Muzeum civilní obrany sídlí v krytu pod Větruší v ústecké Žižkově ulici.

Muzeum civilní obrany sídlí v krytu pod Větruší v ústecké Žižkově ulici. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Nadšenci v Ústí obnoví stezku z Větruše kolem popraviště k muzeu obrany

  • 0
Nadšenci z ústeckého Muzea civilní obrany se rozhodli obnovit turistickou stezku, která kdysi vedla od zámečku Větruše přes bývalé popraviště do města. Desítky let už po ní nikdo nechodí, dokonce o ní jen málokdo ví. Všechny stopy po stezce ale přece jen nezmizely.

„Chodili jsme lesem a zkoumali krátery po bombách z náletů na konci 2. světové války. A přitom jsme narazili na zbytky odpočívadla, které na stezce bývalo. Jsou tam vybudované i malé terasy, které cestu zpevňovaly,“ říká provozovatel muzea René Růžička.

Ředitel ústeckého archivu Vladimír Kaiser přiblížil, že první turistické stezky na Větruši lidé vyšlapávali kolem roku 1830, kdy byl na kopci stánek s občerstvením. „Další rozvoj turistické stezky přišel, když se začátkem 20. století postavil výletní zámeček,“ uvedl Kaiser.

Obnovení stezky by zatraktivnilo výlety na Větruši a přivedlo návštěvníky do Muzea civilní obrany, které sídlí v krytu pod Větruší (o muzeu zde).

„Nabídl jsem městu, že pěšinu obnovíme ze svých prostředků. Turisté by mohli jet lanovkou na Větruši, od ní se vydat k Soudnému vrchu, kde je bývalé popraviště, a od něj podél chat dolů k nám do muzea. Cestou se mohou děti svézt i na malé třicetimetrové lanovce,“ líčí Růžička.

Historik a ústecký zastupitel Martin Krsek plán obnovit stezku vítá. „Je to úžasný nápad,“ říká. Líbí se mu, že díky nové značené cestě by se mohlo ocitnout v zájmu turistů i bývalé popraviště (o popravišti zde).

„Teď je odtržené a málokdo ho najde, přitom to je unikát. Stezka je výborný tah, který spojí popraviště a podzemní kryt, tedy dvě zajímavé turistické atrakce v Ústí,“ podotkl.

Brigádníci v sobotu stezku vyčistí

Na sobotní devátou hodinu ráno sezvalo muzeum ke krytu dobrovolníky, kteří chtějí pomoci s vyčištěním lesa pod Větruší od odpadků a dřevěných náletů.

„Uklízet budeme čtyři hodiny a pak všechny pozveme na malé občerstvení zdarma v podobě špekáčků, piva a malinovky,“ poznamenal Růžička.

Stezka by pak měla být otevřena v sobotu 5. září, kdy se u muzea bude konat akce pořádaná městem - Pohádkový den s Labskou královnou aneb Najdi si svého skřítka.

„Děti dostanou pas a budou hledat šest ztracených skřítků,“ přibližuje Růžička.