Pohled přes hraniční potok na německou stranu, kde je skanzen hornictví a...

Pohled přes hraniční potok na německou stranu, kde je skanzen hornictví a hutnictví. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

Brandov v Krušných horách se díky objížďce dočkal přechodu do Německa

  • 1
V Olbernhau v Krušných horách se od pondělí zavře most, kudy Němci jezdí do nedalekého Deutschneudorfu. Aby nemusela německá auta volit objížďku dlouhou třicet kilometrů, otevřel se v sousední české obci Brandov na Mostecku nový hraniční přechod. Řidiči díky tomu ušetří 20 kilometrů.

Až dosud po můstku přes potok mezi Brandovem a Olbernhau mohli přejíždět jen cyklisté či přecházet chodci. Nově tudy budou jezdit jak osobní auta, tak autobusy.

„Dohodli jsme se, že dojde k otevření našeho mostu jako objížďky na půl roku. Potom zůstane otevřený pro osobní automobily do 3,5 tuny časově neomezeně,“ uvedl starosta Brandova Jiří Mooz.

Proměna hraniční stezky v klasický přechod je výhodná i pro Čechy. „Pomůže to nejen německé straně, ale i našim občanům. Budou moci využívat nákupních řetězců v Olbernhau,“ řekl Mooz.

Do sousedního německého města jezdí Brandovští už nyní. „Hlavně pro sýry, které tam mají dobré a levnější než v Česku. Jedu tam buď na kole přes můstek, nebo autem přes Horu Svaté Kateřiny. Teď budu moci autem i tudy,“ komentoval otevření přechodu jeden z obyvatel Brandova.

Výhod pro Brandov bude díky novému přechodu víc. „V délce osmi set metrů se rozšíří silnice, která byla nevyhovující a úzká. Dosud měla 3,2 metrů, nově to bude 6,5 metru, takže splní podmínky pro hlavní komunikaci,“ dodal Mooz.

Rozšíření silnice v ceně tři miliony korun platí Ústecký kraj. Hotová bude do konce týdne, stejně jako zpevnění můstku přes Načetínský potok. Most patří společně Brandovu a Olbernhau, náklady na betonové vylepšení ale platí jen německé město, které objížďku potřebuje.

Brandov byl poslední obcí v okolí bez přechodu

Brandov je poslední českou obcí v okolí, kde klasický přechod k německým sousedům dosud chyběl. Důvod, proč se přechod Brandov Olbernhau pro vozidla otevírá až nyní, souvisí se složitým jednáním mezi zástupci Ústeckého kraje a Saska.

„Že ho dnes otevíráme, to je známka dobrého sousedství i zakončení dlouhodobého problému. Pamatuji doby, kdy o otevření nestála německá strana, i dobu, kdy o otevření kvůli zvýšení provozu nestál Brandov. Dnes se konečně shodly obě strany,“ komentoval nový přechod starosta Olbernhau Steffen Laub.

Podle Mooze stál Brandov o vytvoření přechodu už dlouhou dobu. České žádosti ale narážely na výhrady sousedů v Německu, kterým vadilo, že silnice z Česka vede přes hornický a hutnický skanzen.

„Jsme rádi, že jsme se nakonec dohodli, i když ten skanzen se nikam neposunul,“ dodal Mooz.

Ústecký kraj má už do budoucích let připravený projekt na obchvat, který povede dopravu mimo českou i německou obec. Německá strana ale v přípravách zatím tak daleko není.