Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chci uklidnit ANO, ne spekulovat o koalici, říká nový šéf hnutí v Ústí

  14:18aktualizováno  14:18
Hnutí ANO v Ústí nad Labem zvolilo novým předsedou 68letého ústeckého zastupitele Josefa Matějku. Vystřídal Pavla Štěpaře, který je ve městě radním. Někteří zastupitelé ANO v Ústí hlasují s opozicí a mluví se o tom, že chtějí pohřbít koalici s hnutím PRO! Ústí a spojit se s bývalými vládci města.

Josef Matějka je vlastníkem betonářské společnosti CS-Beton ve Velkých Žernosekách. | foto: archiv Josefa Matějky

Jsou spory v ústeckém ANO zažehnány?
Určitě ne. Vždyť uběhlo pouhých pár dní od sněmu, kde došlo ke změnám. Důležité je, že je připraven k realizaci program rozhovorů se členy jiného názorového proudu, kde budeme při vzájemné komunikaci hledat potřebnou shodu.

Josef Matějka

Narodil se 9. 10. 1947 v Děčíně.

Vystudoval ČVUT, Fakultu stavební v Praze.

Od roku 1973 pracoval v podniku Pozemní stavby Ústí nad Labem, v roce 1988 přešel do podniku Prefa, ve kterém od roku 1990 působil jako ředitel.

Od roku 1993 zastával pozici ředitele společnosti CS-Beton ve Velkých Žernosekách, kterou založila jeho manželka. Od roku 2007 je jediným vlastníkem této betonářské společnosti.

Do roku 2014 byl prezidentem Asociace českých betonářů a členem předsednictva Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

V květnu 2015 se stal předsedou ústecké organizace ANO.

Co je pro vás z pozice předsedy nyní prvořadé?
Uklidnění situace uvnitř hnutí. Jako předseda udělám vše pro to, aby se hnutí ANO stalo monolitním blokem a chovalo se kultivovaně především uvnitř. Mám na mysli zejména komunikaci. Vázla a přitom je velice důležitá. V partnerských, přátelských nebo pracovních vztazích a obzvlášť v regionální politice. Zastupitelé hnutí ANO nevystupovali jednotně a jednotně nepohlíželi ani na problematiku města a její řešení. Důkazem bylo hlasování na zastupitelstvech.

Ústecké ANO je v koalici ve vedení magistrátu s PRO! Ústí. Rozhodně to není klidná spolupráce. Kde je chyba z vašeho pohledu?
Politika, a tím i koaliční, je vždy věcí možného. Nedomnívám se, že sebestřednost v řešení problematiky města je ta správná metoda řešení. Bohužel přibývá informací, které vnášejí do naší spolupráce další neklid. Musíme především vnímat a řešit většinové problémy města při respektování jeho ekonomických možností.

Spekuluje se, že odvolání náměstkyně Jany Bohuňkové z PRO! Ústí kvůli nejasnostem ve financování spolku Klub pro 3 generace, který vedla, by mohlo vést ke konci koalice. Primátor z ANO se veřejně vyjadřuje, že by měla náměstkyně skončit. Z toho plyne, že je koalice v Ústí opravdu před rozpadem, ne?
Od svých předchůdců o problematice vím. Předpokládali jsme, že je vyřešena. Bohužel zřejmě není. Jedno souvisí s druhým. Výhrady vůči Janě Bohuňkové trvaly delší dobu a dnes se ukazuje, že se střety prohloubily. Školství a sociální věci, které má náměstkyně v kompetenci, jsou důležité. I proto zastáváme názor, že by měl mít tyto oblasti pod palcem člověk, který se jim bude věnovat na víc než sto procent. My jsme toho názoru, že je v rámci koalice nezbytné jednat. Zahájili jsme pečlivou přípravu na takové jednání. Výsledky nelze předjímat. Záleží jen na ochotě respektovat určité priority a hodnoty, díky kterým nám voliči dali hlasy (o sporech v koalici zde).

Dokdy podle vás vydrží koalice?
Koalice vydrží do té doby, dokud v ní bude snaha o transparentní jednání a ochota ke komunikaci a dohodě. Vše musí být podepřeno vysokou profesionalitou v jednání a nezbytnou odborností.

Co bude následovat, rozpadne-li se koalice? Pokuste se předpovědět budoucnost pro případy: koalice zůstane - koalice se rozpadne.
Promiňte, ale točíme se v kruhu. Nechci na toto téma opravdu spekulovat. Do budoucna pro nás platí volební sliby a konstruktivní služba našim voličům.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Najdete na iDNES.cz