Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Informace o požáru v Unipetrolu? Hlavně on-line, městský rozhlas mlčel

  9:03aktualizováno  9:03
O čtvrtečním požáru v závodu Unipetrolu v Záluží u Litvínova se lidé dozvídali hlavně z internetu a sociálních sítí. Někteří obyvatelé Mostu poukazují na to, že bez přístupu na internet by se o ničem nedozvěděli. V Litvínově naopak o havárii informovala městská policie.

Letecké záběry požáru v areálu chemičky Unipetrol v Záluží u Litvínova. | foto: Ondřej Jungman, letecký klub Pesvice

Šárka Čepeláková měla ve čtvrtek tolik práce s končícím malířským sympoziem u mosteckého jezera Benedikt, že o něm vůbec netušila. „Dozvěděla jsem se to náhodou od zaměstnanců na Benediktu, kteří mě vzápětí uklidnili, že do vzduchu neunikají škodlivé látky. To, že bychom neměli větrat, mě ani ve snu nenapadlo,“ přiznala Čepeláková.

Nijak si přitom nestěžovala, na rozdíl od jiných lidí z Mostecka. „Kdybych se nepodíval na net a požáru si nevšiml náhodou, tak o tom v Mostě vůbec nic nevím. Informace byly jen on-line,“ zlobil se nedostatek informací jeden ze zdejších obyvatel.

Na druhou stranu lidem ale už podle prvních zpráv z podniku a měření lékařů a hygieniků lidem z Mostu nehrozilo nebezpečí. „Sirény, mobilní vyhlašovací prostředky, přímé varování… Nic z toho nebylo potřeba, protože Mostečané nebyli ohroženi na zdraví ani na životech,“ uvádí mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Naopak Litvínov křižovaly hlídkové vozy městské policie a obyvatele informovaly, co se stalo, že nehrozí nebezpečí, ale s doporučením, že lidé nemají větrat. „Městská policie jezdila natřikrát, později dávala informace i z jednání bezpečnostní rady,“ vysvětlila starostka Litvínova Kamila Bláhová.

Lidé se o havárii dozvídali hlavně ze sociálních sítí

Ovšem i tady se našli ti, kteří uvádí, že o výbuchu se dozvěděli jen díky internetu a hlavně díky sociální síti Facebook. „Já o tom věděla z Facebooku a proto, že jsme se na požár dívali z okna. Ale znám spoustu lidí kolem čtyřiceti let, kteří Facebook nemají. Jak se to oni dověděli, to netuším,“ vyprávěla včera Jana Galinová, která v Litvínově žije a šéfuje Docela velkému divadlo.

Osobně jí spíš vadilo, že celé dopoledne v televizi sledovala zprávy o výbuchu v Číně, ale co se děje poblíž domova, to se nedozvěděla. Sociální sítě se ostatně ukázaly jako nejrychlejší a nejlepší zdroj zpráv.

„Přehnal se tu oblak a ve vzduchu bylo něco cítit, tak jsme hned poznali, že se něco děje. Ale radnice dala velmi rychle informace na internet. Nevědělo se, co přesně se stalo, ale vědělo se, že nemáme větrat, to bylo prima. A pak tu byl měřicí vůz u rozhledny, zase jsme hned měli informace o měření,“ popisovala situaci v městečku Hora Svaté Kateřiny Alena Koláčková.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Najdete na iDNES.cz