Předseda Spolku na obnovu židovských památek Ivo Suslik.

Předseda Spolku na obnovu židovských památek Ivo Suslik. | foto: Miroslava Strnadová, 5plus2.cz

V Hřivčicích obnovují stovky povalených a rozbitých židovských pomníků

  • 0
Asi stovka povalených náhrobků ještě zbývá obnovit na židovském hřbitově v Hřivčicích na Lounsku. Oprava kdysi zpustlého hřbitova začala před osmi lety a ještě několik let potrvá. Na ploše přes tři tisíce metrů čtverečních je dochováno kolem 400 pomníků.

„Letos chceme obnovit 15 až 20 náhrobků. Práce provádí kamenická firma. Pomníky porostlé mechem se musí očistit, naimpregnovat a vztyčit,“ popisuje předseda Spolku na obnovu židovských památek na Perucku Ivo Suslik.

Hřbitova, kde se pohřbívalo do začátku třicátých let 20. století, si dlouhá léta všímali jen vandalové. Povalili velké náhrobky, některé rozbili. Zloději odnesli vše kovové, včetně vstupní brány, a dokonce rozebrali i část obvodového zdiva.

Hřbitov pohltily náletové křoviny a pomalu se na něj zapomnělo. S jeho obnovou se začalo v roce 2008. S podporou vlastníka, kterým je Židovská obec Teplice, se o ni postaral Husův sbor na Peruci.

Loni se o hřbitov začal starat spolek. Na místě budovy márnice, ze které zbyly jen ruiny, stojí od letošního června památník obětem holocaustu na Perucku In memoriam. Na obnově hřbitova se finančně podílí židovské organizace, kraj a soukromí dárci.

Odpočinkové místo pro turisty

Hřbitov ve Hřivčicích je zajímavý tím, že na rozdíl od židovských hřbitovů v Libochovicích či v Lounech, je stranou hlavního dění.

„Díky podpoře lidí a organizací jsme prostranství zvelebili a kromě vztyčení dalších náhrobků plánujeme i vybudování odpočinkového místa pro turisty,“ prozrazuje Suslik.

„Usilujeme také o výstavbu cyklostezky z Vrbna nad Lesy směrem na Peruc. Z dobových map víme, že cesta z Vrbna sem vedla,“ doplňuje předseda spolku.

Na mnohých pískovcových náhrobcích je původní hebrejské písmo. Viditelné jsou symboly hvězd, rukou i tradičních liliových květů.

Kameny zmizelých

„Nejstarší náhrobky z druhé poloviny 17. století se nachází ve středové části hřbitova, pak se pravděpodobně postupovalo v pohřbívání východním směrem. Nejmladší náhrobky jsou zase směrem k bráně,“ vysvětluje Suslik.

Kromě péče o hřbitov spolek usiluje o obnovení vzpomínky na oběti holocaustu přímo v Peruci. Loni umístil tři takzvané kameny zmizelých, které připomínají památku rodiny Rosenbaumovy, před jejich původní dům.

V něm chce spolek zřídit interaktivní centrum pro turisty. „Projekt je na samém počátku. Před časem ho koupili dva izraelští občané, se kterými spolupracujeme na vybudování centra,“ tvrdí Suslik.

„Bude připomínat nejenom oběti holocaustu, ale také pomoc Československa při vzniku státu Izrael. Letecký most ze Žatce do Izraele v roce 1948 byl pro židovský stát velmi důležitý,“ dodává.

Vybudování muzea potrvá několik let, dům je v havarijním stavu a je potřeba ho nejdříve opravit. Odhad nákladů je až 8 milionů korun jen na stavební úpravy.