Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšenci vrací do Varvažova kříž poškozený střelami z bitvy u Chlumce

  17:48aktualizováno  17:48
Nadšenci na Ústecku obnovují kříž ve Varvažově, který pamatuje bitvu u Chlumce z roku 1813. Pomník byl v 70. letech minulého století zničený. Počátkem letoška se našly jeho poslední zbytky a příznivci historie ho nyní nechávají opravit. Obnovenou památku hodlají představit ještě letos.

V září členové spolku umístili na betonový podklad původní podstavec nalezený v roce 2007 při čištění strže u pruského památníku chlumecké bitvy. | foto: Martin Hřebík

„Mou hlavní motivací je, že křížek beru jako památku, která byla zbytečně odstraněna. Když něco bylo v krajině postavené, tak to tam má navěky zůstat a nemělo by se to bourat. Je to práce našich předků a my bychom si této práce měli vážit,“ říká hlavní iniciátor Jiří Bureš, který je členem Spolku pro obnovu památek a podporu kulturních tradic obce Telnice, pod níž Varvažov spadá.

Fotogalerie

Kříž nechal vztyčit v roce 1808 poblíž staré pošty u křižovatky silnic na Teplice a Děčín sedlák Franz Hanschel, který v okolí Telnice a Varvažova vlastnil rozsáhlé pozemky. „Od něj budoucí poštmistr kupoval pozemky pro výstavbu staré pošty, protože pole všude okolo byla jeho,“ doplnil Bureš. Proč Hanschel kříž vybudoval, se zjistit nepodařilo.

Kolem roku 1800 se však podobné pomníky stavěly z několika důvodů. „Někdy to byly záležitosti spojené s určitou konkrétní událostí, často ryze soukromou. Mohlo jít třeba o místo, kde se seznámili budoucí manželé, nebo místo nějaké tragédie či to mohl být jen výraz přirozené náboženské víry,“ přibližuje ředitel ústeckého muzea Václav Houfek, který v nedalekém Chlumci žije.

Válečné události roku 1813 u Chlumce, Přestanova a Varvažova, kde se střetly Napoleonovy oddíly se spojeneckými vojsky, se na kříži výrazně podepsaly. „Kříž byl během bitev u Chlumce a Varvažova poškozen a povalen. V roce 1817 byl znovu obnoven, avšak bez oprav stop po střelách,“ připomíná zastupitel Telnice a člen spolku Martin Hřebík. Pomník tak dnes představuje jeden z mála skutečných dokladů slavných bitev.

V 70. letech byl kříž zničen poté, co do něj narazil traktor. Dalších třicet let se o pomníku nevědělo. Až v roce 2007 rybáři při čištění strže kousek od pruského památníku chlumecké bitvy našli několik kamenných bloků, letos v lednu pak při vyklízení zanedbaného telnického kostela narazili členové spolku na samotný křížek.

Díly se podařilo určit podle staré fotky

Dlouho se přitom nevědělo, od čeho díly jsou, protože nebyl k dispozici žádný snímek o podobě pomníku. Burešovi se teprve letos v březnu podařilo od pamětníka získat fotografii, podle níž nálezy identifikoval jako kříž statkáře Hanschela.

Spolek pak ve spolupráci s obcí začal pracovat na obnově pomníku, vztyčit ho hodlá na původním místě. Spodní kameny pomníku už od přelomu září a října stojí, kameník nyní pracuje na opravě poškozené vrchní části se samotným Kristem.

„My se musíme věnovat svým památkám, opravovat je a vážit si jich a ne je nechat pohozené v lese,“ podotkl starosta Telnice Jan Doubrava. Obec za opravu a umístění kříže zaplatí 60 tisíc korun.

Spolek chce obnovený památník slavnostně představit na přelomu října a listopadu. „Rád bych tam pozval pana hejtmana nebo někoho jiného z hejtmanství,“ říká Bureš. Současně by si přál na slavnosti vidět představitele hraběcího rodu Ledebourů, kteří jsou s Telnicí spojení a jež tam měli lovecký zámeček.

Ředitel ústeckého muzea Houfek snahu spolku a obce vítá. „Pokud se podaří nalézt takovou původní památku, tak úmysl obnovit její místo v krajině a historické paměti je důležité pro to, aby se ta paměť neztrácela. Takové věci přispívají k tomu, aby se lidé ztotožnili s místem, kde žijí a uvědomovali si svou identitu,“ poznamenal Houfek.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz