Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nový šéf severočeské ČSSD chce zlepšit její obraz i vztahy se Sobotkou

  18:18aktualizováno  18:18
Novým předsedou ČSSD v Ústeckém kraji se stal šestatřicetiletý místostarosta Štětí Miroslav Andrt. Po svých předchůdcích Petru Bendovi, Arno Fišerovi a Radku Scherferovi krajskou organizaci převzal s kmotrovskou nálepkou. „To se musí změnit,“ říká.

Miroslav Andrt říká, že mezi jeho priority patří prolomení ledů mezi krajskou ČSSD a vedením strany. | foto: ČSSD Štětí

Kam chcete posunout krajskou ČSSD?
Ústecká ČSSD bohužel dostala v minulých letech punc kmotrovské organizace, kde se jen intrikuje, „velrybaří“ a „válcuje“ vnitrostranická opozice. Rád bych z nás toto nelichotivé stigma sňal a distancoval se od takovýchto praktik. Spolu s nově zvolenými členy krajského výkonného výboru hodlám obnovit a zintenzivnit vnitřní komunikaci zdola, to jest především diskusi s jednotlivými místními organizacemi i našimi členy a příznivci zastoupenými v obecních a městských zastupitelstvech. Čeká nás důkladná příprava na nadcházející krajské volby, která se musí především opírat o věcná témata, jež nejvíce trápí naše spoluobčany.

Šéf krajské ČSSD je vysoká funkce. Kde se ve vás vzala tahle ambice?
Post krajského předsedy beru jako příležitost pro změnu - a pokud má být tato změna věrohodná, musí být věrohodný i její nositel. Troufám si tvrdit, že nejsem nikterak spjat s předchozími ani stávajícími kontroverzními osobami a zavázán jsem maximálně voličům. Neprovázejí mě žádné finanční ani soudní kauzy a nemám rovněž žádné podnikatelské záměry ani aktivity. Opírám se především o zkušenosti z komunální úrovně, kde je člověk v každodenním a bezprostředním kontaktu s občany.

Severočeská ČSSD byla vždy silná, na druhé straně také problémová. Jaká je podle vás nyní?
Jsem přesvědčen, že v desítkách místních organizací ČSSD Ústeckého kraje je řada schopných členů, již věří ideálům sociálnědemokratického hnutí a kteří pro ně hodlají i něco udělat a obětovat. Mnozí z nich působí v zastupitelstvech obcí a měst, ale i v celé řadě neziskových organizací a spolků, kde často nezištně pracují pro blaho ostatních. Takoví lidé by měli dostat příležitost se prosadit na úkor všech prospěchářů a kariéristů sledujících jen své osobní zájmy. Shrnu-li to, tak má severočeská ČSSD velký lidský potenciál, jen je potřeba ho v dobrém maximálně „vytěžit“.

Vztahy se Sobotkovým vedením nebyly v posledních letech nejlepší, změní se to?
Je velmi nešťastné, pokud vázne komunikace mezi jedním z klíčových krajů republiky a centrální úrovní v Praze, navíc v době, kdy je naše stranické vedení významně zastoupeno ve vládě. Samosebou patří toto pomyslné prolomení ledů mezi mé priority. Chci v té souvislosti využít i znalostí a kontaktů získaných v rámci vnitrostranického vzdělávání, které jsem před dvěma lety absolvoval pod záštitou Masarykovy demokratické akademie. Tu odborně garantoval právě předseda Bohuslav Sobotka a jeho nynější šéf poradců Vladimír Špidla.

Máte analýzu toho, co je třeba udělat jinak, aby v krajských volbách zase neporazili ČSSD komunisté a v parlamentních ANO?
Nemám v tuto chvíli v ruce žádnou analýzu, ale každému člověku, jenž aspoň trochu sleduje politické dění, jsou hlavní příčiny úpadku ČSSD v našem kraji známy. Především je to arogance a sebezahleděnost některých našich čelných představitelů, kteří nejsou ochotni připustit vlastní chyby a včas odejít. Pokud budou nadále povyšovány zájmy jednotlivců nad zájmy celku, pak se můžeme skutečně odporoučet do propadliště dějin. A co udělat jinak? Především se zaměřit na řešení palčivých problémů Ústeckého kraje a zároveň vytipovat nekontroverzní a věrohodné osobnosti, za nimiž je vidět kus odvedené práce a aktivity ve veřejném zájmu.

Máte už takové osobnosti vytipované?
Již jsem to naznačil - dílem se dá stavět na úspěšných politicích z komunální úrovně, dílem se chceme zaměřit na osobnosti s vysokým společenským kreditem a dosavadními výsledky. Také to musí být osobnosti komunikativní a otevřené, které se nebudou před veřejností zavírat za dveřmi svých kanceláří. Říkat jména je v tuto chvíli zatím předčasné, ale bude to mimo jiné záležitost už letošního roku s takovým vytipováním začít.

Jaký je podle vás Miloš Zeman prezident?
Především je svůj, ať v dobrém, nebo špatném. Všem, co ho volili, muselo být jasné, že na tento úřad vnese diametrálně něco jiného, než tam vnášel Václav Havel nebo Václav Klaus. On si tím zřejmě splnil svůj sen, že téměř zkompletoval podobně jako pan Klaus sbírku nejvyšších ústavních funkcí, a tím pádem se chová a jedná tak, že nemá co ztratit. Pro mě tak pomyslně uzavírá onu polistopadovou éru „strůjců transformace“, a to opět jak v dobrém tak špatném.

Jak se díváte na sankce proti Rusku kvůli konfliktu na Ukrajině?
Osobně nemám z celé té situace vůbec dobrý pocit. Navíc sankce proti Rusku spíše poškozují naši ekonomiku a naše podniky než ty ruské - je to jako okopávat kotníky Goliášovi. Dále v tom vidím velké selhání zahraniční politiky EU, která bohužel stále nehraje rovnocennou roli s USA, Ruskem nebo nově s Čínou. Naši - myslím evropští - politici by si měli uvědomit, že Rusko zkrátka patří víc do Evropy než třeba USA - ať už geograficky, nebo historicky - a podle toho s ním také jednat. Dokud se nevymaníme z nadvlády nadnárodního kapitálu, jenž často stojí v pozadí řady konfliktů a uměle navozovaných krizí, budou se jakékoliv dílčí snahy národních vlád míjet účinkem.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz