Portrét císařovny Marie Terezie namaloval roku 1745 František Ignác Steinský

Portrét císařovny Marie Terezie namaloval roku 1745 František Ignác Steinský | foto: Policie ČR

Z litoměřického muzea zmizely portréty osobností i neznámých lidí

  • 1
Policie zveřejnila seznam obrazů, které pocházejí z rozkradeného depozitáře litoměřického muzea. Dosud neměla jejich fotografie, získala je až z odborné publikace. Ukradené obrazy představují jen zlomek věcí za miliony korun, které muzeum postrádá a policie po nich pátrá od loňského léta.

Soupis výtvarných děl, který policisté zveřejnili, zahrnuje jedenáct obrazů s portréty neznámých lidí i významných osobností, jako byla císařovna Marie Terezie. Většina děl pochází z 18. a 19. století.

"V případě, že by někdo uvedená díla poznal a měl k nim relevantní informace, které by vedly k jejich nalezení, ať se obrátí na nejbližší služebnu policie, případně přímo na litoměřické kriminalisty," vyzývá policejní mluvčí Pavla Kofrová.

Podobu obrazů policie získala z knihy Oldřicha Doskočila Malíři Litoměřicka. Muzeum totiž jejich fotografie dosud v evidenci nemělo.

"K mnoha předmětům nemáme fotografii. Nyní se zvýšila možnost jejich dohledání," věří ředitel muzea Tomáš Wiesner.

Právě Wiesner podal loni v létě trestní oznámení na neznámého pachatele, když muzeum přišlo na to, že ve sbírce chybí rukopis graduálu z 15. století. Stát jej vymáhá po Rakouské národní knihovně, do jejíhož vlastnictví se památka mezitím dostala. Po odhalení, že v depozitáři toho schází mnohem více, Wiesner podal druhé trestní oznámení (o vyšetřování zde).

Problém je chybějící dokumentace

Hodnota obrazů zatím ještě není vyčíslená, předpokládá se ovšem, že se celková škoda může vyšplhat až k deseti milionům korun.

"Je to zlomek toho, co postrádáme," poznamenal k chybějícím obrazům Wiesner, který se funkce ujal před rokem a půl.

Problém je však právě chybějící fotodokumentace. I kdyby se některý z chybějících artefaktů podařilo nalézt, muzeum nemá žádný důkaz, že jde právě o něj. Wiesner jako příklad uvedl staré středověké mince.

"Každá je jiná a unikátní. Bez fotografií není možná jednoznačná identifikace," dodal ředitel.

Hlavní podezřelý zemřel při autonehodě

Státní zastupitelství nechce k případu sdělovat podrobnosti, ale redakce zjistila, že mezi hlavními podezřelými je bývalý restaurátor muzea. Ten však zemřel při autonehodě.

Policie prověřuje i další bývalé zaměstnance, dosud ovšem nikoho neobvinila. Naopak zmínila, že i když díla je nyní nemožné najít, nelze z toho automaticky odvozovat trestní odpovědnost konkrétních lidí.

"Může se jednat o nepořádek, který v evidencích v minulosti panoval. V současnosti již byla přijata adekvátní opatření k tomu, aby se tato situace do budoucna nemohla opakovat," uvedla policejní mluvčí Kofrová.

I když ukradené památky skončily s velkou pravděpodobností u překupníků v zahraničí, nalezení obrazů by nyní mohlo být snazší. Jejich fotky se totiž objeví v policejní evidenci uměleckých děl dostupné na internetu. Portál funguje v anglickém i německém jazyce a zahraniční kulturní instituce si při akvizicích mohou zkontrolovat, zda nekupují kradené předměty.

"Jsou případy, kdy se najde ukradený obraz i po deseti patnácti letech," popisuje Dagmar Jiříčková z krajského policejního ředitelství, která má databázi na starosti.