Ředitel ústecké zoologické zahrady Jiří Bálek

Ředitel ústecké zoologické zahrady Jiří Bálek | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Točil večerníčky, teď řídí zoo v Ústí. Zaměří ji na jihovýchodní Asii

  • 0
Nový ředitel ústecké zoologické zahrady Jiří Bálek se chce zaměřit na faunu jihovýchodní Asie. V ústecké zoo získal před 32 lety své první zaměstnání, známý je ale především jako kameraman zvířecích večerníčků režiséra Václava Chaloupka a autor cestopisných reportáží.

„Vše je jednou poprvé, nikdo se ředitelem zoo nenarodil. Většina ředitelů českých zoo, co znám, nepůsobila před svým nástupem ve vysokých manažerských funkcích. Za mnohem důležitější považuji znalost prostředí ústecké i jiných zoo a životní zkušenosti,“ říká Bálek.

Jiří Bálek

Absolvoval ústecké gymnázium a poté v Praze dvouletou nástavbu chovatel cizokrajných zvířat.

Své první zaměstnání před 32 lety získal právě v ústecké zoo, kde pracoval v kulturně výchovném oddělení.

Mimo jiné také působil jako kameraman České televize, pracoval v magazínu Koktejl a dnes má svou vlastní televizi Lemuria TV.

Ředitelem ústecké zoo se stal 1. března, v květnu oslaví padesátiny.

Jste častým návštěvníkem ústecké zoo?
Jako rodilý Ústečák jsem byl v naší zoo od malička skoro pořád. Jako středoškolák jsem pak pomáhal chovatelům při víkendových službách na exotáriu i na jiných úsecích. A ústecká zoo byla i mým prvním zaměstnáním. Pokud jednou pracujete v zoo a propadnete tomu, stane se to pro vás srdeční záležitostí. I když jsem se později zatoulal pracovně jinam, pořád jsem se do ní rád vracel a rád spolupracoval.

Ve své koncepci jste psal, že rozvoj zoo byl v posledních letech na okraji zájmu. V čem tedy podle vás zoo nejvíce stagnovala?
Stagnovala v rozvoji. Poslední nový pavilon byl otevřen před deseti lety. Obrovský dluh, odhadem kolem 80 milionů, máme v zanedbané údržbě. V podstatě na cokoliv se podíváte, to volá po rekonstrukci. Zatímco mnoho jiných srovnatelných českých zahrad otevíralo nové pavilony a expozice, podívejme se třeba do Plzně, Ostravy či Zlína, v Ústí se rozpadalo exotárium, pavilon opic, antilopárna, pavilon žiraf a nosorožců, nevyhovující je bornejský pavilon, tristní je ustájení vzácných oslů somálských…

Podle poslední výroční zprávy za rok 2013 byla hospodářská bilance zoo plus 66 tisíc. Je to výsledek, který takovému typu a velikosti zoo odpovídá?
Ústecká zoo, jako příspěvková organizace, je z principu neziskovou. Vše, co vydělá v doplňkové činnosti, prodejem suvenýrů či pronájmy, jde do hlavní činnosti, tedy toho, co lze shrnout pod základní funkci moderních zoo - chov zejména vzácných a ohrožených zvířat, vzdělávání, výzkum a relaxace obyvatel. Tedy účelem hospodaření není vytvoření zisku. Mnohem důležitější ukazatel je soběstačnost - poměr vlastních příjmů, zejména ze vstupného, ale i z doplňkové činnosti, k dotacím od zřizovatele.

Jak jste také uváděl v koncepci, ústecká zoo má nejnižší soběstačnost v rámci Unie českých a slovenských zahrad. Jak si to vysvětlujete?
Soběstačnost ústecké zoo v roce 2014 byla 31 procent. Je to jedno z nejnižších čísel mezi českými zoo. Většina z nich se pohybuje mezi 40 a 70 procenty soběstačnosti. Nízká soběstačnost úzce souvisí s nízkými příjmy a ty zase úzce souvisejí s nízkou návštěvností. Tu máme také jednu z nejnižších. Pokud chceme toto číslo změnit, musíme přilákat více návštěvníků. Spokojených návštěvníků, protože to je pro nás nejlepší reklama. Měli bychom se určitě dostat nad 40 procent, budu-li se zatím držet při zemi.

Jako jeden z receptů na zvýšení návštěvnosti uvádíte, že lze nabídnout vstupenky, které by vstup do zoo propojily s dalšími službami v Ústí, třeba s návštěvou muzea či obědem na Větruši. Fungují podobné balíčky i v jiných zoo v Česku?
Bývají různé vzájemné slevy na vstupném, například zoo Dvůr Králové a Kuks. Přímo tento nápad jsem zatím u jiné zoo neobjevil, čímž nevylučuji, že existuje. Moje představa je zkusit ho zejména pro „přespolní“ a pro turisty z Německa.

Zoo chcete zaměřit na faunu jihovýchodní Asie, z tohoto důvodu hodláte zoo zapojit do sdružení SEAZA. Jak bude těžké zoo začlenit a co členství v tomto sdružení zahradě přinese?
Do sdružení SEAZA jsme odeslali přihlášku a nyní budeme čekat na přijetí mezi přidružené členy, řádným členem se může stát jen zoo sídlící v jihovýchodní Asii. Pochopitelně jsme museli zaslat i podrobné údaje o naší zoo, zejména o zapojení do záchranných programů a též projektů in-situ. Ty máme od dubna dokonce dva, vedle dlouholetého projektu Pesisir Balikpapan na Borneu nyní podporujeme i výzkum a ochranu nártounů filipínských projektem Tarsius. Takže v oblasti jihovýchodní Asie vlastně už působíme. Spolupráce s tamními zoologickými zahradami nám může pomoci v zapojení do chovných programů vzácných asijských zvířat.

V čem tkví z návštěvnického hlediska přednost toho, že se zoo bude soustředit na faunu jihovýchodní Asie, a jak dlouho by tato proměna zoo mohla trvat?
V Ústeckém kraji jsou tři zoo, a pokud chceme obstát, musíme návštěvníkům přinést něco jiného. Specializace je cestou, jak zoo odlišit. Naše zoo by se měla specializovat na takzvané hotspoty biodiverzity, tedy místa s největší druhovou rozmanitostí. A tím nejdůležitějším je právě jihovýchodní Asie. Proměna bude trvat mnoho let, ale první novinky návštěvníci najdou již letos.