Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Severočeskou ODS má z krize vyvést náměstek Krajské zdravotní Fiala

  10:19aktualizováno  10:19
ODS v Ústeckém kraji má téměř po třech měsících nového předsedu. Stal se jím ekonomický náměstek Krajské zdravotní a šéf strany na Teplicku Petr Fiala. Ve funkci nahradil poslance a bývalého primátora Ústí nad Labem Jana Kubatu.

Novým předsedou severočeské ODS se stal ekonomický náměstek Krajské zdravotní Petr Fiala, na snímku vlevo při podpisu smlouvy o spolupráci s ČSSD po krajských volbách v roce 2004 ve společnosti známých tváří - Jaroslava Foldyny, Jiřího Šulce, Aleše Řebíčka a Petra Bendy. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Můj úkol je, aby všichni členové ODS dokázali prosazovat to, co je skutečnou dlouhodobou politikou naší strany, a ne abychom sklouzávali do zájmově-skupinových efektů," reagoval po svém zvolení Fiala.

Fiala v Krajské zdravotní

V Krajské zdravotní působil Fiala pět let jako člen představenstva, od června loňského roku zastává v managementu firmy lukrativní post náměstka pro ekonomiku a personální řízení.

Platy náměstků v Krajské zdravotní, která se potýká s četnými problémy, se podle informací z firmy pohybují kolem 150 tisíc korun měsíčně.

Řídícím orgánem Krajské zdravotní je představenstvo, které je v současnosti složené z členů krajské koalice ČSSD a KSČM.

Fiala přesto vylučuje, že by byl svou pozicí v Krajské zdravotní současné koalici zavázán.

"Ohledně toho, co prosazujeme v rámci zastupitelstva kraje, chci ubezpečit, že mě se představenstvo žádným způsobem na nic neptá," podotkl Fiala.

"Města, kraje a stát nemají podnikat a nemají se plést občanům do soukromí," popsal svou vizi.

Fiala nepřebírá krajskou ODS v nejlepší kondici. Přechozí šéf Jan Kubata odstoupil v lednu kvůli fiasku v krajských volbách, vývoji na ústeckém magistrátu a potížím se stavbou svého domu.

V loňských krajských volbách spadla podpora občanských demokratů v Ústeckém kraji na necelých deset procent, současná pozice ODS na radnicích je pak výrazně slabší než v předchozích letech.

"Hlavním úkolem nového předsedy bude získat důvěru lidí, kteří politice ODS nevěří a odklání se od ní," podotkl Vladislav Raška, který také ohlásil kandidaturu na předsedu, ale na sněmu se jí vzdal.

Raška v této souvislosti hovořil především o tom, že voliče do značné míry provokuje, že veřejné zakázky či dotace často získávají firmy členů ODS. "Je to kruciální otázka, která lidi štve a diskredituje politiku," řekl k tomu Raška.

Zakázky Fiala zlehčuje

"To, co musí strana v kraji udělat, je zbavit se vazeb na kvazipodnikatele, jejichž ekonomickým zdrojem je přístup k veřejným zakázkám," uvažuje o jednom z receptů na oživení politolog Daniel Kroupa.

Čerstvý krajský předseda Fiala se však k tomuto tématu staví spíše zdrženlivě. "Veřejné zakázky posuzují komise a ty nezkoumají politickou příslušnost majitelů firem," tvrdí.

Podle něj lidem nejvíce vadí, že se ODS nedrží základů své politiky. "Co víme ze setkávání s voliči, tak oni jednoznačně říkají, že musíme prosazovat, co máme v programu, a ne dělat praktickou politiku jinou," uvedl.

Jako příklad zmínil dlouholetou baštu ODS v Teplicích, kde dvě desetiletí vládne populární Jaroslav Kubera. Ten razí recept minima vyhlášek omezujících občany, žádné podnikání ve formě městských firem s dosazenými politiky v čele či odstup vůči dotačním kšeftům.

Fiala býval náměstkem hejtmana s podporou ČSSD

Na prosazení své vize Fiala nebude mít moc času. Jeho mandát trvá jen do ledna příštího roku. Pokud by chtěl mít jako šéf krajské ODS pod dohledem komunální či senátní volby v příštím roce, musel by svou funkci obhájit.

Pozice Fialy navíc není příliš silná. Ze 74 delegátů pro něj na sněmu hlasovalo jen 44, zbytek hlasů obdržel jeho protikandidát, trmický zastupitel Tomáš Kraus. Ten se omezil na velice stručnou reakci.

"Úkolem každého nového předsedy je udělat vše pro to, aby ODS byla úspěšná," řekl Kraus.

Petr Fiala působí v regionální politice dlouhá léta, v letech 2004 až 2008 býval náměstkem hejtmana. Je současně jedním z ideových otců Krajské zdravotní, akciové společnosti Ústeckého kraje, která spravuje pět největších severočeských nemocnic.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz