Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plán poslat nezaměstnané sázet stromky nevychází, nastoupilo jich sedm

  9:06aktualizováno  9:06
Plán ČSSD na obnovu lesů Krušných hor se zadrhl na nezájmu nezaměstnaných. Podle předvolebních záměrů sociálních demokratů měli sázet nové stromky, které by nahradily 13 tisíc hektarů umírajících smrků. Za čtyři měsíce náborů ale do hor vyrazilo pouhých sedm lidí.

Kloubnatka smrková likviduje smrky pichlavé vysázené v Krušných horách v 90. letech minulého století. | foto: www.vulhm.cz

Plán na znovuzalesnění Krušných hor, kde parazitující houba kloubnatka smrková ničí po milionech nepůvodní smrky pichlavé (o vymírání lesů zde), počítá s náborem čtyřiceti nezaměstnaných v rámci veřejně prospěšných prací, a to od letošního května do 30. dubna příštího roku.

Obnova krušnohorských lesů

S plánem přišel před loňskými parlamentními volbami někdejší ministr práce František Koníček. K němu se přidal i současný premiér Bohuslav Sobotka, v Ústeckém kraji plán podporují například poslanec Jaroslav Foldyna nebo krajský radní Arno Fišera.

Projekt, který měl pomoci Krušným horám a zároveň snížit nezaměstnanost, loni v listopadu podepsala ministerstva zemědělství a práce a sociálních věcí spolu s úřady práce a Lesy ČR.

Případní uchazeči mají mít práci na dobu určitou do konce letošního října. Znovu se pak mohou přihlásit na jaře, práce začnou v dubnu.

Zatím ovšem Lesy ČR od letošního březnového spuštění výběrových řízení na úřadech práce k 15. červenci přijaly pouhých sedm nezaměstnaných.

"Prvních šesti kol výběrových řízení se zúčastnilo 81 uchazečů, Lesy ČR přijaly sedm pracovníků," přiblížil současný stav vedoucí oddělení zaměstnanosti úřadu práce Ústeckého kraje Jaroslav Kunc.

Úřady práce vhodné zaměstnance vytipovávají ve své databázi, pak je seznamují s podmínkami.

"K vlastnímu rozhodnutí, zda skutečně nastoupí, uchazeč přistupuje až v průběhu několika dalších dnů, když je kontaktován naším pracovníkem," popsal mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Jedním z důvodů malého zájmu je fyzicky náročná práce. Nezaměstnaní mají mezi Klínovcem na Chomutovsku a Telnicí na Ústecku sázet stromky, čistit lesní školky od trávy nebo stavět ploty, které zabraňují zvěři mladé stromky okusovat.

"Podle nás může být další problém v tom, že Lesy platí cestu na pracovní místo do hor pouze ze seřadišť. Na ně se už každý musí dopravit sám," popisuje Kunc.

Zájemci v květnu dostali „na ruku“ přes 13 tisíc

Lesy ČR v tom ale potíž nevidí. "Takzvaná sběrná místa jsou vybírána ve shodě s většinou pracovníků tak, aby byla pokud možno co nejlépe dostupná prostředky veřejné dopravy. Z rozhovorů s potenciálními adepty jednoznačně vyplývá, že doprava na sběrná místa pro většinu nepředstavuje problém," oponuje Boublík.

Podle něj firma těmto zaměstnancům na pozici "pomocný pracovník v lesnictví" nabízí stejné podmínky jako svým kmenovým zaměstnancům. Tedy například vybavení ochrannými oděvy a pomůckami, při vedrech také dostatek nápojů a repelentů.

Nezaměstnaní ale o práci nemají zájem přesto, že firma platí i příplatky. Hodinová mzda je od 52,80 do 67,80 korun, v případě splnění výkonnostní normy je vyplacena i odměna ve výši 29 procent mzdy.

"Čistá květnová mzda prvních tří pracovníků tak byla 13 200 korun, přičemž příspěvek úřadu práce na jednoho je 11 tisíc," přiblížil Kunc.

Nyní se příspěvek úřadu zvýšil na 14 tisíc. Nový impulz projektu má dát i to, že se nábor zaměstnanců rozšíří z Chomutovska, kde probíhal nyní, i do okresů Most, Teplice a Ústí nad Labem.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Další z rubriky

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Podnikatel Třešňák kupuje pozemky po bývalých kasárnách v Krupce

Pozemek, kde měla okupační vojska po srpnu 1968 kasárna, získá Jaroslav Třešňák...

Společnost JTH Holding známého teplického podnikatele Jaroslava Třešňáka se brzy stane vlastníkem dvou lukrativních...

Najdete na iDNES.cz