Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšenci vrací do Varvažova kříž poškozený střelami z bitvy u Chlumce

  17:48aktualizováno  17:48
Nadšenci na Ústecku obnovují kříž ve Varvažově, který pamatuje bitvu u Chlumce z roku 1813. Pomník byl v 70. letech minulého století zničený. Počátkem letoška se našly jeho poslední zbytky a příznivci historie ho nyní nechávají opravit. Obnovenou památku hodlají představit ještě letos.

V září členové spolku umístili na betonový podklad původní podstavec nalezený v roce 2007 při čištění strže u pruského památníku chlumecké bitvy. | foto: Martin Hřebík

„Mou hlavní motivací je, že křížek beru jako památku, která byla zbytečně odstraněna. Když něco bylo v krajině postavené, tak to tam má navěky zůstat a nemělo by se to bourat. Je to práce našich předků a my bychom si této práce měli vážit,“ říká hlavní iniciátor Jiří Bureš, který je členem Spolku pro obnovu památek a podporu kulturních tradic obce Telnice, pod níž Varvažov spadá.

Fotogalerie

Kříž nechal vztyčit v roce 1808 poblíž staré pošty u křižovatky silnic na Teplice a Děčín sedlák Franz Hanschel, který v okolí Telnice a Varvažova vlastnil rozsáhlé pozemky. „Od něj budoucí poštmistr kupoval pozemky pro výstavbu staré pošty, protože pole všude okolo byla jeho,“ doplnil Bureš. Proč Hanschel kříž vybudoval, se zjistit nepodařilo.

Kolem roku 1800 se však podobné pomníky stavěly z několika důvodů. „Někdy to byly záležitosti spojené s určitou konkrétní událostí, často ryze soukromou. Mohlo jít třeba o místo, kde se seznámili budoucí manželé, nebo místo nějaké tragédie či to mohl být jen výraz přirozené náboženské víry,“ přibližuje ředitel ústeckého muzea Václav Houfek, který v nedalekém Chlumci žije.

Válečné události roku 1813 u Chlumce, Přestanova a Varvažova, kde se střetly Napoleonovy oddíly se spojeneckými vojsky, se na kříži výrazně podepsaly. „Kříž byl během bitev u Chlumce a Varvažova poškozen a povalen. V roce 1817 byl znovu obnoven, avšak bez oprav stop po střelách,“ připomíná zastupitel Telnice a člen spolku Martin Hřebík. Pomník tak dnes představuje jeden z mála skutečných dokladů slavných bitev.

V 70. letech byl kříž zničen poté, co do něj narazil traktor. Dalších třicet let se o pomníku nevědělo. Až v roce 2007 rybáři při čištění strže kousek od pruského památníku chlumecké bitvy našli několik kamenných bloků, letos v lednu pak při vyklízení zanedbaného telnického kostela narazili členové spolku na samotný křížek.

Díly se podařilo určit podle staré fotky

Dlouho se přitom nevědělo, od čeho díly jsou, protože nebyl k dispozici žádný snímek o podobě pomníku. Burešovi se teprve letos v březnu podařilo od pamětníka získat fotografii, podle níž nálezy identifikoval jako kříž statkáře Hanschela.

Spolek pak ve spolupráci s obcí začal pracovat na obnově pomníku, vztyčit ho hodlá na původním místě. Spodní kameny pomníku už od přelomu září a října stojí, kameník nyní pracuje na opravě poškozené vrchní části se samotným Kristem.

„My se musíme věnovat svým památkám, opravovat je a vážit si jich a ne je nechat pohozené v lese,“ podotkl starosta Telnice Jan Doubrava. Obec za opravu a umístění kříže zaplatí 60 tisíc korun.

Spolek chce obnovený památník slavnostně představit na přelomu října a listopadu. „Rád bych tam pozval pana hejtmana nebo někoho jiného z hejtmanství,“ říká Bureš. Současně by si přál na slavnosti vidět představitele hraběcího rodu Ledebourů, kteří jsou s Telnicí spojení a jež tam měli lovecký zámeček.

Ředitel ústeckého muzea Houfek snahu spolku a obce vítá. „Pokud se podaří nalézt takovou původní památku, tak úmysl obnovit její místo v krajině a historické paměti je důležité pro to, aby se ta paměť neztrácela. Takové věci přispívají k tomu, aby se lidé ztotožnili s místem, kde žijí a uvědomovali si svou identitu,“ poznamenal Houfek.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz