Nadšenci vrací do Varvažova kříž poškozený střelami z bitvy u Chlumce

  17:48aktualizováno  17:48
Nadšenci na Ústecku obnovují kříž ve Varvažově, který pamatuje bitvu u Chlumce z roku 1813. Pomník byl v 70. letech minulého století zničený. Počátkem letoška se našly jeho poslední zbytky a příznivci historie ho nyní nechávají opravit. Obnovenou památku hodlají představit ještě letos.

V září členové spolku umístili na betonový podklad původní podstavec nalezený v roce 2007 při čištění strže u pruského památníku chlumecké bitvy. | foto: Martin Hřebík

„Mou hlavní motivací je, že křížek beru jako památku, která byla zbytečně odstraněna. Když něco bylo v krajině postavené, tak to tam má navěky zůstat a nemělo by se to bourat. Je to práce našich předků a my bychom si této práce měli vážit,“ říká hlavní iniciátor Jiří Bureš, který je členem Spolku pro obnovu památek a podporu kulturních tradic obce Telnice, pod níž Varvažov spadá.

Fotogalerie

Kříž nechal vztyčit v roce 1808 poblíž staré pošty u křižovatky silnic na Teplice a Děčín sedlák Franz Hanschel, který v okolí Telnice a Varvažova vlastnil rozsáhlé pozemky. „Od něj budoucí poštmistr kupoval pozemky pro výstavbu staré pošty, protože pole všude okolo byla jeho,“ doplnil Bureš. Proč Hanschel kříž vybudoval, se zjistit nepodařilo.

Kolem roku 1800 se však podobné pomníky stavěly z několika důvodů. „Někdy to byly záležitosti spojené s určitou konkrétní událostí, často ryze soukromou. Mohlo jít třeba o místo, kde se seznámili budoucí manželé, nebo místo nějaké tragédie či to mohl být jen výraz přirozené náboženské víry,“ přibližuje ředitel ústeckého muzea Václav Houfek, který v nedalekém Chlumci žije.

Válečné události roku 1813 u Chlumce, Přestanova a Varvažova, kde se střetly Napoleonovy oddíly se spojeneckými vojsky, se na kříži výrazně podepsaly. „Kříž byl během bitev u Chlumce a Varvažova poškozen a povalen. V roce 1817 byl znovu obnoven, avšak bez oprav stop po střelách,“ připomíná zastupitel Telnice a člen spolku Martin Hřebík. Pomník tak dnes představuje jeden z mála skutečných dokladů slavných bitev.

V 70. letech byl kříž zničen poté, co do něj narazil traktor. Dalších třicet let se o pomníku nevědělo. Až v roce 2007 rybáři při čištění strže kousek od pruského památníku chlumecké bitvy našli několik kamenných bloků, letos v lednu pak při vyklízení zanedbaného telnického kostela narazili členové spolku na samotný křížek.

Díly se podařilo určit podle staré fotky

Dlouho se přitom nevědělo, od čeho díly jsou, protože nebyl k dispozici žádný snímek o podobě pomníku. Burešovi se teprve letos v březnu podařilo od pamětníka získat fotografii, podle níž nálezy identifikoval jako kříž statkáře Hanschela.

Spolek pak ve spolupráci s obcí začal pracovat na obnově pomníku, vztyčit ho hodlá na původním místě. Spodní kameny pomníku už od přelomu září a října stojí, kameník nyní pracuje na opravě poškozené vrchní části se samotným Kristem.

„My se musíme věnovat svým památkám, opravovat je a vážit si jich a ne je nechat pohozené v lese,“ podotkl starosta Telnice Jan Doubrava. Obec za opravu a umístění kříže zaplatí 60 tisíc korun.

Spolek chce obnovený památník slavnostně představit na přelomu října a listopadu. „Rád bych tam pozval pana hejtmana nebo někoho jiného z hejtmanství,“ říká Bureš. Současně by si přál na slavnosti vidět představitele hraběcího rodu Ledebourů, kteří jsou s Telnicí spojení a jež tam měli lovecký zámeček.

Ředitel ústeckého muzea Houfek snahu spolku a obce vítá. „Pokud se podaří nalézt takovou původní památku, tak úmysl obnovit její místo v krajině a historické paměti je důležité pro to, aby se ta paměť neztrácela. Takové věci přispívají k tomu, aby se lidé ztotožnili s místem, kde žijí a uvědomovali si svou identitu,“ poznamenal Houfek.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Svah s trhlinami u dálnice D8 skrývá staré sklepy, odhalily sondy

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Svah, jehož část v červnu 2013 zavalila dálnici D8 na Ústecku a kde se nyní objevily nové trhliny, ukrývá v podzemí...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

VIDEO: Chomutovský lob baví až v Kanadě. Junior předvedl originální nájezd

Chomutovská radost po vítězství nad Kometou.

Připomínalo to slavný fotbalový dloubák Antonína Panenky, jen s tím rozdílem, že tentokrát byl aktérem hokejista....

Další z rubriky

VIDEO: Muž ukradl vystavený mobil, jeho nejisté počínání zachytily kamery

Muž odcizil v ústecké prodejně mobilní telefon

Policie pátrá po neznámém muži, který v prodejně v Ústí nad Labem odcizil vystavený mobilní telefon v hodnotě devět...

Studentka z Chomutova si zkusí cestu na Mars, čeká ji simulovaná mise

Chomutovská studentka Adéla Krylová

Adéla Krylová, studentka 3. ročníku Gymnázia Chomutov, bude jedním z pěti členů posádky, která během stohodinové...

Mrtvý měl bodné rány i v obličeji, řekla znalkyně k vraždě v Bitozevsi

Zleva Tomáš Pavlis a Adam Kužel obžalovaní z vraždy u Bitozevsi před ústeckým...

V Ústí nad Labem pokračovalo soudní líčení se dvěma mladíky obžalovanými z brutální vraždy devatenáctiletého muže v...

Najdete na iDNES.cz