Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


OBRAZEM: Litoměřice se po sto letech dočkaly Máchovy sochy

  16:23aktualizováno  16:23
Stovky lidí dopoledne přišly na náměstí pod Mostnou horu na skoro sto let očekávané slavnostní odhalení bronzové sochy básníka Karla Hynka Máchy. Měla tu stát už roku 1912, jenže po odlití si ji nechala Praha. Litoměřičtí museli počkat a sami ji zaplatili.

Trubadůr u Máchy - Odhalení sochy Karla Hynka Máchy v Litoměřicích. (21. listopadu 2010) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Náměstí bylo plné, přišli lidé, kteří věnovali desetitisíce i třeba jen stokorunu. Každý přispěl dle svých možností. Hosté přitom byli velmi překvapeni, že Litoměřičané jsou takoví patrioti," poznamenala krátce po odhalení sochy mluvčí města Eva Břeňová.

Plastiku kdysi pro Litoměřice vytvořil sochař Josef Václav Myslbek. Jenže figura, která se pravou rukou opírá o zídku a v levé ruce drží šeřík, se Pražanům tak líbila, že ji odmítli vydat a v roce 1912 ji instalovali na Petříně.

Mácha ještě zahalenýMáchovo publikum

Litoměřicím slíbili, že dostanou druhý odlitek, to se ale nikdy nestalo, dokud se k této myšlence letos při 200. výročí narození básníka nevrátili sami obyvatelé severočeského města.

Sochu za 1,2 milionu korun nechali odlít z původního Myslbekova sádrového modelu, který je uložen v Národní galerii. Peníze se přitom rozhodli získat formou sbírky. Trvá až do konce listopadu a aktuálně je na jejím kontě 860 tisíc.

Sochu zaplatí i výnos ze Stalina

"Karel Hynek Mácha sem neodmyslitelně patří, jeho socha by tu měla být, a proto jsem na ni přispěla z důchodu také," řekla rodačka Hana Lhotská.

Zájem lidí pochválil i starosta Ladislav Chlupáč. "V novodobé historii města je to první veřejná sbírka, a hned je takto úspěšná," pronesl spokojeně.

Jedním z iniciátorů návratu plastiky byl i litoměřický senátor a jeden ze zmíněných hostů Alexandr Vondra. "Dnes jsme napravili historickou nespravedlnost a je fantastické, kolik lidí přišlo. To dokazuje, že Mácha oslovuje už šestou generaci lidí," řekl Vondra.

Ministr obrany Alexandr Vondra vzhlíží k básníkovi

Ministr obrany Alexandr Vondra vzhlíží k básníkovi

Kromě sbírky dílo zaplatí i peníze z prodeje sochy diktátora Stalina, která roky ležela na dvoře technických služeb. Svedli o ni bitvu čtyři zájemci.

"Zastupitelé už rozhodli, že bude prodána za nejvyšší nabídku 180 tisíc korun. Díky tomu budeme mít téměř všechny peníze na plastiku básníka," dodala Břeňová.

Máchovi patřil celý víkend. Spisovatelé pořádali o básníkově odkazu mezinárodní konferenci, v divadle se četly jeho verše, lidé se vydali na pochod po jeho stopách. V hotelu Salva Guarda také začala výstava Zázrak jménem Mácha.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Vrch Rubín má novou vyhlídkovou věž, tvoří ji pět set dubových klád

Nová vyhlídková věž na vrchu Rubín.

Pět set kusů dubových klád tvoří novou vyhlídkovou věž na vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Výška věže je 7,33 metru a do...

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Najdete na iDNES.cz