Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová.

Starostka Obrnic Drahomíra Miklošová. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Obrnice kupují v dražbách byty, brání přílivu dalších sociálně slabých

  • 19
Obrnice na Mostecku se snaží bránit přílivu dalších sociálně slabých obyvatel. V dražbách kupují volné byty, aby se nedostaly do majetku spekulantů, kteří do nich pak tyto lidi stěhují. Zastupitelé zvýšili limit, který mohou za nákup jednoho bytu zaplatit.

Za rok už takto obec s 2500 obyvateli koupila desítky bytů. Podle starostky Drahomíry Miklošové (ODS) jde o byty zadlužených lidí, které pak exekutoři nejčastěji prodávají v elektronických dražbách.

Dosud obec při licitaci nemohla překročit hranici 100 tisíc korun za byt. Zvýšit limit tak bylo nezbytné. „V lepších panelových domech nyní vyvolávací ceny přesahují sto tisíc korun. Jiní dražitelé tak už na úkor obce získali tři byty,“ uvedla starostka.

Přesnou částku, na kterou nově může obec v dražbách jít, radnice říct nechce.

„Spekulanti by nás tak mohli přeplatit třeba jen o pár korun. I když utratíme za byty více peněz, pořád se to vyplatí. Důsledky jejich případného vydražení spekulanty by byly nedozírné a možná i nenapravitelné,“ vysvětlila Miklošová.

Obec podle starostky vykupuje byty i od lidí, kteří se z Obrnic stěhují pryč. Nebo i od seniorů, kteří v bytech později zůstávají v nájmu.

Čtyřicet procent obyvatel obce tvoří Romové, kteří většinou patří k sociálně slabým. Předloni získaly Obrnice ocenění Rady Evropy za úspěšnou romskou integraci. Nabízejí aktivity pro mládež, zaměstnávají místní, kteří byli dlouhodobě nezaměstnaní, na pracích pro obci.

„Devátým rokem intenzivně pracujeme na nápravě zdeformovaných vztahů mezi Čechy a Romy i negativního image obce jako ghetta nevhodného pro život. Usilovná práce přinesla výrazné úspěchy a také ocenění doma i v zahraničí. Imigrace sociálně slabých a často zadlužených rodin bez vztahu k obci může ale snadno naše snahy zhatit,“ doplnila Miklošová.

Obec už dřív některé domy zakonzervovala. Naposledy loni jeden pak na vlastní náklady zbourala.

Starostka: Výkup bytů by měl platit stát

Se sestěhováváním sociálně slabých a nepřizpůsobivých lidí se potýká řada měst v Ústeckém kraji.

Příliv problémových lidí zaznamenávají i v sousedním Mostě nebo v Ústí nad Labem. Podle Miklošové jsou důvodem právě nízké ceny bytů. Chce společně s krajskou tripartitou zatlačit na stát, aby městům a obcím pomohl.

Lidí v ghettech přibývá

„Tady jsou jen dotace na opravy domů. My nebudeme opravovat starý vybydlený dům, když tady máme přebytek bytů,“ vysvětlila Miklošová s tím, že by na bourání takových domů měl přispět právě stát. Stejně tak by měl podle Miklošové namísto obcí platit i výkup bytů.

„Vykupování bytů v lokalitách, které už jsou v nějaké míře postižené tímto problémem, je jedinou cestou, jak můžeme ovlivňovat skladbu obyvatel,“ soudí starostka.

Podle posledních analýz je největší problém se sociálně vyloučenými lokalitami v Ústeckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji.