Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplice po průtazích získají tomograf, pacienti zatím jezdí do Ústí

  11:53aktualizováno  11:53
Nemocnice v Teplicích získá po dlouhých průtazích počítačový tomograf. Po dvou letech se podařilo dokončit výběrové řízení, které v předchozím případě skončilo pokutou a policejním vyšetřováním. Pacienti kvůli tomu dosud musí za tomografem cestovat do nemocnic v Ústí a Mostě.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Kupní smlouva byla podepsaná. Stanovuje dobu dodání do osmi týdnů od podpisu,“ uvedl mluvčí Krajské zdravotní Jiří Vondra. Lékaři by tak měli na přístroji začít pracovat do poloviny listopadu.

Do soutěže vyhlášené 14. března se přihlásili tři zájemci: Philips, Audioscan a GE Medical Systems. Obálky s nabídkami uchazečů se otevíraly 19. srpna, jediným hodnotícím kritériem byla cena. Vítěznou firmou se 3. září stala společnost GE Medical Systems, která chtěla za dodání přístroje necelých 13 milionů korun.

Tomograf chybí v teplické nemocnici už déle než rok. Předchozí přístroj se rozbil loni na jaře a v omezeném režimu fungoval do listopadu, kdy odešel úplně.

Od té doby chybějící důležitý přístroj komplikuje práci lékařům, kteří musí pacienty posílat do jiných nemocnic. Dopravní sanitky i rychlé záchranky vyrážejí z Teplic do Mostu či Ústí minimálně jednou denně. Převozy pacientů na rentgen přitom blokují vozy pro další nemocné.

„Doplácejí na to především lidé, které vozíme do teplické polikliniky na dialýzu. Ti musejí čekat, až bude volná sanita, abychom je z dialýzy odvezli zpátky domů. Stává se, že čekají i déle než hodinu,“ přiblížil komplikace jeden z řidičů sanitek v sídle záchranky za branou areálu teplické nemocnice.

Tomograf mohl sloužit už dva roky

Nový tomograf přitom mohl být v Teplicích už v roce 2012. Tehdy v listopadu vyhrála tendr na dodání počítačového tomografu firma Siemens, která za něj chtěla 14,8 milionu korun. Druhý v pořadí Philips, který nabídl cenu 15,6 milionu korun, však podal stížnost.

Krajská zdravotní totiž v zadání soutěže přesně nevymezila, zda mají uchazeči uvádět dodání přístroje ve dnech, nebo týdnech. Antimonopolní úřad pak 18. června 2013 soutěže zrušil a Krajská zdravotní musela zaplatit pokutu 10 tisíc a 30 tisíc korun za náklady řízení.

Krajská hospodářská kriminálka navíc obvinila z pletich při zadávání veřejné zakázky všech sedm členů komise, kteří v soutěži rozhodovali o vítězi.

„Je to úplný nesmysl. Vybral se nejlevnější přístroj, soutěž byla zrušená a nic se nekoupilo. Takže kde je úmysl?“ reagoval na obvinění jeden ze stíhaných manažerů Krajské zdravotní Jiří Madar.

V říjnu loňského roku státní zástupce trestní stíhání zrušil. Zdůvodnil to tím, že obvinění padlo předčasně, a policistům vytkl řadu nedostatků. Kriminalisté sice zakázku dál prověřovali, ale letos v dubnu případ nakonec odložili, protože se jim nepodařilo prokázat úmysl členů komise na zakázce se obohatit.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Najdete na iDNES.cz