Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obraz z litoměřické katedrály maloval Škréta. Ale někdo ho přetřel, zjistil restaurátor

  8:13aktualizováno  8:13
Restaurátor Jiří Brodský vyvrátil pochybnosti o tom, zda monumentální oltářní obraz z litoměřické katedrály sv. Štěpána namaloval Karel Škréta. Odborníci o tom pochybovali například kvůli volbě barev. Restaurování ale prozradilo, že obraz v minulosti někdo dvakrát upravoval.

Oltářní obraz si restaurátoři odvezli loni na podzim | foto: Litoměřická diecéze

"Po celkovém sejmutí se objevil původní Škréta," tvrdí Brodský, který na restaurování obrazu pracoval s kolegou Petrem Barešem.

Plátno široké 3,30 metru a vysoké 4,70 metru pochází z hlavního oltáře. Nese název Ukamenování svatého Štěpána. Restaurátoři obraz z chrámu odvezli loni v říjnu 2009 a po průzkumných pracích začali na jaře s restaurováním.

"Předpokládali jsme, že když jde o hlavní oltářní obraz, a navíc tak rozměrný, že ho nikdo neměl zevrubně v ruce, jelikož se s ním těžko manipuluje," říká Brodský.

V tom se ale restaurátoři mýlili. Na obraze byl patrný dodatečný nátěr.

"Až později jsme se dozvěděli, že někdy v 50. letech bylo dílo drasticky zrestaurované," poznamenal Brodský.

Právě tento nátěr podpořil pochybnosti odborníků, zda je obraz skutečně Škrétovým dílem. "Většina obrazu byla natřená takovou divnou zelenou barvou, kterou on nikdy nepoužíval," říká Brodský.

Rozpouštědlo v 19. století vyleptalo detaily

O tom, že obraz namaloval sám Škréta, proto zpočátku pochybovali i restaurátoři. "I profesor Neumann, který o něm psal, se domníval, že by to mohlo být zčásti dílo Karla Škréty, ale že tam bude hodně dílenské práce," podotýká Brodský.

Pod zelenou barvou z poloviny minulého století restaurátoři našli stopy dalšího nešetrného zásahu, silný černý nátěr. Škréta obraz podle všeho namaloval na sklonku života, kdy už nepoužíval moc světlé barvy. Na pozadí používal tmavou, ale velice tenkou barvu.

"V těch tenkých vrstvách to chtěli nejspíš vyčistit, předpokládám, že v 19. století, a použili agresivní rozpouštědlo. Zalekli se, protože to vyleptalo hodně detailů, nevěděli si rady, a tak to přetřeli černou barvou," popisuje Brodský.

Když restaurátoři jemnou, akvarelovou retuší obě přemalby stáhli, objevila se skutečná Škrétova práce. "Je to hodně zajímavé dílo. Teď visí v průčelí hradní Jízdárny, takže ho návštěvník hned z dálky uvidí," dodal Brodský.

Dílo je součástí dosud nejrozsáhlejší výstavy obrazů Karla Škréty, kterou v pátek otevřela Národní galerie ve Valdštejnské jízdárně a Jízdárně Pražského hradu. Po výstavě se obraz příští rok v dubnu vrátí zpět do hlavního oltáře litoměřické katedrály.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Vrch Rubín má novou vyhlídkovou věž, tvoří ji pět set dubových klád

Nová vyhlídková věž na vrchu Rubín.

Pět set kusů dubových klád tvoří novou vyhlídkovou věž na vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Výška věže je 7,33 metru a do...

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Najdete na iDNES.cz