Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Šance Činoherního studia na záchranu žije, zastupitelé chtějí jednat o dotaci

  19:52aktualizováno  19:52
Někteří ústečtí zastupitelé oživili šance na pokračování Činoherního studia. Na chystaném zasedání zastupitelstva nadcházející pondělí chtějí jednat o tom, že se uprostřed sezony vyhlášené grantové řízení zruší a souboru se přidělí přímá dotace.

Jedna z posledních performancí herců Činoherního studia, kdy se soubor připomněl ústecké veřejnosti. Jan Jankovský a Anna Fišerová v kostýmech ze hry Zkrocení zlé ženy. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Scéna od počátku února kvůli náhlé změně financování ze strany rady města nemůže hrát, protože se po změně původně avizované přímé dotace na grantové řízení ocitlo bez prostředků. Činohra se do grantu nakonec nepřihlásila, protože nemůže splnit jeho podmínky.

"Náš návrh je tento: pro letošní sezonu vyplatit Činohernímu studiu peníze bez grantu, samozřejmě je třeba diskutovat o částce," nastínil MF DNES základ možného kompromisu předseda zastupitelského klubu SZSP Tomáš Jelínek. "Je třeba připravit grant na sezonu 2014/2015, což si myslíme, že by se dalo stihnout do červnového zastupitelstva," dodal.

Podpora Činohernímu studiu

Během měsíční krize kolem Činoherního studia se za soubor veřejně postavila mimo jiné činohra Národního divadla, Dejvické Divadlo, Divadlo Na Zábradlí, Švandovo divadlo, Studio Ypsilon, HaDivadlo v Brně, Divadlo Petra Bezruče, Divadelní spolek Kašpar či studenti pražské DAMU. S výrazem solidarity se také ozvali bývalí herci souboru jako Karel Roden, Jiří Bartoška či Karel Heřmánek.

Naposledy se podle ČTK pod čtvrteční otevřený dopis vyzývající město ke zrušení grantu a udělení přímé dotace podepsali třeba vedoucí Katedry divadelní vědy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Christov, literární a divadelní kritik Vladimír Just či podnikatel a aktivista Karel Janeček. K zachování činohry vyzvala město i operní pěvkyně Magdalena Kožená.

S podobným návrhem přijdou i zastupitelé ODS, kteří se o svém postupu radili ve čtvrtek večer. "Budeme navrhovat zařazení samostatného bodu programu, zajištění financování činoherního divadla," sdělil MF DNES šéf zastupitelů ODS František Nesvadba s tím, že ODS bude prosazovat schválení původní dotace ve výši 12 milionů korun.

Dotace pro činohru není na programu zastupitelstva

"Jsem pro jakoukoliv změnu rozpočtu, aby Činoherní studio mohlo začít hrát," řekla pak MF DNES zastupitelka za TOP 09 Karola Haasová. K přidělení dotace činohře jsou ale potřeba hlasy i všech komunistů. "V tuto chvíli neumím říci, jak se rozhodneme. Ale uděláme maximum proto, aby Činoherní studio zůstalo zachováno," řekla MF zastupitelka KSČM Květoslava Čelišová.

Pondělní zasedání zastupitelstva je pro Činoherní studio v současné podobě poslední šancí, jak získat prostředky na provoz. Pokud by se tak nestalo, studio by skončilo v insolvenčním řízení a soubor by se patrně rozpustil. Bod financování činohry přitom není na programu zastupitelstva, v první řadě je potřeba najít shodu mezi zastupiteli, aby se téma vůbec začalo diskutovat. To se pokusí vyvolat právě ODS. A je také zřejmé, že návrh na dotaci musí být kompromisem mezi všemi stranami.

Představitelé Činoherního studia v současné době komunikují se zastupiteli napříč stranami, aby jim vysvětlili svou pozici. Souběžně s tím vychází pravidelně do ulic Ústí nad Labem, aby se připomněli veřejnosti. „Vyrazili jsme do ulic, ale ne proto, abychom něco demonstrovali. Prostě nám to divadlo chybí. Lidi koukaj, zajímá je to - a nám to taky dělá radost,“ řekl herec Jan Jankovský.

Veřejná beseda v klubu Mumie

Ve čtvrtek v podvečer proběhla v klubu Mumie za účasti herců, vedení souboru a odborníků více než dvouhodinová veřejná diskuse o současné situaci v Činoherním studiu, jeho šanci přežit a funkci kultury obecně.

Podle jednoho z hostů, výkonné ředitelky Knihovny Václava Havla Marty Smolíkové, je současná krize především eskalací špatné komunikace obou stran - souboru i radnice. "Teď už však nemá smysl nikoho obviňovat, kdo za co může. Ale je třeba najít kompromis, kdy musí ustoupit obě strany," poznamenala.

"Věřím, že všechno dobře dopadne a že se nakonec dohodneme," podotkl pak mimo jiné ředitel činohry Vladimír Čepek.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Najdete na iDNES.cz