Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plán poslat nezaměstnané sázet stromky nevychází, nastoupilo jich sedm

  9:06aktualizováno  9:06
Plán ČSSD na obnovu lesů Krušných hor se zadrhl na nezájmu nezaměstnaných. Podle předvolebních záměrů sociálních demokratů měli sázet nové stromky, které by nahradily 13 tisíc hektarů umírajících smrků. Za čtyři měsíce náborů ale do hor vyrazilo pouhých sedm lidí.

Kloubnatka smrková likviduje smrky pichlavé vysázené v Krušných horách v 90. letech minulého století. | foto: www.vulhm.cz

Plán na znovuzalesnění Krušných hor, kde parazitující houba kloubnatka smrková ničí po milionech nepůvodní smrky pichlavé (o vymírání lesů zde), počítá s náborem čtyřiceti nezaměstnaných v rámci veřejně prospěšných prací, a to od letošního května do 30. dubna příštího roku.

Obnova krušnohorských lesů

S plánem přišel před loňskými parlamentními volbami někdejší ministr práce František Koníček. K němu se přidal i současný premiér Bohuslav Sobotka, v Ústeckém kraji plán podporují například poslanec Jaroslav Foldyna nebo krajský radní Arno Fišera.

Projekt, který měl pomoci Krušným horám a zároveň snížit nezaměstnanost, loni v listopadu podepsala ministerstva zemědělství a práce a sociálních věcí spolu s úřady práce a Lesy ČR.

Případní uchazeči mají mít práci na dobu určitou do konce letošního října. Znovu se pak mohou přihlásit na jaře, práce začnou v dubnu.

Zatím ovšem Lesy ČR od letošního březnového spuštění výběrových řízení na úřadech práce k 15. červenci přijaly pouhých sedm nezaměstnaných.

"Prvních šesti kol výběrových řízení se zúčastnilo 81 uchazečů, Lesy ČR přijaly sedm pracovníků," přiblížil současný stav vedoucí oddělení zaměstnanosti úřadu práce Ústeckého kraje Jaroslav Kunc.

Úřady práce vhodné zaměstnance vytipovávají ve své databázi, pak je seznamují s podmínkami.

"K vlastnímu rozhodnutí, zda skutečně nastoupí, uchazeč přistupuje až v průběhu několika dalších dnů, když je kontaktován naším pracovníkem," popsal mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Jedním z důvodů malého zájmu je fyzicky náročná práce. Nezaměstnaní mají mezi Klínovcem na Chomutovsku a Telnicí na Ústecku sázet stromky, čistit lesní školky od trávy nebo stavět ploty, které zabraňují zvěři mladé stromky okusovat.

"Podle nás může být další problém v tom, že Lesy platí cestu na pracovní místo do hor pouze ze seřadišť. Na ně se už každý musí dopravit sám," popisuje Kunc.

Zájemci v květnu dostali „na ruku“ přes 13 tisíc

Lesy ČR v tom ale potíž nevidí. "Takzvaná sběrná místa jsou vybírána ve shodě s většinou pracovníků tak, aby byla pokud možno co nejlépe dostupná prostředky veřejné dopravy. Z rozhovorů s potenciálními adepty jednoznačně vyplývá, že doprava na sběrná místa pro většinu nepředstavuje problém," oponuje Boublík.

Podle něj firma těmto zaměstnancům na pozici "pomocný pracovník v lesnictví" nabízí stejné podmínky jako svým kmenovým zaměstnancům. Tedy například vybavení ochrannými oděvy a pomůckami, při vedrech také dostatek nápojů a repelentů.

Nezaměstnaní ale o práci nemají zájem přesto, že firma platí i příplatky. Hodinová mzda je od 52,80 do 67,80 korun, v případě splnění výkonnostní normy je vyplacena i odměna ve výši 29 procent mzdy.

"Čistá květnová mzda prvních tří pracovníků tak byla 13 200 korun, přičemž příspěvek úřadu práce na jednoho je 11 tisíc," přiblížil Kunc.

Nyní se příspěvek úřadu zvýšil na 14 tisíc. Nový impulz projektu má dát i to, že se nábor zaměstnanců rozšíří z Chomutovska, kde probíhal nyní, i do okresů Most, Teplice a Ústí nad Labem.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Najdete na iDNES.cz