Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zoo v Ústí povede exředitel děčínské zahrady. Kritici města to čekali

  14:52aktualizováno  14:52
Novým ředitelem ústecké zoologické zahrady se stane někdejší dlouholetý šéf děčínské zoo Lubomír Moudrý. Do funkce ho jmenovala rada města a nastoupí k 1. lednu, kdy zoo převezme od prozatímního ředitele Bořka Voráče, jenž zahradu vede dočasně od října po odvolaném Jiřím Bálkovi.

Lubomír Moudrý vedl děčínskou zoo v letech 1992 až 2007. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Podle náměstka primátorky Jiřího Madara (UFO), který zároveň předsedal výběrové komisi, byl Moudrý zvolen jednomyslně.

„Podle toho, jak vytvořil koncepci, vypracoval generel, nesliboval nesplnitelné, tak to určitě bude člověk na správném místě a konečně snad na delší dobu,“ poznamenal Madar.

Koncepce nového ředitele je podle něj zaměřená jak na zoologickou část, tak na odpočinkové aktivity pro návštěvníky. „Je zpracovaná tak, aby zoo byla atraktivní, aby se zvedla návštěvnost, na druhé straně vypíchl i odbornou část, spolupráci se zahraničními zahradami, s nimiž on osobně spolupracuje,“ podotkl Madar.

Stejně mluví i další člen komise, exředitel zoo Tomáš Kraus. „Je to člověk s vysokou mírou kompetencí. Z velké části vybudoval a úspěšně řídil děčínskou zoo, má výborné národní i mezinárodní kontakty a v neposlední řadě v ústecké zoo kdysi začínal,“ řekl Kraus.

Moudrý vedl děčínskou zoo v letech 1992 až 2007.

Změna ve vedení zoo vyvolává pochybnosti

Jiřího Bálka radní odvolali v říjnu kvůli údajnému manažerskému selhání. Podle opozice šlo ale jen o odstranění dalšího člověka nepohodlného pro novou vládu sestavenou na radnici po červnovém puči (o podivném odvolání Bálka zde).

Výběrové řízení, ve kterém vyhrál Moudrý, pak zpochybnila Unie českých a slovenských zoologických zahrad, která se od něj již v průběhu distancovala. Její prezident Miroslav Bobek to zdůvodnil schůzkou mezi zástupci města a výběrovou komisí, u níž byl i Moudrý.

Schůzku svolal Voráč, podle něj šlo jen o setkání s přáteli. Že výběrové řízení vyhraje právě Moudrý, tak oponenti města očekávali.

Moudrý chce, aby lidé do zoo nechodili jen kvůli zvířatům

Moudrý řekl, že se chce soustředit mimo jiné na to, aby zoo přitahovala návštěvníky nejen kvůli zvířatům.

„Nemusí to být jen o tom stavět nové expozice, i když průzkumy ukazují, že každá nová expozice ty návštěvníky generuje. Ale je to jako s každou novou věcí. Lidé si zvyknou a za rok řeknou, že tam nic jiného není. Lidé přijdou do zahrady hlavně kvůli tomu, aby si odpočinuli,“ míní Moudrý.

Nový ředitel chce zoo připravit i na možné čerpání dotačních či grantových peněz, spolupracovat přitom bude s odborníky z Česka i zahraničí.

„Je potřeba provést důkladnou analýzu toho, co tam je dneska. Technického stavu, expozičního stavu i estetického pohledu na expozice, protože se stavěly v 70. 80. letech. Dnes máme jinou dobu, proto jsem si vyhradil prostor pro to, aby to proběhlo. Chceme se i připravit se na okamžik, kdy budou k dispozici peníze a být připraveni,“ dodal Moudrý.

Radní ve středu také jmenovali dozorčí radu, která bude na zoo dohlížet. Budou v ní tři exředitelé, kromě Krause a Voráče také Václav Poživil, a doplní je ještě radní Yveta Tomková a opoziční zastupitel Martin Mata.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz