Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obnova nemocnice v Lounech? Už není žádná šance

  11:39aktualizováno  11:39
Naděje, že by v Lounech opět mohla být nemocnice, padla. VZP její obnovení nehodlá podporovat. Prioritou lounské radnice je proto alespoň kvalitní poliklinika. Ideálně s nepřetržitou pohotovostí.

Nemocnice v Lounech. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Dvě akutní oddělení nemocnice skončily od ledna. Vedení lounské radnice se nyní sešlo s krajským ředitelstvím Všeobecné zdravotní pojišťovny a jednalo o možnostech do budoucna.

PLÁN NA POLIKLINIKU

Ve vstupní hale bude recepce, kde pracovníci pacientům vysvětlí, kde a kdy kterého lékaře v budově najdou.

Služba by měla informovat i o dalších lékařích ve městě.

Kromě alergologa či urologa chce majitel zajistit i další odborné lékaře.

Pohotovost pro dospělé by se měla rozšířit na nepřetržitou službu, zatím funguje jen o víkendech a svátcích od 8 do 13 hodin.

Dětští lékaři slouží pohotovost denně už nyní (pondělí až pátek 17 až 20 hodin, víkendy 9 až 20 hodin).

"Dozvěděli jsme se, že pojišťovna neměla žádnou stížnost na chybějící zdravotní péči. Obnovení služby tak vidí jako nepotřebné," řekla po setkání tajemnice lounské radnice Renáta Čapková.

VZP by podle ní navíc na nemocnici neměla ani peníze. "Všechny platby za pacienty z Lounska už míří do zdravotnických zařízení v okolí," uvedla Čapková.

Pro lounskou radnici to není velké překvapení. Podobný závěr se dal očekávat. Lounští se v poslední době snaží hlavně prosadit, aby ve městě vznikla nepřetržitá pohotovost, jež zajistí trvalou pomoc pacientům.

VZP ale může sloužícím lékařům proplácet jen skutečné zákroky. Odměny doktorům a sestrám za odsloužené hodiny musí zajistit město. Radnice o tom chce jednat s krajským úřadem.

"Společně chceme vypsat výběrové řízení. Kraj a VZP nám mohou pomoci s tím, aby výběrové řízení bylo vypsané co nejlépe. Mají s tím více zkušeností než my," prohlásila Čapková.

Pohotovost zatím jen o víkendu

Nepřetržitou pohotovost by mohli v Lounech provádět lékaři, kteří se už nyní vedle svých praxí střídají při víkendových službách. Druhou možností je, že službu zajistí soukromá zdravotnická společnost. Tu by mohlo zaujmout právě chystané výběrové řízení.

Pohotovost pro dospělé je v Lounech obnovena zatím jen o víkendu a je o ni velký zájem. Od března, kdy opět slouží, ji navštívilo 483 pacientů.

Pokud by pohotovost fungovala nepřetržitě, mohlo by to pomoci i záchranné službě. Tu občas volají lidé i přesto, že nemají vážné zdravotní problémy.

Druhou prioritou Loun je podpora místní polikliniky, která se stala nejdůležitějším zdravotnickým zařízením ve městě. Její soukromý majitel chce do budovy přivést víc specialistů, což radnice oceňuje.

"Zároveň podpoříme majitele při jednání s praktickými lékaři, jestli by se někteří nechtěli do budovy přestěhovat z jiných míst ve městě," prohlásil starosta Loun Jan Kerner.




Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...



Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Obviněná z vraždy novorozence nalezeného v popelnici je na svobodě

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Matka obviněná z vraždy novorozence v Teplicích je na svobodě. Okresní soud nevyhověl návrhu státního zástupce na její...

Policie řeší milionové podvody s auty v Chomutově, je na 30 poškozených

(ilustrační snímek)

Případ milionových podvodů při prodeji aut řeší policisté na Chomutovsku. Firma BestCars4u z Chomutova mezi lety 2015 a...

Expozice přibližuje lidi, kteří tisíc let „spali“ ve stínu Radobýlu

Magdalena Emma Prontekerová u jedné z koster vystavených v chomutovském muzeu

Kosterní pozůstatky dokážou příběhy lidí vyprávět i stovky let po jejich pohřbení. Dokládá to výstava s názvem Smrtí to...

Najdete na iDNES.cz