Zde by podle nového územního plánu Ústí měl ústit tunel vedoucí pod Střížovickým vrchem. Kritici územního plánu jej napadnou u soudu.

Zde by podle nového územního plánu Ústí měl ústit tunel vedoucí pod Střížovickým vrchem. Kritici územního plánu jej napadnou u soudu. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Nový územní plán v Ústí kritici napadnou u soudu, vadí jim tunely

  • 0
Odpůrci nového územního plánu, který minulý týden schválili ústečtí zastupitelé, jej chtějí napadnout u soudu. Vadí jim, že zahrnuje mosty a tunely, jež jim znehodnotí jejich pozemky. Podezřelá je také nezvykle vysoká částka za vypracování územního plánu.

"Žalobu podáme po Novém roce," plánuje mluvčí iniciativy Stop tunelům Jan Kvapil, na jehož pozemku na Bukově by měl jeden z tunelů ústit. Územní plán, který stejně negativně ovlivní i další obyvatele města, začne platit 31. prosince.

Územní plán

Hlavní námitky odpůrců plánu jsou obchvatný systém s mosty a tunely, rozpor plánu s územními zásadami kraje nebo že zhotovitel nedodržel zadání města. Poukazují i na to, že změnou územního plánu vydělají na pozemcích lidé napojení na politiky (např. bývalý radní za ODS Petr Ryšavý).

Zastánci nového územního plánu argumentují tím, že si bez jeho schválení nemohou postavit např. domek. Nutno dodat, že dílčí změny plánu, které by stavbu domků umožňovaly, přitom město od roku 2007 nepovoluje.

Spolu s Kvapilem a několika dalšími lidmi z iniciativy se k žalobě mohou přidat třeba i firmy Greif či Topsped, do jejichž pozemků tunely rovněž zasahují. Firma Topsped totiž už dříve pohrozila arbitráží, pokud se plán schválí. (čtěte zde) Cílem žaloby je zrušení plánovaného dopravního řešení. Šance na úspěch pro Kvapila a spol. je přitom reálná.

"Kvalifikovaně se k tomu budu moci vyjádřit, až si územní plán prostuduji. Ale napadnutelné to je," uvedl Luděk Šikola z Advokátní kanceláře Šikola, která spolupracuje s Ekologickým právním servisem.

Důvod, proč se chtějí územním plánem dotčení lidé bránit u soudu, je prostý. Schválené mosty a tunely, byť k jejich stavbě příštích 20 let nedojde, jim už teď zasáhly do vlastnických práv: hodnota pozemku klesne a povolené mají jen drobné stavební úpravy. (o kritice plánu více zde)

Územní plán vyšel draho

Žaloba poputuje ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem, v případě odvolání bude případ posuzovat Nejvyšší správní soud. Zastupitelé přitom s žalobou kvůli plánu počítali už při schvalování.

"Každý právník si může na územním plánu něco najít. Bude to zkrátka boj právníků," pronesl zastupitel Tomáš Jelínek ze spoluvládnoucího sdružení SZSP.

Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS), který za územní plán zodpovídá, kontroverze kolem něj komentoval lakonicky. "Nelze vyhovět všem," poznamenal.

Omezené výběrové řízení

Vedle mostů a tunelů přitom zarazí na územním plánu i další věc, a sice jeho cena. Město za jeho pořízení zaplatilo 34,2 milionu. Přitom srovnatelně velká města pořizovala své nové územní plány za násobně nižší ceny - Liberec za 16, Olomouc za 9 a Pardubice za 6 milionů.

"Cena závisí na rozloze města, počtu obyvatel a územních specifikách. Nejsem si jistý, že Ústí je proti Liberci o tolik specifičtější, že by to vysvětlilo takový rozdíl v ceně," míní David Daduč z iniciativy Stop tunelům.

Oproti zmíněným městům (i dalším, jako je Zlín, Karlovy Vary či Jihlava) navíc Ústí jako jediné vypsalo omezené výběrové řízení namísto otevřeného. Do otevřeného se mohou s nabídkou hlásit všichni zájemci, u omezeného ji mohou předložit jen zájemci vybraní městem.

V řízení zvítězilo Sdružení Arcadis, firma Casua a architekt Petr Vávra. "Prestižní firmy se omezeným řízením vyhýbají. Není transparentní a není jasné, podle jakých požadavků město zhotovitele vybere," dodává Daduč.