Věznice Drahonice zavřela 1. května 2013.

Věznice Drahonice zavřela 1. května 2013. | foto: Karel Pešek, MAFRA

Odpor proti běžencům v Drahonicích sílí. Problémů máme dost, píše kraj

  • 8
Starostové z Podbořanska protestují proti záměru ministerstva vnitra zřídit v bývalé věznici v Drahonicích tábor pro uprchlíky. Přidalo se k nim i vedení Ústeckého kraje. Místní podepisují petici, každý den na ni přibudou desítky nových podpisů.

„Petice se rozšířila už do všech jedenácti sídel svazku obcí Podbořansko a také do Chyše, která leží těsně za hranicí našeho a Karlovarského kraje. Začátkem září máme se starosty schůzky a poté budu znát přesnější počet podpisů, určitě jsou jich ale už stovky,“ uvedl starosta Lubence Jiří Chaloupecký.

Věznice je uzavřená už dva roky, vyprázdnila se po Klausově amnestii. Vězeňská služba se ji pokoušela prodat, v dubnu ale nabídku stáhla a stát uvažoval, že věznici opět otevře.

Počátkem srpna ale náměstek ministra vnitra Jiří Nováček prohlásil, že by se Drahonice mohly ještě letos využít jako zařízení pro uprchlíky. Konečné rozhodnutí zatím nepadlo.

„V následujících týdnech bychom se měli se zástupci ministerstva sejít a záměr prodiskutovat. Náš názor je jasný. Určitě nepovolíme,“ zdůraznil Chaloupecký.

Petice se rychle rozšířila z obecních úřadů i do dalších míst, která lidé navštěvují, tedy do restaurací a obchodů.

„Z vize ministerstva nejsme nadšeni, pro region to není krok správným směrem. Pod peticí na obecním úřadě jsou desítky podpisů, archy jsou ale už i třeba v obchodě,“ informoval starosta nedalekého Vroutku Jaromír Kubelka.

Nesouhlasná reakce lidí ho nepřekvapila, lidé mají podle něj strach z islámu. „Největší obava je z jiné náboženské kultury, kterou tito imigranti vyznávají. Vadí jim ale také to, že stát je bude finančně podporovat,“ podotkl Kubelka.

Rada kraje píše Sobotkovi

Starosta sousedního města Kryry Miroslav Brda je smířlivější, navíc míní, že petice nebude mít na rozhodnutí ministerstva velký vliv.

„Je to tři roky, co jsme podepisovali petici, aby se věznice nerušila, dnes podepisujeme další, aby se neobnovovala. Myslím si, že když tam bude stát detenční tábor chtít, tak si ho tam zřídí ,a nikdo s tím nic neudělá. Můj názor na uprchlíky je neutrální, v areálu by stejně museli být pod ostrahou, protože co jsou utečenci v těchto táborech? Svým způsobem také vězni. Co mi vadí víc, jsou milionové a nehospodárné investice do uzavření a následně do obnovení areálu. Jsou to špatná rozhodnutí státu,“ uvedl Brda.

Na stranu místních, kteří se podepisují pod petici, se postavil také krajský úřad. Rada kraje posílá dopis premiérovi a ministrovi vnitra, že se záměrem také nesouhlasí a žádné zařízení pro imigranty na severu Čech nechce.

„Vzhledem k situaci v regionu, kde už tak máme řadu problémových míst, zařízení pro uprchlíky zásadně odmítáme. Situaci by to mohlo ještě zhoršit,“ uvedl hejtman Oldřich Bubeníček.