Chci uklidnit ANO, ne spekulovat o koalici, říká nový šéf hnutí v Ústí

  14:18aktualizováno  14:18
Hnutí ANO v Ústí nad Labem zvolilo novým předsedou 68letého ústeckého zastupitele Josefa Matějku. Vystřídal Pavla Štěpaře, který je ve městě radním. Někteří zastupitelé ANO v Ústí hlasují s opozicí a mluví se o tom, že chtějí pohřbít koalici s hnutím PRO! Ústí a spojit se s bývalými vládci města.

Josef Matějka je vlastníkem betonářské společnosti CS-Beton ve Velkých Žernosekách. | foto: archiv Josefa Matějky

Jsou spory v ústeckém ANO zažehnány?
Určitě ne. Vždyť uběhlo pouhých pár dní od sněmu, kde došlo ke změnám. Důležité je, že je připraven k realizaci program rozhovorů se členy jiného názorového proudu, kde budeme při vzájemné komunikaci hledat potřebnou shodu.

Josef Matějka

Narodil se 9. 10. 1947 v Děčíně.

Vystudoval ČVUT, Fakultu stavební v Praze.

Od roku 1973 pracoval v podniku Pozemní stavby Ústí nad Labem, v roce 1988 přešel do podniku Prefa, ve kterém od roku 1990 působil jako ředitel.

Od roku 1993 zastával pozici ředitele společnosti CS-Beton ve Velkých Žernosekách, kterou založila jeho manželka. Od roku 2007 je jediným vlastníkem této betonářské společnosti.

Do roku 2014 byl prezidentem Asociace českých betonářů a členem předsednictva Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

V květnu 2015 se stal předsedou ústecké organizace ANO.

Co je pro vás z pozice předsedy nyní prvořadé?
Uklidnění situace uvnitř hnutí. Jako předseda udělám vše pro to, aby se hnutí ANO stalo monolitním blokem a chovalo se kultivovaně především uvnitř. Mám na mysli zejména komunikaci. Vázla a přitom je velice důležitá. V partnerských, přátelských nebo pracovních vztazích a obzvlášť v regionální politice. Zastupitelé hnutí ANO nevystupovali jednotně a jednotně nepohlíželi ani na problematiku města a její řešení. Důkazem bylo hlasování na zastupitelstvech.

Ústecké ANO je v koalici ve vedení magistrátu s PRO! Ústí. Rozhodně to není klidná spolupráce. Kde je chyba z vašeho pohledu?
Politika, a tím i koaliční, je vždy věcí možného. Nedomnívám se, že sebestřednost v řešení problematiky města je ta správná metoda řešení. Bohužel přibývá informací, které vnášejí do naší spolupráce další neklid. Musíme především vnímat a řešit většinové problémy města při respektování jeho ekonomických možností.

Spekuluje se, že odvolání náměstkyně Jany Bohuňkové z PRO! Ústí kvůli nejasnostem ve financování spolku Klub pro 3 generace, který vedla, by mohlo vést ke konci koalice. Primátor z ANO se veřejně vyjadřuje, že by měla náměstkyně skončit. Z toho plyne, že je koalice v Ústí opravdu před rozpadem, ne?
Od svých předchůdců o problematice vím. Předpokládali jsme, že je vyřešena. Bohužel zřejmě není. Jedno souvisí s druhým. Výhrady vůči Janě Bohuňkové trvaly delší dobu a dnes se ukazuje, že se střety prohloubily. Školství a sociální věci, které má náměstkyně v kompetenci, jsou důležité. I proto zastáváme názor, že by měl mít tyto oblasti pod palcem člověk, který se jim bude věnovat na víc než sto procent. My jsme toho názoru, že je v rámci koalice nezbytné jednat. Zahájili jsme pečlivou přípravu na takové jednání. Výsledky nelze předjímat. Záleží jen na ochotě respektovat určité priority a hodnoty, díky kterým nám voliči dali hlasy (o sporech v koalici zde).

Dokdy podle vás vydrží koalice?
Koalice vydrží do té doby, dokud v ní bude snaha o transparentní jednání a ochota ke komunikaci a dohodě. Vše musí být podepřeno vysokou profesionalitou v jednání a nezbytnou odborností.

Co bude následovat, rozpadne-li se koalice? Pokuste se předpovědět budoucnost pro případy: koalice zůstane - koalice se rozpadne.
Promiňte, ale točíme se v kruhu. Nechci na toto téma opravdu spekulovat. Do budoucna pro nás platí volební sliby a konstruktivní služba našim voličům.

Autor:


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Další z rubriky

Senát bude krásný vrchol kariéry, výš nemířím, říká starosta Litoměřic

Ladislav Chlupáč - ODS (Litoměřice)

Letošní podzim je pro Ladislava Chlupáče opravdu plodný. Popáté se stal litoměřickým starostou a s osvědčenými partnery...

Cenný kostel v Peruci je zavřený, kvůli prasklinám v něm není bezpečno

Praskající klenby uvnitř kostela.

Zhoršující se stav cenného barokního kostela sv. Petra a Pavla trápí lidi v Peruci na Lounsku. V minulých dnech se tam...

Duhová koalice s UFO a PRO! Ústí by se mi velmi líbila, říká lídr ANO

Lídr vítězného ústeckého hnutí ANO Petr Nedvědický

Až příští týden by měla v Ústí nad Labem vzniknout nová koalice, o níž vyjednává vítězné ANO s druhým PRO! Ústí a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz