Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šance Činoherního studia na záchranu žije, zastupitelé chtějí jednat o dotaci

  19:52aktualizováno  19:52
Někteří ústečtí zastupitelé oživili šance na pokračování Činoherního studia. Na chystaném zasedání zastupitelstva nadcházející pondělí chtějí jednat o tom, že se uprostřed sezony vyhlášené grantové řízení zruší a souboru se přidělí přímá dotace.

Jedna z posledních performancí herců Činoherního studia, kdy se soubor připomněl ústecké veřejnosti. Jan Jankovský a Anna Fišerová v kostýmech ze hry Zkrocení zlé ženy. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Scéna od počátku února kvůli náhlé změně financování ze strany rady města nemůže hrát, protože se po změně původně avizované přímé dotace na grantové řízení ocitlo bez prostředků. Činohra se do grantu nakonec nepřihlásila, protože nemůže splnit jeho podmínky.

"Náš návrh je tento: pro letošní sezonu vyplatit Činohernímu studiu peníze bez grantu, samozřejmě je třeba diskutovat o částce," nastínil MF DNES základ možného kompromisu předseda zastupitelského klubu SZSP Tomáš Jelínek. "Je třeba připravit grant na sezonu 2014/2015, což si myslíme, že by se dalo stihnout do červnového zastupitelstva," dodal.

Podpora Činohernímu studiu

Během měsíční krize kolem Činoherního studia se za soubor veřejně postavila mimo jiné činohra Národního divadla, Dejvické Divadlo, Divadlo Na Zábradlí, Švandovo divadlo, Studio Ypsilon, HaDivadlo v Brně, Divadlo Petra Bezruče, Divadelní spolek Kašpar či studenti pražské DAMU. S výrazem solidarity se také ozvali bývalí herci souboru jako Karel Roden, Jiří Bartoška či Karel Heřmánek.

Naposledy se podle ČTK pod čtvrteční otevřený dopis vyzývající město ke zrušení grantu a udělení přímé dotace podepsali třeba vedoucí Katedry divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Christov, literární a divadelní kritik Vladimír Just či podnikatel a aktivista Karel Janeček. K zachování činohry vyzvala město i operní pěvkyně Magdalena Kožená.

S podobným návrhem přijdou i zastupitelé ODS, kteří se o svém postupu radili ve čtvrtek večer. "Budeme navrhovat zařazení samostatného bodu programu, zajištění financování činoherního divadla," sdělil MF DNES šéf zastupitelů ODS František Nesvadba s tím, že ODS bude prosazovat schválení původní dotace ve výši 12 milionů korun.

Dotace pro činohru není na programu zastupitelstva

"Jsem pro jakoukoliv změnu rozpočtu, aby Činoherní studio mohlo začít hrát," řekla pak MF DNES zastupitelka za TOP 09 Karola Haasová. K přidělení dotace činohře jsou ale potřeba hlasy i všech komunistů. "V tuto chvíli neumím říci, jak se rozhodneme. Ale uděláme maximum proto, aby Činoherní studio zůstalo zachováno," řekla MF zastupitelka KSČM Květoslava Čelišová.

Pondělní zasedání zastupitelstva je pro Činoherní studio v současné podobě poslední šancí, jak získat prostředky na provoz. Pokud by se tak nestalo, studio by skončilo v insolvenčním řízení a soubor by se patrně rozpustil. Bod financování činohry přitom není na programu zastupitelstva, v první řadě je potřeba najít shodu mezi zastupiteli, aby se téma vůbec začalo diskutovat. To se pokusí vyvolat právě ODS. A je také zřejmé, že návrh na dotaci musí být kompromisem mezi všemi stranami.

Představitelé Činoherního studia v současné době komunikují se zastupiteli napříč stranami, aby jim vysvětlili svou pozici. Souběžně s tím vychází pravidelně do ulic Ústí nad Labem, aby se připomněli veřejnosti. „Vyrazili jsme do ulic, ale ne proto, abychom něco demonstrovali. Prostě nám to divadlo chybí. Lidi koukaj, zajímá je to - a nám to taky dělá radost,“ řekl herec Jan Jankovský.

Veřejná beseda v klubu Mumie

Ve čtvrtek v podvečer proběhla v klubu Mumie za účasti herců, vedení souboru a odborníků více než dvouhodinová veřejná diskuse o současné situaci v Činoherním studiu, jeho šanci přežit a funkci kultury obecně.

Podle jednoho z hostů, výkonné ředitelky Knihovny Václava Havla Marty Smolíkové, je současná krize především eskalací špatné komunikace obou stran - souboru i radnice. "Teď už však nemá smysl nikoho obviňovat, kdo za co může. Ale je třeba najít kompromis, kdy musí ustoupit obě strany," poznamenala.

"Věřím, že všechno dobře dopadne a že se nakonec dohodneme," podotkl pak mimo jiné ředitel činohry Vladimír Čepek.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Najdete na iDNES.cz