailové po skončení volebního období, je podle Kalába předčasná otázka.

"Teoreticky to možné je. Ovšem bude záležet na tom, jak se vyvine vyšetřování této věci v případě dalších dvou obviněných," poznamenal žalobce Kaláb. V kauze Vítání občánků kriminalisté stíhají stranické kolegy Kailové, primátora Víta Mandíka a radního Josefa Macíka (o obvinění zde).

U Kailové bude navíc záležet na tom, jestli bude do sněmovny kandidovat znovu a bude-li zvolena. I kdyby se ji kriminalistům podařilo obvinit v mezidobí mezi oběma mandáty, mohli by ji kolegové od stíhání znovu uchránit.

"Pokud by ji policie začala před znovuzvolením stíhat, musela by pak stejně sněmovnu požádat o její vydání," upozorňuje advokát Vladan Brož, který léta pracoval jako šéf právní poradny Transparency International v Česku.

Kailová se po poradě s právníkem nevyjádřila

Kailová se k celé věci odmítá vyjádřit. MF DNES se jí v úterý e-mailem ptala, zda se neobává stíhání po skončení svého mandátu nebo proč nepožádala kolegy o své vydání, když tvrdí, že je přesvědčena o své nevině.

"Se svým právníkem se dohodla, že to nebude komentovat," odpověděla za Kailovou asistentka Jana Blažková.

Kauza Vítání občánků spadá do podzimu 2011, kdy ústecká radnice v koalici ČSSD a ODS zadala zakázku na projekt firmě Darothore za 5,22 milionu korun. Firma Darothore je provázaná s firmou Roxy II, která akci zajišťovala předtím a byla sponzorem ČSSD.

S ČSSD je propletená také společnost Darothore, v době získání zakázky byla v představenstvu firmy Iva Hochmanová, která je tajemnicí ústecké ČSSD.

Vyšetřování primátora a radního stížnosti nezastavily

Radní Macík se už dříve hájil, že soutěž byla v pořádku. "Zakázka prošla standardním výběrovým řízením," zdůvodnil.

Jenže Darothore byla tehdy jediným uchazečem. Podle dnes platného zákona by se taková zakázka musela zrušit. Město nakonec po roce a čtvrt od smlouvy odstoupilo, firma tak inkasovala zhruba jen třetinu částky.

I tak tím ale podle policie vznikla škoda milion korun, kvůli níž primátora Mandíka s radním Macíkem stíhá za porušení povinnosti při správě cizího majetku a ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Mandík s Macíkem proti svému obvinění podali dozorujícímu žalobci stížnost. "Ty stížnosti jsou rozhodnuté. V tuto chvíli vám nemohu sdělit výsledek, jakým způsobem jsme se s tím vypořádali. Nevím, jestli už jsme to rozhodnutí stačili doručit obhájcům obviněných," podotkl žalobce Kaláb.

Lze ale usuzovat, že stížnosti byly zamítnuty. "V případě Vítání občánků vyšetřování nadále probíhá," sdělila totiž krajská policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.