Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Činoherák opouští umělecký šéf a dramaturg, herec složil funkci radního

  8:23aktualizováno  8:23
Ze spolku Činoherák Ústí, který udržuje tradici Činoherního studia, odcházejí dva klíčoví lidé zodpovídající za tvůrčí činnost. Soubor na konci sezony opustí umělecký šéf Filip Nuckolls a dramaturg Vladimír Čepek. Další změnou je, že herec Jaroslav Haidler rezignoval na funkci radního pro kulturu.

Filip Nuckolls působil v Činoherním studiu od roku 2005. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Po deseti letech cítíme, že už nemáme divadlo kam posunout,“ říká ke svému odchodu ze souboru Nuckolls, který v Činoherním studiu působil od roku 2005.

„Říká se, že v divadle jsou sedmi až osmiletá období, která jsou nejproduktivnější. Já jsem tu devět let, Filip ještě o rok déle. Myslím, že by to teď měl vzít někdo mladší,“ přidává se Čepek.

Ředitel ústeckého Činoherního studia Vladimír Čepek

Vladimír Čepek odchází do Plzně

Nuckolls bude působit na volné noze, Čepek odchází do Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni. Úvahy o odchodu hlavní tvůrčí síly Činoheráku se rodily od loňského podzimu, rozhodnutí pak padlo na konci roku. Pověřená ředitelka spolku Tereza Silbernaglová přijala konec angažmá Nuckollse s Čepkem věcně.

„Jejich odchod a důvody chápu a plně respektuji. Vedení divadla jsem převzala už v době, kdy to nebylo téma k diskusi, ale věcný záměr. Nebavili jsme se o tom, jestli jít, nebo nejít, ale jak a kdy to udělat, aby to bylo únosné pro všechny strany,“ sdělila.

Uvedli Klub rváčů i Zkrocení zlé ženy

Éra Nuckollse s Čepkem je spjatá s oživením diváckého zájmu o Činoherák, důrazem na identitu regionu při tvůrčí práci a uvedením dvou nejúspěšnějších inscenací posledních let - Klubu rváčů a Zkrocení zlé ženy.

„Emblémem naší tvorby bude Klub rváčů. Vznikal v tak krátké době, že herci dopoledne zkoušeli text, pak rvačku a večer pomáhali kulisákům dělat scénu. To byl nejsilnější tvůrčí zážitek,“ hodnotí Nuckolls.

„Nejsilnější tvůrčí moment pro mě bylo dělání historických inscenací, které se vztahují k tematice Sudet. Ať už to byla inscenace Kde život náš je v půli se svou poutí či 32 hodin mezi psem a vlkem,“ dodává Čepek.

Nuckolls s Čepkem ale profesní vazby s Činoherákem nepřeruší úplně, oba pro něj chtějí každý rok nazkoušet jednu novou adaptaci Williama Shakespeara. Nuckolls pak bude k dispozici jako hostující režisér, Čepek je zase připravený nárazově vypomoct jako dramaturg a být po ruce novému uměleckému šéfovi.

Novým uměleckým šéfem bude Michal Skočovský

Umělecký rozvoj divadla bude od nové sezony garantovat jednatřicetiletý režisér Michal Skočovský, který má za sebou práci na inscenacích v Divadle Na Vinohradech, Národním divadle v Brně či HaDivadle a jenž dokončuje studia na Janáčkově Akademii múzických umění. Jako nástupce si ho vybral sám Nuckolls.

„Čekám, že budu v Ústí dělat kvalitní umění a kvalitní kulturu a že s nejlepším svědomím navážu na slavnou tradici, jak nejlépe dokážu,“ uvedl Skočovský.

Skočovský už s Činoherákem spolupracuje, v lednu soubor v jeho režii uvedl výraznou inscenaci Kopanec.

„Od jeho působení očekávám nový vítr a originální pohled mladší generace, stabilizaci uměleckého souboru a jeho rozšíření o mladé tvůrce. Očekávám, že půjde o další úspěšnou éru v historii činoheráku,“ uvádí ředitelka Silbernaglová.

Soubor má nejistou budoucnost, může ho potopit ANO

Soubor však Skočovský přebírá v době, kdy má před sebou Činoherák nejistou budoucnost. Servisní zaměstnanci jsou ve výpovědi a spolek má peníze jen do konce června.

Ve středu sice rada města schválila Činoheráku dotaci 6,6 milionu korun na druhou půli roku, rozhodující slovo však bude mít 24. června zastupitelstvo. A tam koalice ANO a PRO! Ústí v tomto tématu nemá většinu jistou.

„Jsem na to velmi zvědavý,“ vyhlíží hlasování o dotaci pro spolek dosavadní radní pro kulturu a herec Činoheráku Jaroslav Haidler z PRO! Ústí.

Klíčovým při hlasování o dotaci totiž bude postoj zastupitelů ANO, kteří v otázce podpory Činoheráku nejsou jednotní. Svůj postoj by měli sladit příští týden na zasedání zastupitelského klubu.

„Jednání klubu zastupitelů ANO proběhne 16. června. Bude na něm k řešení i tento bod programu,“ sdělil předseda ANO v Ústí nad Labem Josef Matějka.

Haidler ve čtvrtek rezignuje na funkci radního

Aby Haidler zvýšil šance, že Činoherák dotaci dostane, rozhodl se funkci radního ve čtvrtek opustit. „Doufám, že tento můj krok přispěje k tomu, aby Činoherák finanční podporu od města získal a zůstal neodmyslitelnou součástí Ústí nad Labem,“ uvedl.

Jaroslav Achab Haidler

Jaroslav Haidler rezignuje na funkci radního

Důvodem jeho rezignace byl způsob, jakým dostával Činoherák peníze od města dosud. Rada mu původně schválila na letošní rok dotaci 12 milionů korun, později ale usnesení revokovala a do zastupitelstva předložila jen šestimilionovou dotaci na první pololetí. Zastupitelé ji ale neprojednali, protože jednání bylo přerušeno a při jeho pokračování vedení města bod stáhlo.

Radní pak poslali pět milionů korun do příspěvkové organizace města vedené Haidlerem, který od spolku představení nakupoval, každé zhruba za 71 400 korun. Kvůli podnětu na možné porušení zákona o veřejných zakázkách nyní tento postup prověří antimonopolní úřad.

Haidler připustil, že nejspíš udělal procesní chyby. „Uvědomil jsem si, že téma financování spolku Činoherák jsem měl daleko víc konzultovat se všemi zúčastněnými stranami a zejména s ostatními radními města. Přiznávám rovněž, že jsem dostatečně nedocenil, jak může být při jednání o financování spolku Činoherák vnímán veřejností můj údajný střet zájmů,“ zdůvodnil svou rezignaci.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Najdete na iDNES.cz