Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obce na severu Čech chtějí nalákat turisty na doly a elektrárny

  8:19aktualizováno  8:19
Dvaatřicet měst a vesnic v okolí severočeských dolů se spojilo, aby společně nalákaly turisty na doly a elektrárny. Pak je chtějí nasměrovat do okolí, aby jim ukázaly, že severní Čechy mají také spoustu přírodních zajímavostí.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Obce se zapojily do mezinárodního projektu Listen to the Voice of Villages (Naslouchejme hlasu venkova), jehož cílem je upozornit na málo známá, přesto však atraktivní místa, kam by se turisté měli podívat.

"Naše součást tohoto projektu se jmenuje Po stopách dolů. S její pomocí se mohou zatraktivnit místa, která leží v okolí a zdánlivě nemají šanci se v cestovním ruchu uplatnit. Všechna přitom mají co zajímavého nabídnout. U jedné vesničky je krásný vodopád, jinde je vyhlášená restaurace, kde má smysl stavit se na oběd," říká Jaroslava Kuszniruková, manažerka projektu za Ústecký kraj.

Ve středu se na zámku Červený Hrádek u Jirkova sešli zástupci regionů, kde projekt probíhá, a to nejen z Česka. Své turistické "alternativy" chtějí s jeho pomocí prezentovat i regiony z Polska, Německa, Itálie, Slovinska a Rakouska. Někde jde třeba o agroturistiku, jinde o poznávání alternativních zdrojů energie, v Ústeckém kraji pak právě o ukázku krajiny proměněné těžbou uhlí.

"Chceme ale z nedostatku udělat přednost, tedy krajinu poznamenanou těžbou ukázat jako zajímavé a originální místo," upozorňuje Alexandra Zdeňková, která na projektu spolupracuje.

Dva okruhy přiblíží okolí Tušimic a Bíliny

Vzniknout mají dva turistické okruhy, jeden tušimický, druhý bílinský. Oba spojuje to, že místa, která návštěvník může vidět, přímo sousedí nebo jsou nějak ovlivněna důlními aktivitami.

"Ukážeme turistům industriální krajinu, která těsně sousedí s přírodními zajímavostmi nebo nabízí různé památky. Cílem je vytvořit pro turisty nabídku, díky které by v kraji několik dní zůstali a podívali se na něj jinýma očima než jen jako na průmyslovou aglomeraci," přibližuje Alexandra Zdeňková.

Projekt vzniká už téměř dva roky. Vybrané jsou už trasy a seznam míst, které by návštěvníky mohly zajímat. Mělo by jít jak o skutečný pohled do dolů nebo třeba do infocentra elektrárny v Ledvicích, tak o technické zajímavosti, jako je Nechranická či Flájská přehrada, ale i o přírodní zajímavosti - uplatnit se má třeba Milešovka, památný dub v Lomu u Litvínova nebo kamenné menhiry v Droužkovicích na Chomutovsku.

"Pro nás je zajímavé, že se díky propojení infocenter mohou turisté o naší obci vůbec dozvědět. A my budeme dál pokračovat v rozvoji obce s tím, že budeme mít komu nabízet rybářské lokality či in-line dráhu a sportoviště, které chystáme," řekl Zdeněk Valenta, starosta Března u Chomutova, které se spolu s dalšími obcemi do projektu financovaného z evropských fondů také zapojilo.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Dělníci pumpují pryskyřici hluboko pod zem, aby zpevnili estakádu na D8

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Ředitelství silnic a dálnic zkouší s pomocí pryskyřice stabilizovat podloží pod prackovickou mostní estakádou u...

Ústecký soud zamítl část žaloby proti zastupiteli Hausenblasovi

Martin Hausenblas (vpravo) u ústeckého soudu.

Ústecký okresní soud se bude muset znovu zabývat sporem mezi zastupitelem Martinem Hausenblasem (PRO!Ústí) a někdejším...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Najdete na iDNES.cz