Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Milešovka se nesmí stát pouťovou atrakcí, říká nový provozovatel

  8:26aktualizováno  8:26
Žádný luxusní horský hotel s lanovkou, spíše jednoduchá ubytovna po vzoru tatranských nocležen. Takovou představu má o Milešovce a její turistické chatě nový provozovatel.

Milešovka | foto: Karel Pešek, MAFRA

Zájem o vedení ztrátového podniku na nejvyšším vrcholu Českého středohoří mělo 14 subjektů, do výběrového řízení se však nakonec přihlásil jediný z nich. Otevřít chce 11. března.

Chatu s restaurací dosud provozoval komunální podnik KS Velemín vlastněný obcí, od počátku týdne ji už řídí společnost Milešovka zastoupená Danielem Pitkem a Danielem Vítem.

„Předali jsme chatu novým provozovatelům. Nyní už je na nich, aby se vypořádali se všemi riziky podniku,“ uvedl starosta Velemína Petr Křivánek.

Provoz chaty má svá úskalí

Objekt vlastněný ministerstvem obrany má obec od roku 2011 v dlouhodobém pronájmu, provoz restaurace byl však nad její síly. V roce 2014 skončil se ztrátou 240 tisíc korun.

Velmi nákladný je tam například dovoz pitné i užitkové vody prostřednictvím nákladní lanovky, která je ve vlastnictví Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

„Za dovoz 200 litrů vody je účtováno 150 korun bez DPH, čímž se užitková voda stává nejdražší tekutinou na Milešovce,“ ozřejmil starosta jeden z důvodů, proč se obec rozhodla provozování chaty nabídnout soukromníkům.

Nákladnost provozu nakonec odradila také většinu ze čtrnácti původních zájemců. Někteří třeba nevěděli, že na 836,5 metru vysoký vrchol nevede silnice, nebo že vytápění je tam možné jen elektřinou. Zplodiny z tuhých paliv by totiž ovlivňovaly měřicí přístroje sousední observatoře.

„Věřím, že provoz zvládneme. Nepotřebuji na něm vydělat, ale nechci ani prodělat,“ řekl Daniel Pitek, který se angažuje také v Milešovském spolku přátel přírody a v okolí Milešovky vlastní na 600 hektarů půdy, na niž vrací ovocné sady.

Provoz restaurace má řídit počasí

Problémem minulého vedení restaurace byla podle nových provozovatelů malá flexibilita.

„Zaměstnanci obce byli v restauraci od 9 do 16 hodin bez ohledu na počasí. Když byla mlha a v lokále ani noha, běžel tu plat třem lidem. A když bylo naopak krásně a kopec byl plný turistů, tak to v půl čtvrté začali vyhánět ven a zavřeli hospodu,“ poznamenal Pitek.

Restauraci chce proto řídit s mnohem větším ohledem na počasí. „Když bude ošklivě, bude v ní jen jeden člověk. Při hezkém počasí bude naopak otevřeno, dokud budou na Milešovce lidé. To je rozdíl mezi obecním či státním a soukromým sektorem,“ dodal Pitek.

V nově otevřené turistické chatě nebude pouze občerstvení, zdejší restauraci doplní i ekologicko-informační centrum, které bude propagovat krajinu Českého středohoří.

„Když už lidé vystoupají na vrchol, měli by se tam dozvědět zajímavosti o Milešovce a jejím okolí. Návštěvníci získají informace o způsobu ochrany tamní přírody, ale nabídneme i průvodcovské služby. To proto, aby mohli po okolí vyrážet s odborníkem na botaniku, ornitologii nebo entomologii,“ uvádí Pitek.

Nahoru se nedá vyjet autem, pochvalují si nájemci chaty

V chatě se budou konat také přednášky, představovat tam ale chtějí i lokální potraviny nebo tipy na ubytování v okolí. „S nabídkou výletů oslovíme školy a seniorské organizace. Je důležité, aby to na Milešovce žilo i mimo víkendy,“ doplnil.

Noví provozovatelé naopak nejsou nakloněni myšlence zřízení kvalitnějšího ubytování, jak o tom uvažoval Velemín.

„Jejich projekt byl megalomanský, počítal se 40 až 60 pokoji. Vynutil by si vybudování vodovodu a později možná i lanovky, což by zničilo ducha místa,“ upozornil Pitek.

Milešovka je podle něj jedním z mála vrcholů, který si zachoval skutečně horský charakter.

Mimo jiné i proto, že se na něj nedá vyjet autem. „Na Milešovku musíte vyšlapat po svých, pocítit ji na vlastní kůži. Hotelem a lanovkou by se z toho stala pouťová atrakce a takový turismus tu nechceme,“ dodal Pitek.

Zcela dostačující podle něj bude jednoduchá ubytovna po vzoru tatranských nocležen.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Najdete na iDNES.cz