Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový šéf severočeské ČSSD chce zlepšit její obraz i vztahy se Sobotkou

  18:18aktualizováno  18:18
Novým předsedou ČSSD v Ústeckém kraji se stal šestatřicetiletý místostarosta Štětí Miroslav Andrt. Po svých předchůdcích Petru Bendovi, Arno Fišerovi a Radku Scherferovi krajskou organizaci převzal s kmotrovskou nálepkou. „To se musí změnit,“ říká.

Miroslav Andrt říká, že mezi jeho priority patří prolomení ledů mezi krajskou ČSSD a vedením strany. | foto: ČSSD Štětí

Kam chcete posunout krajskou ČSSD?
Ústecká ČSSD bohužel dostala v minulých letech punc kmotrovské organizace, kde se jen intrikuje, „velrybaří“ a „válcuje“ vnitrostranická opozice. Rád bych z nás toto nelichotivé stigma sňal a distancoval se od takovýchto praktik. Spolu s nově zvolenými členy krajského výkonného výboru hodlám obnovit a zintenzivnit vnitřní komunikaci zdola, to jest především diskusi s jednotlivými místními organizacemi i našimi členy a příznivci zastoupenými v obecních a městských zastupitelstvech. Čeká nás důkladná příprava na nadcházející krajské volby, která se musí především opírat o věcná témata, jež nejvíce trápí naše spoluobčany.

Šéf krajské ČSSD je vysoká funkce. Kde se ve vás vzala tahle ambice?
Post krajského předsedy beru jako příležitost pro změnu - a pokud má být tato změna věrohodná, musí být věrohodný i její nositel. Troufám si tvrdit, že nejsem nikterak spjat s předchozími ani stávajícími kontroverzními osobami a zavázán jsem maximálně voličům. Neprovázejí mě žádné finanční ani soudní kauzy a nemám rovněž žádné podnikatelské záměry ani aktivity. Opírám se především o zkušenosti z komunální úrovně, kde je člověk v každodenním a bezprostředním kontaktu s občany.

Severočeská ČSSD byla vždy silná, na druhé straně také problémová. Jaká je podle vás nyní?
Jsem přesvědčen, že v desítkách místních organizací ČSSD Ústeckého kraje je řada schopných členů, již věří ideálům sociálnědemokratického hnutí a kteří pro ně hodlají i něco udělat a obětovat. Mnozí z nich působí v zastupitelstvech obcí a měst, ale i v celé řadě neziskových organizací a spolků, kde často nezištně pracují pro blaho ostatních. Takoví lidé by měli dostat příležitost se prosadit na úkor všech prospěchářů a kariéristů sledujících jen své osobní zájmy. Shrnu-li to, tak má severočeská ČSSD velký lidský potenciál, jen je potřeba ho v dobrém maximálně „vytěžit“.

Vztahy se Sobotkovým vedením nebyly v posledních letech nejlepší, změní se to?
Je velmi nešťastné, pokud vázne komunikace mezi jedním z klíčových krajů republiky a centrální úrovní v Praze, navíc v době, kdy je naše stranické vedení významně zastoupeno ve vládě. Samosebou patří toto pomyslné prolomení ledů mezi mé priority. Chci v té souvislosti využít i znalostí a kontaktů získaných v rámci vnitrostranického vzdělávání, které jsem před dvěma lety absolvoval pod záštitou Masarykovy demokratické akademie. Tu odborně garantoval právě předseda Bohuslav Sobotka a jeho nynější šéf poradců Vladimír Špidla.

Máte analýzu toho, co je třeba udělat jinak, aby v krajských volbách zase neporazili ČSSD komunisté a v parlamentních ANO?
Nemám v tuto chvíli v ruce žádnou analýzu, ale každému člověku, jenž aspoň trochu sleduje politické dění, jsou hlavní příčiny úpadku ČSSD v našem kraji známy. Především je to arogance a sebezahleděnost některých našich čelných představitelů, kteří nejsou ochotni připustit vlastní chyby a včas odejít. Pokud budou nadále povyšovány zájmy jednotlivců nad zájmy celku, pak se můžeme skutečně odporoučet do propadliště dějin. A co udělat jinak? Především se zaměřit na řešení palčivých problémů Ústeckého kraje a zároveň vytipovat nekontroverzní a věrohodné osobnosti, za nimiž je vidět kus odvedené práce a aktivity ve veřejném zájmu.

Máte už takové osobnosti vytipované?
Již jsem to naznačil - dílem se dá stavět na úspěšných politicích z komunální úrovně, dílem se chceme zaměřit na osobnosti s vysokým společenským kreditem a dosavadními výsledky. Také to musí být osobnosti komunikativní a otevřené, které se nebudou před veřejností zavírat za dveřmi svých kanceláří. Říkat jména je v tuto chvíli zatím předčasné, ale bude to mimo jiné záležitost už letošního roku s takovým vytipováním začít.

Jaký je podle vás Miloš Zeman prezident?
Především je svůj, ať v dobrém, nebo špatném. Všem, co ho volili, muselo být jasné, že na tento úřad vnese diametrálně něco jiného, než tam vnášel Václav Havel nebo Václav Klaus. On si tím zřejmě splnil svůj sen, že téměř zkompletoval podobně jako pan Klaus sbírku nejvyšších ústavních funkcí, a tím pádem se chová a jedná tak, že nemá co ztratit. Pro mě tak pomyslně uzavírá onu polistopadovou éru „strůjců transformace“, a to opět jak v dobrém tak špatném.

Jak se díváte na sankce proti Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině?
Osobně nemám z celé té situace vůbec dobrý pocit. Navíc sankce proti Rusku spíše poškozují naši ekonomiku a naše podniky než ty ruské - je to jako okopávat kotníky Goliášovi. Dále v tom vidím velké selhání zahraniční politiky EU, která bohužel stále nehraje rovnocennou roli s USA, Ruskem nebo nově s Čínou. Naši - myslím evropští - politici by si měli uvědomit, že Rusko zkrátka patří víc do Evropy než třeba USA - ať už geograficky, nebo historicky - a podle toho s ním také jednat. Dokud se nevymaníme z nadvlády nadnárodního kapitálu, jenž často stojí v pozadí řady konfliktů a uměle navozovaných krizí, budou se jakékoliv dílčí snahy národních vlád míjet účinkem.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Rybáři dostali výpověď z jezera na golfovém hřišti, byly na ně stížnosti

Golfové hřiště s vodní plochou ve Všebořicích.

O trofejní rybářský revír přijdou koncem roku ústečtí rybáři. Od společnosti CZ Golf Investment, s níž měli smlouvu o...

Najdete na iDNES.cz