Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový zastupitel Varnsdorfu dluží firmám i studentům. Lidé se zlobí

  12:26aktualizováno  12:26
Obyvatelé Varnsdorfu rozzlobila změna v zastupitelstvu. Po svém kolegovi, který šel do důchodu, složil slib jako náhradník komunista Ladislav Houžvička, jehož firma First Business Company ve městě dluží mnoha lidem. Houžvičku místní také obviňují, že vybral od středoškoláků zálohy na plesy, které pak neuspořádal.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Firma nám dluží přes 200 tisíc, proto jsme jí v červnu vypověděli nájemní smlouvu," řekl Alfred Heinrich z restaurace Lidová zahrada. Protože společnost nezaplatila ani po upomínkách, bude o dluhu rozhodovat soud.

Stejně to podle místních dopadlo všude, kde poté Houžvičkova firma působila: v klubu Manhattan, v pivnici na Dělnické třídě i v kulturním domě Střelnice.

Na zastupitelstvo, kde Houžvička skládal slib, proto přišly desítky rozhořčených lidí. Ptali se ho například, zda se nezarděl složit slib zastupitele, jímž se zavázal dodržovat zákony. "To se nestydíte, když dokážete podvádět i studenty?" obrátila se na něj za potlesku celého sálu žena, která se představila jako Soukupová.

Žena uvedla, že Houžvička od jara vybíral od dětí dvoutisícové zálohy na plesy v Lidové zahradě. Plesy ale neuspořádal a peníze nevrátil. Studenti si teď musí vše platit znovu. Podle provozovatelů Lidové zahrady přitom Houžvička plesy studentům sliboval ještě v době, kdy už věděl, že je nebude mít kde udělat.

Nic vracet nebudu, jsem jen jednatel, řekl zastupitel

"Já vracet nic nebudu. Lidovou zahradu měla pronajatou společnost, já jsem jen její jednatel. To musíte řešit s tou společností," reagoval Houžvička a místní tím rozzlobil ještě víc. Připomněli mu, že zálohy vybíral on je také jediným jednatelem firmy, na kterou hází vinu. Houžvička zareagoval jen sdělením, že k tomu nemá co říct.

"Dlužíte miliony korun, splátkový kalendář neplníte a věřitelům se jen smějete," vmetla mu na to další z místních Eva Ruthová a celý sál začal skandovat "hanba, hanba". Na Houžvičku to už bylo příliš a z jednání zastupitelstva zmizel. Od té doby nezvedá telefony.

Sehnat nového zastupitele je tak dnes takřka nemožné. Ředitel varnsdorfské Vyšší odborné a střední školy František Hricz se o to však chce pokusit. Až po zastupitelstvu totiž zjistil, že Houžvička dluží za plesy i jeho studentům za plesy.

"Také se ukázalo, že klidně objednával dva plesy na jeden den. Chci s ním o tom při první příležitosti jednat. Jinak než na dalším zastupitelstvu ho ale asi neseženu," míní Hricz.

Budeme o tom s komunisty jednat, říká starosta

Škole navíc Houžvičkova firma už téměř tři roky dluží čtvrt milionu za pronájem restaurace ve Studentském centru, dnešní Střelnici. "I když nyní už tuto částku nedluží nám, ale firmě na vymáhání dluhů, jíž jsme pohledávku předali. Ovšem stejně se už rok nic neděje," říká ředitel Hricz.

Radnice je ze vzniklé situace v rozpacích. S Houžvičkovým angažmá v zastupitelstvu ale nic dělat nemůže, mandát by musel složit sám. "Je to jen na něm. Ale pokud je to vše pravda, vrhá to na radnici velmi negativní obraz a budeme o tom s klubem komunistů jednat," řekl starosta Martin Louka.

KSČM zatím problém neřeší. Její lídr Vladimír Reiber také už týden nezvedá mobil. "Nějakým způsobem se to vyřešit bude muset. Ale já nejsem ten, který by měl na tyto otázky odpovídat," vyjádřil se aspoň Houžvičkův stranický kolega a zastupitel Jaroslav Draský.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Mostecký magistrát se obrátil na policii, nelíbí se mu chování Krušnohoru

Tuto výzvu dostali někteří Mostečané do svých schránek.

Apokalypsa hrozí podle senátorky Aleny Dernerové, pokud bude stejně rychlým tempem pokračovat stěhování...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Památník Terezín získal věci po vězních, třeba blůzu či prádelní koš

Nové předměty v památníků Terezín představuje správce depozitářů Tomáš Raichl.

Vedení Památníku Terezín požádalo veřejnost o předměty po vězních, kteří prošli buď Terezínem nebo jinými nacistickými...

Najdete na iDNES.cz