Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: František Vlček, MAFRA

Ministerstvo chce platit chudým žákům obědy, na severu může jít o stovky dětí

  • 32
Ministerstvo školství uvolnilo 30 milionů korun do programu, z něhož by by se měly platit obědy pro žáky 1. až 3. tříd, jejichž rodiče nemají na stravu ve škole peníze. Finance z programu budou rozdělovat neziskové organizace, které se zatím přihlásily dvě. Programu ministerstva by mohly v Ústeckém kraji využít stovky dětí.

„Netuším, jak se děti budou vybírat a zda se to třeba týká i dětí cizinců. Pokud by to tak bylo, jeden případ bychom měli. Je to osmiletý klučina, který k nám nastoupil a v osmi letech ještě do školy nikdy nechodil. Jeho matka ze Slovenska je negramotná a syn je celkově velmi zanedbaný,“ přiblížila Milena Hodková, ředitelka teplické ZŠ Buzulucká v anketě MF DNES. Jak dodala, je to jediný případ hladovějícího dítěte na škole.

Obědy pro děti

Podle plánu ministerstva školství by obědy zdarma, které už nyní stát dotuje a stojí od 20 do 25 korun, měly dostávat děti ze škol bez ohledu na zřizovatele v případě, že se zde neplatí školné a rodiče dětí se ocitli v nepříznivé finanční situaci.

Na severu se nové opatření ministerstva může týkat stovek rodičů, přesto většina z nich vlastnímu dítěti obědy i v tíživé situaci zaplatí, jiní peníze z dávek utratí třeba za cigarety a alkohol. Je otázka, zda spravedlivě vybrat a „netrestat“ ty odpovědné.

„Máme zodpovědné a snažící se rodiče, i když matky samoživitelky dnes mají složitou situaci. Přesto jejich děti nehladoví,“ přiblížila Hodková. „Nastavit u nás nějaká kritéria tak, aby se vybíralo poctivě a spravedlivě, je velmi těžké a nevím, jak by se to dělalo.

Někteří rodiče nemají o stravování svých dětí ve školách zájem

„Také je potíž, že do projektu se mohly zapojit jen organizace, které fungují aspoň ve dvou krajích. To ta naše, se kterou spolupracujeme, nesplňuje. Proto myslím, že naši školu ani nikdo neosloví,“ přiblížila ředitelka chanovské ZŠ Zlatická Monika Kynclová.

Kolik dětí by mohlo dostávat obědy zdarma zatím netuší ani ministerstvo školství. „Odhad počtu v zemi je v tuto chvíli několik tisíc. Konečné číslo bude známo na podzim,“ zní odpověď z tiskového odboru.

Podle oslovených ředitelů je hladovění dětí spíše výjimečný jev. K tomu se také přidává fakt, že rodiče dětí v sociálně vyloučených lokalitách o školní stravování nemají zájem. ̈

„Obědy dětem platit nechtějí, protože třeba jídelníček Romů je zcela jiný, obědy v jídelně jim nechutnají,“ líčí ředitelka chanovské školy, kde ze 300 žáků na obědy každý den chodí 20 dětí.

Už nyní mohou platit obědy za některé děti školy

Kupovat oběd zde rodiče mohou na každý den zvlášť. „V době dávek děti mají jídla dost, horší je to potom. Je to pro ně varianta,“ vysvětlila Kynclová.

Školský zákon už nyní umožňuje ředitelům prominout platby za školní stravování dětem z chudých rodin, ovšem musí to zaplatit nezisková organizace. A na některých školách to funguje už dlouho. Díky spolupráci s městem a nadaci Women for Women má teplé polední jídlo například 10 až 15 dětí na ústecké škole Palachova.

„My spolupracujeme s touto nadací už dva roky, loni měly obědy zaplacené tři děti, letos dvě,“ přiblížil Michal Slavík, ředitel děčínské školy Na Pěšině. Tento školní rok díky stejné spolupráci v kraji obědvá 228 dětí z 25 základních škol.