Šance Činoherního studia na záchranu žije, zastupitelé chtějí jednat o dotaci

  19:52aktualizováno  19:52
Někteří ústečtí zastupitelé oživili šance na pokračování Činoherního studia. Na chystaném zasedání zastupitelstva nadcházející pondělí chtějí jednat o tom, že se uprostřed sezony vyhlášené grantové řízení zruší a souboru se přidělí přímá dotace.

Jedna z posledních performancí herců Činoherního studia, kdy se soubor připomněl ústecké veřejnosti. Jan Jankovský a Anna Fišerová v kostýmech ze hry Zkrocení zlé ženy. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Scéna od počátku února kvůli náhlé změně financování ze strany rady města nemůže hrát, protože se po změně původně avizované přímé dotace na grantové řízení ocitlo bez prostředků. Činohra se do grantu nakonec nepřihlásila, protože nemůže splnit jeho podmínky.

"Náš návrh je tento: pro letošní sezonu vyplatit Činohernímu studiu peníze bez grantu, samozřejmě je třeba diskutovat o částce," nastínil MF DNES základ možného kompromisu předseda zastupitelského klubu SZSP Tomáš Jelínek. "Je třeba připravit grant na sezonu 2014/2015, což si myslíme, že by se dalo stihnout do červnového zastupitelstva," dodal.

Podpora Činohernímu studiu

Během měsíční krize kolem Činoherního studia se za soubor veřejně postavila mimo jiné činohra Národního divadla, Dejvické Divadlo, Divadlo Na Zábradlí, Švandovo divadlo, Studio Ypsilon, HaDivadlo v Brně, Divadlo Petra Bezruče, Divadelní spolek Kašpar či studenti pražské DAMU. S výrazem solidarity se také ozvali bývalí herci souboru jako Karel Roden, Jiří Bartoška či Karel Heřmánek.

Naposledy se podle ČTK pod čtvrteční otevřený dopis vyzývající město ke zrušení grantu a udělení přímé dotace podepsali třeba vedoucí Katedry divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Christov, literární a divadelní kritik Vladimír Just či podnikatel a aktivista Karel Janeček. K zachování činohry vyzvala město i operní pěvkyně Magdalena Kožená.

S podobným návrhem přijdou i zastupitelé ODS, kteří se o svém postupu radili ve čtvrtek večer. "Budeme navrhovat zařazení samostatného bodu programu, zajištění financování činoherního divadla," sdělil MF DNES šéf zastupitelů ODS František Nesvadba s tím, že ODS bude prosazovat schválení původní dotace ve výši 12 milionů korun.

Dotace pro činohru není na programu zastupitelstva

"Jsem pro jakoukoliv změnu rozpočtu, aby Činoherní studio mohlo začít hrát," řekla pak MF DNES zastupitelka za TOP 09 Karola Haasová. K přidělení dotace činohře jsou ale potřeba hlasy i všech komunistů. "V tuto chvíli neumím říci, jak se rozhodneme. Ale uděláme maximum proto, aby Činoherní studio zůstalo zachováno," řekla MF zastupitelka KSČM Květoslava Čelišová.

Pondělní zasedání zastupitelstva je pro Činoherní studio v současné podobě poslední šancí, jak získat prostředky na provoz. Pokud by se tak nestalo, studio by skončilo v insolvenčním řízení a soubor by se patrně rozpustil. Bod financování činohry přitom není na programu zastupitelstva, v první řadě je potřeba najít shodu mezi zastupiteli, aby se téma vůbec začalo diskutovat. To se pokusí vyvolat právě ODS. A je také zřejmé, že návrh na dotaci musí být kompromisem mezi všemi stranami.

Představitelé Činoherního studia v současné době komunikují se zastupiteli napříč stranami, aby jim vysvětlili svou pozici. Souběžně s tím vychází pravidelně do ulic Ústí nad Labem, aby se připomněli veřejnosti. „Vyrazili jsme do ulic, ale ne proto, abychom něco demonstrovali. Prostě nám to divadlo chybí. Lidi koukaj, zajímá je to - a nám to taky dělá radost,“ řekl herec Jan Jankovský.

Veřejná beseda v klubu Mumie

Ve čtvrtek v podvečer proběhla v klubu Mumie za účasti herců, vedení souboru a odborníků více než dvouhodinová veřejná diskuse o současné situaci v Činoherním studiu, jeho šanci přežit a funkci kultury obecně.

Podle jednoho z hostů, výkonné ředitelky Knihovny Václava Havla Marty Smolíkové, je současná krize především eskalací špatné komunikace obou stran - souboru i radnice. "Teď už však nemá smysl nikoho obviňovat, kdo za co může. Ale je třeba najít kompromis, kdy musí ustoupit obě strany," poznamenala.

"Věřím, že všechno dobře dopadne a že se nakonec dohodneme," podotkl pak mimo jiné ředitel činohry Vladimír Čepek.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Litvínov potřetí za sebou bez bodu, v dohrávce nestačil na Spartu

Litvínovský Ondřej Jurčík (vlevo) a sparťan Tomáš Pavelka v souboji za brankou

V sobotní dohrávce 11. kola hokejové Tipsport extraligy vyhrála Sparta na ledě Litvínova 2:0. Zatímco domácí Verva se...

Další z rubriky

Za jízdy autobusů kraj připlatí padesát milionů a krize stejně nekončí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Zajištění autobusové dopravy na Ústecku a Děčínsku, kterou od 15. září od soukromé firmy TD Bus převzala Dopravní...

Lidé si stěžují na výsledky voleb. Vadí jim zemřelý kandidát či rasismus

Netradiční volební místnost v zázemí tenisových kurtů v Nové Huti u Plzně.

David Rath se dostal v Hostivici jako jediný ze sdružení Zdravá Hostivice do zastupitelstva. Vítěz voleb, uskupení HOme...

Za zbití mladíka u teplické diskotéky policie obvinila dva útočníky

Ilustrační snímek

Až deset let vězení hrozí dvěma mladým útočníkům, kteří 29. září brutálně zbili třicetiletého muže u diskotéky Luna v...

České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum
České porodnice nedodržují standardy pro podporu kojení, ukázal průzkum

Jak před pár dny informoval portál iDNES.cz, porodnice by podle UNICEF a Světové zdravotnické organizace měly dodržovat 10 kroků, které vedou k úspěšnému kojení. Podle průzkumu iniciativy Šestinedělky a České ženské lobby však všechny tyto kroky nedodržuje žádná z českých porodnic.

Najdete na iDNES.cz