Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Severočeskou ODS má z krize vyvést náměstek Krajské zdravotní Fiala

  10:19aktualizováno  10:19
ODS v Ústeckém kraji má téměř po třech měsících nového předsedu. Stal se jím ekonomický náměstek Krajské zdravotní a šéf strany na Teplicku Petr Fiala. Ve funkci nahradil poslance a bývalého primátora Ústí nad Labem Jana Kubatu.

Novým předsedou severočeské ODS se stal ekonomický náměstek Krajské zdravotní Petr Fiala, na snímku vlevo při podpisu smlouvy o spolupráci s ČSSD po krajských volbách v roce 2004 ve společnosti známých tváří - Jaroslava Foldyny, Jiřího Šulce, Aleše Řebíčka a Petra Bendy. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Můj úkol je, aby všichni členové ODS dokázali prosazovat to, co je skutečnou dlouhodobou politikou naší strany, a ne abychom sklouzávali do zájmově-skupinových efektů," reagoval po svém zvolení Fiala.

Fiala v Krajské zdravotní

V Krajské zdravotní působil Fiala pět let jako člen představenstva, od června loňského roku zastává v managementu firmy lukrativní post náměstka pro ekonomiku a personální řízení.

Platy náměstků v Krajské zdravotní, která se potýká s četnými problémy, se podle informací z firmy pohybují kolem 150 tisíc korun měsíčně.

Řídícím orgánem Krajské zdravotní je představenstvo, které je v současnosti složené z členů krajské koalice ČSSD a KSČM.

Fiala přesto vylučuje, že by byl svou pozicí v Krajské zdravotní současné koalici zavázán.

"Ohledně toho, co prosazujeme v rámci zastupitelstva kraje, chci ubezpečit, že mě se představenstvo žádným způsobem na nic neptá," podotkl Fiala.

"Města, kraje a stát nemají podnikat a nemají se plést občanům do soukromí," popsal svou vizi.

Fiala nepřebírá krajskou ODS v nejlepší kondici. Přechozí šéf Jan Kubata odstoupil v lednu kvůli fiasku v krajských volbách, vývoji na ústeckém magistrátu a potížím se stavbou svého domu.

V loňských krajských volbách spadla podpora občanských demokratů v Ústeckém kraji na necelých deset procent, současná pozice ODS na radnicích je pak výrazně slabší než v předchozích letech.

"Hlavním úkolem nového předsedy bude získat důvěru lidí, kteří politice ODS nevěří a odklání se od ní," podotkl Vladislav Raška, který také ohlásil kandidaturu na předsedu, ale na sněmu se jí vzdal.

Raška v této souvislosti hovořil především o tom, že voliče do značné míry provokuje, že veřejné zakázky či dotace často získávají firmy členů ODS. "Je to kruciální otázka, která lidi štve a diskredituje politiku," řekl k tomu Raška.

Zakázky Fiala zlehčuje

"To, co musí strana v kraji udělat, je zbavit se vazeb na kvazipodnikatele, jejichž ekonomickým zdrojem je přístup k veřejným zakázkám," uvažuje o jednom z receptů na oživení politolog Daniel Kroupa.

Čerstvý krajský předseda Fiala se však k tomuto tématu staví spíše zdrženlivě. "Veřejné zakázky posuzují komise a ty nezkoumají politickou příslušnost majitelů firem," tvrdí.

Podle něj lidem nejvíce vadí, že se ODS nedrží základů své politiky. "Co víme ze setkávání s voliči, tak oni jednoznačně říkají, že musíme prosazovat, co máme v programu, a ne dělat praktickou politiku jinou," uvedl.

Jako příklad zmínil dlouholetou baštu ODS v Teplicích, kde dvě desetiletí vládne populární Jaroslav Kubera. Ten razí recept minima vyhlášek omezujících občany, žádné podnikání ve formě městských firem s dosazenými politiky v čele či odstup vůči dotačním kšeftům.

Fiala býval náměstkem hejtmana s podporou ČSSD

Na prosazení své vize Fiala nebude mít moc času. Jeho mandát trvá jen do ledna příštího roku. Pokud by chtěl mít jako šéf krajské ODS pod dohledem komunální či senátní volby v příštím roce, musel by svou funkci obhájit.

Pozice Fialy navíc není příliš silná. Ze 74 delegátů pro něj na sněmu hlasovalo jen 44, zbytek hlasů obdržel jeho protikandidát, trmický zastupitel Tomáš Kraus. Ten se omezil na velice stručnou reakci.

"Úkolem každého nového předsedy je udělat vše pro to, aby ODS byla úspěšná," řekl Kraus.

Petr Fiala působí v regionální politice dlouhá léta, v letech 2004 až 2008 býval náměstkem hejtmana. Je současně jedním z ideových otců Krajské zdravotní, akciové společnosti Ústeckého kraje, která spravuje pět největších severočeských nemocnic.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Najdete na iDNES.cz