Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Invalidní ragbista získal nový vozík, i díky němu je v reprezentaci

  17:06aktualizováno  17:06
Dvaatřicetiletému Petru Štillerovi z Bíliny způsobuje nemoc ochabování svalstva. Snaží se tomu čelit pomocí ragby. Díky dárcům získal sportovní vozík a nyní se dostal až do reprezentace.

Petr Štiller z Bíliny si díky dárcům mohl pořídit nový invalidní vozík, s nímž se lépe hraje ragby. I díky tomu se z něj stal český ragbyový reprezentant. | foto: Karel Pešek, MAFRA

"Nový vozík mi umožňuje soustředit se na svůj výkon, nemusím ho při tréninku neustále opravovat, jako jsem musel dřív ten starý," říká nadšeně Štiller.

Štiller zadal výrobu vozíku začátkem roku a pak na něj tři měsíce čekal. Sportovní vozíky se totiž vyrábí na míru a z německého Dortmundu, kde vznikal, ho dvakrát dostal na vyzkoušení a zaměření.

"Musí se vyladit každý detail, aby vozík nebyl moc široký nebo úzký," říká Štiller.

S novým vozíkem vyrazil 11. dubna na největší ragbyový turnaj vozíčkářů v Kolíně nad Rýnem. Ten se hraje ve třech tělocvičnách v různých kategoriích podle náročnosti.

Štiller hrál za tým Sitting Eagles, což je v podstatě reprezentační B-tým. Na turnaji skončil osmý z dvanácti. Štiller na něm odehrál první zápas s novým vozíkem a trenéry zaujal natolik, že mu nabídli místo v A-týmu.

Vozík mi otevřel dveře do áčka, říká sportovec

"Ten vozík mi otevřel dveře do áčka. Teď můžu podávat maximální výkon a jezdit do zahraničí," raduje se. Na konci června ho čeká turnaj v Itálii.

Petr Štiller jako dítě chodil o berlích a od 13 let je na vozíku. Nemoc, kvůli níž nervy nevydávají potřebné signály do svalů a ty pak ochabují, se vyléčit nedá. Ví, že jeho stav už se nezlepší, postup nemoci nelze ani zastavit, jen zpomalit. Ale nestěžuje si a raději než o svém postižení mluví o ragby.

S ragby pro zdravé sportovce nemá mnoho společného. Hraje se v hale, tým získá bod, když některý z hráčů zajede do prostoru vyznačeném kužely. Místo známé ragbyové šišky se používá volejbalový míč, jehož povrch je hrubší, aby neklouzal.

Ragby vozíčkářů má vlastní pravidla o postavení v brankovišti, o přihrávkách, vedení míče, o faulech. Hráči se nesmějí plácat přes ruce ani šťouchat, ale mohou do sebe vrážet vozíky a s oblibou to dělají. Týmy tvoří čtyři hráči klasifikovaní podle svého postižení.

Ragby zpomaluje průběh nemoci

Štiller se k ragby vozíčkářů dostal před 11 lety, když skládal přijímačky na FTVS, na pracovní a tělesnou výchovu zdravotně postižených. Ragby ale není jen koníček, pomáhá mu zpomalovat rozvoj nemoci.

Proto ho hodně mrzelo, když starý vozík nefungoval, jak měl. Známí mu ale pomohli, instituce a firmy poslaly 40 tisíc a zbylých 150 tisíc korun daroval Ústecký kraj. S novým vozíkem nyní může začít novou etapu své kariéry.

"Dalo mi to obrovskou chuť do ragby. Zároveň to ale pro mě znamená nezklamat ty, kteří mi na vozík dali peníze," dodává Štiller.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Najdete na iDNES.cz