Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: KrajemUhlí.cz

Obce na severu Čech chtějí nalákat turisty na doly a elektrárny

  • 0
Dvaatřicet měst a vesnic v okolí severočeských dolů se spojilo, aby společně nalákaly turisty na doly a elektrárny. Pak je chtějí nasměrovat do okolí, aby jim ukázaly, že severní Čechy mají také spoustu přírodních zajímavostí.

Obce se zapojily do mezinárodního projektu Listen to the Voice of Villages (Naslouchejme hlasu venkova), jehož cílem je upozornit na málo známá, přesto však atraktivní místa, kam by se turisté měli podívat.

"Naše součást tohoto projektu se jmenuje Po stopách dolů. S její pomocí se mohou zatraktivnit místa, která leží v okolí a zdánlivě nemají šanci se v cestovním ruchu uplatnit. Všechna přitom mají co zajímavého nabídnout. U jedné vesničky je krásný vodopád, jinde je vyhlášená restaurace, kde má smysl stavit se na oběd," říká Jaroslava Kuszniruková, manažerka projektu za Ústecký kraj.

Ve středu se na zámku Červený Hrádek u Jirkova sešli zástupci regionů, kde projekt probíhá, a to nejen z Česka. Své turistické "alternativy" chtějí s jeho pomocí prezentovat i regiony z Polska, Německa, Itálie, Slovinska a Rakouska. Někde jde třeba o agroturistiku, jinde o poznávání alternativních zdrojů energie, v Ústeckém kraji pak právě o ukázku krajiny proměněné těžbou uhlí.

"Chceme ale z nedostatku udělat přednost, tedy krajinu poznamenanou těžbou ukázat jako zajímavé a originální místo," upozorňuje Alexandra Zdeňková, která na projektu spolupracuje.

Dva okruhy přiblíží okolí Tušimic a Bíliny

Vzniknout mají dva turistické okruhy, jeden tušimický, druhý bílinský. Oba spojuje to, že místa, která návštěvník může vidět, přímo sousedí nebo jsou nějak ovlivněna důlními aktivitami.

"Ukážeme turistům industriální krajinu, která těsně sousedí s přírodními zajímavostmi nebo nabízí různé památky. Cílem je vytvořit pro turisty nabídku, díky které by v kraji několik dní zůstali a podívali se na něj jinýma očima než jen jako na průmyslovou aglomeraci," přibližuje Alexandra Zdeňková.

Projekt vzniká už téměř dva roky. Vybrané jsou už trasy a seznam míst, které by návštěvníky mohly zajímat. Mělo by jít jak o skutečný pohled do dolů nebo třeba do infocentra elektrárny v Ledvicích, tak o technické zajímavosti, jako je Nechranická či Flájská přehrada, ale i o přírodní zajímavosti - uplatnit se má třeba Milešovka, památný dub v Lomu u Litvínova nebo kamenné menhiry v Droužkovicích na Chomutovsku.

"Pro nás je zajímavé, že se díky propojení infocenter mohou turisté o naší obci vůbec dozvědět. A my budeme dál pokračovat v rozvoji obce s tím, že budeme mít komu nabízet rybářské lokality či in-line dráhu a sportoviště, které chystáme," řekl Zdeněk Valenta, starosta Března u Chomutova, které se spolu s dalšími obcemi do projektu financovaného z evropských fondů také zapojilo.