Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obce na severu Čech chtějí nalákat turisty na doly a elektrárny

  8:19aktualizováno  8:19
Dvaatřicet měst a vesnic v okolí severočeských dolů se spojilo, aby společně nalákaly turisty na doly a elektrárny. Pak je chtějí nasměrovat do okolí, aby jim ukázaly, že severní Čechy mají také spoustu přírodních zajímavostí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Obce se zapojily do mezinárodního projektu Listen to the Voice of Villages (Naslouchejme hlasu venkova), jehož cílem je upozornit na málo známá, přesto však atraktivní místa, kam by se turisté měli podívat.

"Naše součást tohoto projektu se jmenuje Po stopách dolů. S její pomocí se mohou zatraktivnit místa, která leží v okolí a zdánlivě nemají šanci se v cestovním ruchu uplatnit. Všechna přitom mají co zajímavého nabídnout. U jedné vesničky je krásný vodopád, jinde je vyhlášená restaurace, kde má smysl stavit se na oběd," říká Jaroslava Kuszniruková, manažerka projektu za Ústecký kraj.

Ve středu se na zámku Červený Hrádek u Jirkova sešli zástupci regionů, kde projekt probíhá, a to nejen z Česka. Své turistické "alternativy" chtějí s jeho pomocí prezentovat i regiony z Polska, Německa, Itálie, Slovinska a Rakouska. Někde jde třeba o agroturistiku, jinde o poznávání alternativních zdrojů energie, v Ústeckém kraji pak právě o ukázku krajiny proměněné těžbou uhlí.

"Chceme ale z nedostatku udělat přednost, tedy krajinu poznamenanou těžbou ukázat jako zajímavé a originální místo," upozorňuje Alexandra Zdeňková, která na projektu spolupracuje.

Dva okruhy přiblíží okolí Tušimic a Bíliny

Vzniknout mají dva turistické okruhy, jeden tušimický, druhý bílinský. Oba spojuje to, že místa, která návštěvník může vidět, přímo sousedí nebo jsou nějak ovlivněna důlními aktivitami.

"Ukážeme turistům industriální krajinu, která těsně sousedí s přírodními zajímavostmi nebo nabízí různé památky. Cílem je vytvořit pro turisty nabídku, díky které by v kraji několik dní zůstali a podívali se na něj jinýma očima než jen jako na průmyslovou aglomeraci," přibližuje Alexandra Zdeňková.

Projekt vzniká už téměř dva roky. Vybrané jsou už trasy a seznam míst, které by návštěvníky mohly zajímat. Mělo by jít jak o skutečný pohled do dolů nebo třeba do infocentra elektrárny v Ledvicích, tak o technické zajímavosti, jako je Nechranická či Flájská přehrada, ale i o přírodní zajímavosti - uplatnit se má třeba Milešovka, památný dub v Lomu u Litvínova nebo kamenné menhiry v Droužkovicích na Chomutovsku.

"Pro nás je zajímavé, že se díky propojení infocenter mohou turisté o naší obci vůbec dozvědět. A my budeme dál pokračovat v rozvoji obce s tím, že budeme mít komu nabízet rybářské lokality či in-line dráhu a sportoviště, které chystáme," řekl Zdeněk Valenta, starosta Března u Chomutova, které se spolu s dalšími obcemi do projektu financovaného z evropských fondů také zapojilo.
Nejčtenější

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...

Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Na věži Elektrárny Ledvice u Bíliny otevřeli nejvyšší českou rozhlednu

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

V Elektrárně Ledvice na Teplicku se pro veřejnost otevřela nejvyšší rozhledna v České republice. Prosklená vyhlídka s...

Za havárii dostal Unipetrol pokutu 1,4 milionu od inspekce práce

Požár po výbuchu v areálu chemického závodu Unipetrol v Záluží u Litvínova.

Havárie v litvínovské chemičce z roku 2015, při níž došlo k výbuchu a požáru na etylenové jednotce, nemá dohru jen u...

V Českém středohoří je zřejmě po letech vlk. Testy ukážou, zda napadl ovce

Vlci na podzim zadávili ovce Janu Tylšovi z Vlčic na Trutnovsku.

Na farmě ve Lbíně na Litoměřicku se našlo několik desítek stržených ovcí a jehňat. S největší pravděpodobností...

Najdete na iDNES.cz