Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chci uklidnit ANO, ne spekulovat o koalici, říká nový šéf hnutí v Ústí

  14:18aktualizováno  14:18
Hnutí ANO v Ústí nad Labem zvolilo novým předsedou 68letého ústeckého zastupitele Josefa Matějku. Vystřídal Pavla Štěpaře, který je ve městě radním. Někteří zastupitelé ANO v Ústí hlasují s opozicí a mluví se o tom, že chtějí pohřbít koalici s hnutím PRO! Ústí a spojit se s bývalými vládci města.

Josef Matějka je vlastníkem betonářské společnosti CS-Beton ve Velkých Žernosekách. | foto: archiv Josefa Matějky

Jsou spory v ústeckém ANO zažehnány?
Určitě ne. Vždyť uběhlo pouhých pár dní od sněmu, kde došlo ke změnám. Důležité je, že je připraven k realizaci program rozhovorů se členy jiného názorového proudu, kde budeme při vzájemné komunikaci hledat potřebnou shodu.

Josef Matějka

Narodil se 9. 10. 1947 v Děčíně.

Vystudoval ČVUT, Fakultu stavební v Praze.

Od roku 1973 pracoval v podniku Pozemní stavby Ústí nad Labem, v roce 1988 přešel do podniku Prefa, ve kterém od roku 1990 působil jako ředitel.

Od roku 1993 zastával pozici ředitele společnosti CS-Beton ve Velkých Žernosekách, kterou založila jeho manželka. Od roku 2007 je jediným vlastníkem této betonářské společnosti.

Do roku 2014 byl prezidentem Asociace českých betonářů a členem předsednictva Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

V květnu 2015 se stal předsedou ústecké organizace ANO.

Co je pro vás z pozice předsedy nyní prvořadé?
Uklidnění situace uvnitř hnutí. Jako předseda udělám vše pro to, aby se hnutí ANO stalo monolitním blokem a chovalo se kultivovaně především uvnitř. Mám na mysli zejména komunikaci. Vázla a přitom je velice důležitá. V partnerských, přátelských nebo pracovních vztazích a obzvlášť v regionální politice. Zastupitelé hnutí ANO nevystupovali jednotně a jednotně nepohlíželi ani na problematiku města a její řešení. Důkazem bylo hlasování na zastupitelstvech.

Ústecké ANO je v koalici ve vedení magistrátu s PRO! Ústí. Rozhodně to není klidná spolupráce. Kde je chyba z vašeho pohledu?
Politika, a tím i koaliční, je vždy věcí možného. Nedomnívám se, že sebestřednost v řešení problematiky města je ta správná metoda řešení. Bohužel přibývá informací, které vnášejí do naší spolupráce další neklid. Musíme především vnímat a řešit většinové problémy města při respektování jeho ekonomických možností.

Spekuluje se, že odvolání náměstkyně Jany Bohuňkové z PRO! Ústí kvůli nejasnostem ve financování spolku Klub pro 3 generace, který vedla, by mohlo vést ke konci koalice. Primátor z ANO se veřejně vyjadřuje, že by měla náměstkyně skončit. Z toho plyne, že je koalice v Ústí opravdu před rozpadem, ne?
Od svých předchůdců o problematice vím. Předpokládali jsme, že je vyřešena. Bohužel zřejmě není. Jedno souvisí s druhým. Výhrady vůči Janě Bohuňkové trvaly delší dobu a dnes se ukazuje, že se střety prohloubily. Školství a sociální věci, které má náměstkyně v kompetenci, jsou důležité. I proto zastáváme názor, že by měl mít tyto oblasti pod palcem člověk, který se jim bude věnovat na víc než sto procent. My jsme toho názoru, že je v rámci koalice nezbytné jednat. Zahájili jsme pečlivou přípravu na takové jednání. Výsledky nelze předjímat. Záleží jen na ochotě respektovat určité priority a hodnoty, díky kterým nám voliči dali hlasy (o sporech v koalici zde).

Dokdy podle vás vydrží koalice?
Koalice vydrží do té doby, dokud v ní bude snaha o transparentní jednání a ochota ke komunikaci a dohodě. Vše musí být podepřeno vysokou profesionalitou v jednání a nezbytnou odborností.

Co bude následovat, rozpadne-li se koalice? Pokuste se předpovědět budoucnost pro případy: koalice zůstane - koalice se rozpadne.
Promiňte, ale točíme se v kruhu. Nechci na toto téma opravdu spekulovat. Do budoucna pro nás platí volební sliby a konstruktivní služba našim voličům.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz